Stříhání psů je v módě. Záleží však na srsti psa, nikoli vkusu chovatele

Vzhled je v dnešní době až příliš přeceňovaný, to se týká jak lidí, tak jejich čtyřnohých společníků. Nejde jenom o popularitu konkrétních „módních“ psích plemen, jde také o vzhled konkrétních psů. I psí účesy podléhají módním trendům. Přesto by konkrétní účes měl určovat zejména charakter plemene, resp. srsti psa, nikoli vkus chovatele. Ke stříhání jsou důvody estetické, ale i praktické…

Důvody pro stříhání psů · Stříhat či nestříhat? · Psi s kadeřavou srstí · Srst nevhodná pro stříhání · Psi s hedvábnou srstí

 

Ke stříhání jsou estetické i praktické důvody

S důrazem na vzhled se do popředí dostala také úprava srsti, trimování nebo stříhání psů. U výstavních psů určitých plemen je nezbytné, aby každý chlup měl přesně své místo. Stříhání, dokonce konkrétní střih je daný standardem plemene. Postupně však délka a úprava srsti psa začala podléhat módním trendům bez ohledu na to, zda jde o psa výstavního nebo ne.

Důvody přitom nemusí být jen ryze estetické, ale i praktické. Zvláště pokud jde o psa žijícího v bytě. Méně chlupů znamená menší znečištění bytu, například tehdy, když přijdeme se psem domů z blátivé procházky…

Zastřižení dlouhých chlupů může psovi usnadnit pohyb, například při sportu, ulehčuje mu pohyb v náročném terénu, v lese apod. V neposlední řadě může být důvodem stříhání také zdravotní stav, kožní problémy, ekzémy, vyrážka, nezřídka ve spojení s alergií, která v současnosti patří k nejčastějším potížím psů.

Stříhat či nestříhat?

Ať je vkus a požadavky majitele psa jakýkoliv, primárním kritériem pro konkrétní psí účes by měl být druh srsti psa, který je daný plemenem.

Přestože se vlk – prapředek psa v divoké přírodě obejde bez kadeřníka, postupně byla vyšlechtěna i plemena psa se srstí uzpůsobenou ke stříhání. Jde zejména o pudly a další plemena s kadeřavou (kudrnatou) srstí, jako je kerry blue teriér, portugalský vodní pes, potažmo boloňský psík, bišonek aj. Právě pro tato plemena (psi s kadeřavou srstí) jsou určeny psí salóny.

Proměna bišonka Míši v Psím salonu Justinek

Video: Psí salón a proměna -- stříhání bišonka

 

Psi s kadeřavou srstí

Kadeřavá neboli kudrnatá srst, typická pro pudly, ale i kerry blue teriéra nebo portugalského vodního psa je spirálovitě stočená. Jde o krycí chloupky, které zpravidla neprovází podsada. Pravidelně dorůstají, a proto je třeba je zkracovat. Tito psi, na rozdíl od jiných nelínají. A přestože se stříhání psů s kudrnatou srstí může zdát jako módní výdobytek člověka, opak je pravdou. Stříhání těchto psů má dlouhou tradici a její původ je ryze praktický…

Pudlové se osvědčovali zejména při lovu ve vodě. Jejich střih tak má ryze praktický důvod, ač nám to tak dnes nemusí přijít. Lovci pudly stříhali v zadní části, díky tomu mohli lépe plavat, mokrá srst je při plavání nezatěžovala a také lépe schnuli. Nechávali jim přitom srst na místech, kde měla svůj účel -- chránila klouby, důležité orgány uložené v hrudníku nebo ledviny.

Postupně se pudlové, společníci lovců, stali oblíbenci nejrůznějších lidí, od básníků a umělců, přes studenty, vojáky, cirkusáky až po dámy z nejvyšších vrstev, především v Německu, Francii a Anglii.

…Renate Dolzová, Stříhání a trimování psů

Pudlové jsou však jen jedni z mnoha a mnoha plemen psů. Nadále existují takoví psi, resp. psí plemena, která jsou pro stříhání nevhodná. Jde zejména o psy s hrubou srstí, jako je například český fousek, border teriér, pinč nebo jezevčík, stejně tak i psy, kteří mají srst s podsadou, která se línání přizpůsobuje zimnímu a letnímu klimatu. Jde o plemena krátko, středně i dlouhosrstá.

