Vzhled je v dnešní době až příliš přeceňovaný, to se týká jak lidí, tak jejich čtyřnohých společníků. Nejde jenom o popularitu konkrétních „módních“ psích plemen, jde také o vzhled konkrétních psů. I psí účesy podléhají módním trendům. Přesto by konkrétní účes měl určovat zejména charakter plemene, resp. srsti psa, nikoli vkus chovatele. Ke stříhání jsou důvody estetické, ale i praktické…
Úvodní foto: Pixabay.com
Důvody pro stříhání psů – Stříhat či nestříhat? – Psi s kadeřavou srstí – Srst nevhodná pro stříhání – Psi s hedvábnou srstí
Ke stříhání jsou estetické i praktické důvody
S důrazem na vzhled se do popředí dostala také úprava srsti, trimování nebo stříhání psů. U výstavních psů určitých plemen je nezbytné, aby každý chlup měl přesně své místo. Stříhání, dokonce konkrétní střih je daný standardem plemene. Postupně však délka a úprava srsti psa začala podléhat módním trendům bez ohledu na to, zda jde o psa výstavního nebo ne.
Důvody přitom nemusí být jen ryze estetické, ale i praktické. Zvláště pokud jde o psa žijícího v bytě. Méně chlupů znamená menší znečištění bytu, například tehdy, když přijdeme se psem domů z blátivé procházky…
Zastřižení dlouhých chlupů může psovi usnadnit pohyb, například při sportu, ulehčuje mu pohyb v náročném terénu, v lese apod. V neposlední řadě může být důvodem stříhání také zdravotní stav, kožní problémy, ekzémy, vyrážka, nezřídka ve spojení s alergií, která v současnosti patří k nejčastějším potížím psů.
Stříhat či nestříhat?
Ať je vkus a požadavky majitele psa jakýkoliv, primárním kritériem pro konkrétní psí účes by měl být druh srsti psa, který je daný plemenem.
Přestože se vlk – prapředek psa v divoké přírodě obejde bez kadeřníka, postupně byla vyšlechtěna i plemena psa se srstí uzpůsobenou ke stříhání. Jde zejména o pudly a další plemena s kadeřavou (kudrnatou) srstí, jako je kerry blue teriér, portugalský vodní pes, potažmo boloňský psík, bišonek aj. Právě pro tato plemena (psi s kadeřavou srstí) jsou určeny psí salóny.
Video: Psí salón a proměna – stříhání bišonka (Youtube)
Psi s kadeřavou srstí
Kadeřavá neboli kudrnatá srst, typická pro pudly, ale i kerry blue teriéra nebo portugalského vodního psa je spirálovitě stočená. Jde o krycí chloupky, které zpravidla neprovází podsada. Pravidelně dorůstají, a proto je třeba je zkracovat. Tito psi, na rozdíl od jiných nelínají. A přestože se stříhání psů s kudrnatou srstí může zdát jako módní výdobytek člověka, opak je pravdou. Stříhání těchto psů má dlouhou tradici a její původ je ryze praktický…
Pudlové se osvědčovali zejména při lovu ve vodě. Jejich střih tak má ryze praktický důvod, ač nám to tak dnes nemusí přijít. Lovci pudly stříhali v zadní části, díky tomu mohli lépe plavat, mokrá srst je při plavání nezatěžovala a také lépe schnuli. Nechávali jim přitom srst na místech, kde měla svůj účel – chránila klouby, důležité orgány uložené v hrudníku nebo ledviny.
Postupně se pudlové, společníci lovců, stali oblíbenci nejrůznějších lidí, od básníků a umělců, přes studenty, vojáky, cirkusáky až po dámy z nejvyšších vrstev, především v Německu, Francii a Anglii.
Renate Dolzová: Stříhání a trimování psů
Pudlové jsou však jen jedni z mnoha a mnoha plemen psů. Nadále existují takoví psi, resp. psí plemena, která jsou pro stříhání nevhodná. Jde zejména o psy s hrubou srstí, jako je například český fousek, border teriér, pinč nebo jezevčík, stejně tak i psy, kteří mají srst s podsadou, která se línání přizpůsobuje zimnímu a letnímu klimatu. Jde o plemena krátko, středně i dlouhosrstá.
Video: Český fousek (plemeno se srstí nevhodnou pro stříhání), Youtube
Srst nevhodná pro stříhání
Srst psa má svoji podstatnou funkci. Jejím úkolem je chránit psa nejenom před chladem a nepříznivými povětrnostními podmínkami, větrem, či vlhkem, ale také před teplem a slunečním záření. Srst, standardně tvořená krycími chlupy a podsadou, je součástí termoregulace psa. To platí i pro léto. Přestože se můžeme setkat s mylným názorem, že psům musí být v jejich kožichu horko, opak je pravdou. Psi přirozeně v létě línají, aby jejich letní srst mohla snáze odvádět teplo a udržovat tělesnou teplotu – v létě chránila před přehřátím a v zimě zase před podchlazením.
Termoregulační funkce je vlastní srsti, která má dva druhy chlupů – podsadu a krycí chlupy. Z jednoho kořínku vyrůstá obvykle jeden delší krycí chlup a několik chlupů podsady. Jejich množství je ovlivněno sezonou, teplotou vnějšího prostředí a délkou světelného dne. V létě na jeden krycí chlup může připadat jen několik málo chlupů podsady, zatímco v zimě pes srst letní vyměňuje za zimní srst, kdy z kořínku vyrůstá až několik desítek chlupů podsady.