The Český Fousek

Video: Český fousek (plemeno se srstí nevhodnou pro stříhání)

 

Srst nevhodná pro stříhání

Srst psa má svoji podstatnou funkci. Jejím úkolem je chránit psa nejenom před chladem a nepříznivými povětrnostními podmínkami, větrem, či vlhkem, ale také před teplem a slunečním záření. Srst, standardně tvořená krycími chlupy a podsadou, je součástí termoregulace psa. To platí i pro léto. Přestože se můžeme setkat s mylným názorem, že psům musí být v jejich kožichu horko, opak je pravdou. Psi přirozeně v létě línají, aby jejich letní srst mohla snáze odvádět teplo a udržovat tělesnou teplotu – v létě chránila před přehřátím a v zimě zase před podchlazením.

Termoregulační funkce je vlastní srsti, která má dva druhy chlupů – podsadu a krycí chlupy. Z jednoho kořínku vyrůstá obvykle jeden delší krycí chlup a několik chlupů podsady. Jejich množství je ovlivněno sezonou, teplotou vnějšího prostředí a délkou světelného dne. V létě na jeden krycí chlup může připadat jen několik málo chlupů podsady, zatímco v zimě pes srst letní vyměňuje za zimní srst, kdy z kořínku vyrůstá až několik desítek chlupů podsady.

Krycí chlupy odrážejí sluneční paprsky. Podsada dle MVDr. Veroniky Gesierichové z Dogfitness.cz zase pomáhá odvodu tepla produkovaného metabolismem a svalovou prací. Podsada letní srsti je natolik řídká, že umožňuje cirkulaci vzduchu, který psa chladí. Proto není dobrý nápad stříhat psa v létě proto, aby mu nebylo takové teplo. Hrozí nejenom přehřátí, ale i popálení kůže od slunečních paprsků. Kůže psa totiž není odolná vůči UV záření. Chlupy chrání psa před teplem.

Psi s hrubou srstí by se měli pouze trimovat a vyčesávat, stejně tak i plemena, typická srstí s podsadou, která dvakrát ročně línají. Stříhat psí plemena, jako je sheltie, border kolie, kokršpaněl, novofundlandský pes a další dlouhosrstá plemena je nesmysl i podle Jany Stránské, provozovatelky psího salónu a dlouholeté chovatelky kníračů. Ta o stříhání psů mluvila i v Českém rozhlasu…

Stříhání zvířatům rozhodně nepomůže k ochlazení v parném létě. Jejich srst je pro ně přirozená a slouží jako izolace. Jejím ostříháním psovi naopak uškodíte. Důležité je nestříhat, ale vyčesávat.

Jana Stránská, provozovatelka psího salónu, chovatelka kníračů

 

ČÍM VYČESÁVAT?

Dle typu, struktury, hustoty a délky srsti volíme konkrétní pomůcku pro vyčesávání. Může jít o klasický vyčesávací kartáč nebo hřeben, ale také vyčesávací rukavici či nejrůznější hrabla, speciální hrablo furminátor.

Praktickým pomocníkem může být i tzv. furminátor nebo jeho alternativa s plastovou hlavicí Foolee Easee, speciální vyčesávací kartáč, který se dá navíc lehce kombinovat s výkonným vysavačem Hyla (k zakoupení je v eshopu Čistá pohoda, tady najdete recenzi).

A proč vyčesávat? Vyčesávání psa zabraňuje cuchání srsti a tvorbě smotků. Odstraňuje uvolněné chlupy a je způsobem čištění srsti. Dochází také k masírování pokožky psa, utužuje se pouto mezi zvířetem a jeho pánem, který má navíc možnost prozkoumat zdravotní stav psa.

Tajemství lehkého kartáčování psů a koček s Foolee Easee. Foolee - vyčesávání nikdy nebylo snadnější

Video: Vyčesávání a kartáčování s Foolee Easee

 

Psi s hedvábnou srstí

Některá psí plemena mají srst specifickou. Jde o hedvábnou srst, která strukturou připomíná lidské vlasy. Zpravidla se vyznačuje tím, že nemá podsadu, nebo má chlupy podsady jen v minimálním množství, ale najdou se i výjimky, například shi-tzu.

Taková srst, kterou má jorkšírský teriér, maltézský psík, australský silky teriér, havanský psík, pekingský palácový psík, čínský chocholatý pes – labutěnka, afghánský chrt aj., je pro stříhání jako stvořená. Stříhání navíc ulehčuje péči o srst, která je v případě hedvábné srsti náročná. Psí salóny pak ulehčují práci chovatelům psů.

Psí salón Athena- stříhání jorkšírského teriéra

Video: Psí salón: stříhání jorkšíra

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.