Krycí chlupy odrážejí sluneční paprsky. Podsada dle MVDr. Veroniky Gesierichové z Dogfitness.cz zase pomáhá odvodu tepla produkovaného metabolismem a svalovou prací. Podsada letní srsti je natolik řídká, že umožňuje cirkulaci vzduchu, který psa chladí. Proto není dobrý nápad stříhat psa v létě proto, aby mu nebylo takové teplo. Hrozí nejenom přehřátí, ale i popálení kůže od slunečních paprsků. Kůže psa totiž není odolná vůči UV záření. Chlupy chrání psa před teplem.
Psi s hrubou srstí by se měli pouze trimovat a vyčesávat, stejně tak i plemena, typická srstí s podsadou, která dvakrát ročně línají. Stříhat psí plemena, jako je sheltie, border kolie, kokršpaněl, novofundlandský pes a další dlouhosrstá plemena je nesmysl i podle Jany Stránské, provozovatelky psího salónu a dlouholeté chovatelky kníračů. Ta o stříhání psů mluvila i v Českém rozhlasu…
Stříhání zvířatům rozhodně nepomůže k ochlazení v parném létě. Jejich srst je pro ně přirozená a slouží jako izolace. Jejím ostříháním psovi naopak uškodíte. Důležité je nestříhat, ale vyčesávat.
REKLAMA
Dle typu, struktury, hustoty a délky srsti volíme konkrétní pomůcku pro vyčesávání. Může jít o klasický vyčesávací kartáč nebo hřeben, ale také vyčesávací rukavici či nejrůznější hrabla, speciální hrablo furminátor.
Praktickým pomocníkem může být i tzv. furminátor nebo jeho alternativa s plastovou hlavicí Foolee Easee, speciální vyčesávací kartáč, který se dá navíc lehce kombinovat s výkonným vysavačem Hyla (k zakoupení je v eshopu Čistá pohoda, tady najdete recenzi).
A proč vyčesávat? Vyčesávání psa zabraňuje cuchání srsti a tvorbě smotků. Odstraňuje uvolněné chlupy a je způsobem čištění srsti. Dochází také k masírování pokožky psa, utužuje se pouto mezi zvířetem a jeho pánem, který má navíc možnost prozkoumat zdravotní stav psa.
Video: Vyčesávání a kartáčování s Foolee Easee (Youtube)
Psi s hedvábnou srstí
Některá psí plemena mají srst specifickou. Jde o hedvábnou srst, která strukturou připomíná lidské vlasy. Zpravidla se vyznačuje tím, že nemá podsadu, nebo má chlupy podsady jen v minimálním množství, ale najdou se i výjimky, například shi-tzu.
Taková srst, kterou má jorkšírský teriér, maltézský psík, australský silky teriér, havanský psík, pekingský palácový psík, čínský chocholatý pes – labutěnka, afghánský chrt aj., je pro stříhání jako stvořená. Stříhání navíc ulehčuje péči o srst, která je v případě hedvábné srsti náročná. Psí salóny pak ulehčují práci chovatelům psů.
Video: Psí salón: stříhání jorkšíra (Youtube)
Literatura
- Dolzová, R.: Stříhání a trimování psů. Praha: Plot, 2013. ISBN: 978-80-7428-190-7
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
Internetové zdroje
/1/ Gesierichová, v.: Stříhat či nestříhat? Dogfitness.cz [online]. Brno: Dogfitness.cz, 12. červenec 2016 [cit. 2019-12-06]. Dostupné z: https://dogfitness.cz/strihat-ci-nestrihat/
/2/ Stříhat dlouhosrsté psy je nesmysl. Uškodíte jim. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 29. červen 2016 [cit. 2019-12-06]. Dostupné z: https://pardubice.rozhlas.cz/strihat-dlouhosrste-psy-je-nesmysl-uskodite-jim-6028848
/3/ Co je chloubou zdravého hafáka? Přece zdravá psí srst. Dafík.cz [online]. Dafík.cz, 28. listopad 2016 [cit.2019-12-06]. Dostupné z: http://www.dafik.cz/chloubou-zdraveho-hafaka-psi-srst/
/4/ Knihová, P.: Jak zlepšit kvalitu srsti psa? Veterinárnípéče.cz [online]. Plzeň: Penecos-N, 2020 [cit. 2019-12-06]. Dostupné z: https://www.veterinarnipece.cz/jak-zlepsit-kvalitu-srsti-psa-3080.html
/5/ Kalmusová, I.: Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet , 27. květen 2020 [cit. 2019-12-06]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/jak-pecovat-o-psi-srst-a-predchazet-jejimu-zacuchani-pomuze-cesani-koupele-a-spravna-vyziva-333
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Stříhání psů je v módě. Záleží však na srsti psa, nikoli vkusu chovatele
I psí účesy podléhají módním trendům. Přesto by konkrétní účes měl určovat zejména charakter plemene, resp. srsti psa, nikoli vkus chovatele. Ke stříhání jsou důvody estetické, ale i praktické. Některá srst psa však ke stříhání není vhodná.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
PES | SRST PSA | BYDLENÍ S CHLUPÁČI
Nutno podotknout, že některá psí plemena jsou na stříhání zcela nevhodná, resp. na stříhání je nevhodná jejich srst. Srst psa má svoji podstatnou funkci, kterou bychom svému mazlíčkovi neměli odpírat. Na druhé straně byli vyšlechtěni i psi, pro které je stříhání samozřejmostí. Chlupy jim rychle dorůstají, a tak je pro ně stříhání velkou službou. Typicky…
Patří pes vůbec do bytu, anebo ne? To je dilema. Každý chovatel (a nezřídka i nechovatel) má na toto téma svůj vlastní názor, často bohužel zbytečně vyostřený. V tomto článku vám představíme některé z těch méně kontroverzních, o to rozumnějších pohledů zkušených chovatelů, psích trenérů nebo veterinářů…