Štramberk: Historické město roku 2019

Štramberk
Foto: Stramberk.cz

Pravidelně již od roku 1994 česká města soutěží o titul Historické město roku. Vyhlašování pak probíhá v rámci Mezinárodního dne památek a sídel. Koronavirus však vyhlašování v roce 2020 přesunul na červen.

18. června byl konečně vyhlášen vítěz. Titul historické město roku 2019 získal Štramberk, který se mezi finálová města dostal již dvakrát v předchozích letech. Až v roce 2020 se z finálového výběru dostal na první místo.

 

O soutěži


Do finále letos z krajských kol postoupila města: Hradec Králové, Ivančice, Jevíčko, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, Praha 1, Soběslav, Šternberk, Štramberk, Uherské Hradiště, Žatec a Jemnice. Vítězem však může být jen jeden. Stal se jím Štramberk, kde byla v minulých letech byla  obnovena Jaroňkova útulna a kostel sv. Jana Nepomuckého. Vedle titulu Historické město 2019 získal i finanční odměnu ve výši milion korun, která je určena na obnovy a péči o historické památky ve městě.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón.

Štramberk přebírá žezlo od Brtnice, historického města roku 2018. V předchozích letech titul získala města: Slavonice (2017), Jičín (2016), Přibor (2015), Cheb (2014), Chrudim (2013), Jilemnice (2012), Uherské hradiště (2011), Znojmo (2010), Beroun (2009), Šternberk (2008), Jindřichův Hradec (2007), Polná (2006), Česká Kamenice (2005), Františkovy Lázně (2004), Spálené Poříčí (2003), Prachatice (2002), Nový Jičín (2001), Litomyšl (2000), Kutná Hora (1999), Klášterec nad Ohří (1998), Kroměříž (1997), Třeboň (1996), Kadaň (1995) a Svitavy (1994).

Chateau Brtnice, Czech Republic

Video: Brtnice, Historické město roku 2018

 

O Štramberku


Štramberk patří mezi historická sídla. Jako malebné horské městečko Štramberské vrchoviny v předhůří Beskyd se nazývá také Moravský Betlém. Historie Štramberka se začala psát v prosinci roku 1359, kdy město založil syn českého krále Jana Lucemburského, moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, mladší bratr římského císaře a českého krále Karla IV., povýšením podhradí na město.

Štramberk je proslavený kulinářskou specialitou Štramberské uši. Jde o perníkový kornout, který se zde peče jako připomínka vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem 8. května 1241, v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně.

Štramberku vévodí zřícenina gotického hradu s válcovou vězí nazývanou Štramberská Trúba. Ve městě však najdeme i soubor lidové architektury valašských roubených chalup, které jsou součástí městské památkové rezervace. Nejzachovalejší a nejcennější jsou situovány na Horní a Dolní Baště a v Jaroňkově uličce. Ovšem za pozornost stojí i malebné předměstí, kde jsou původní stavení stavení terasovitě nakupená na skalnatých stráních.

Štramberk totiž nenabízí jen historické, ale i přírodní památky, především Národní sad na hoře Kotouči, kde také leží jeskyně Šipka, slavné naleziště části čelisti neandertálského dítěte. Na úpatí Kotouče vede oblíbená Cestička zamilovaných, nahoře ozdobená dřevěnou zvoničkou. Kdysi na ni býval nápis: „Kdo si na mě zazvoní, bude žít až do smrti.“

Štramberk & Štramberská trúba | dron DJI PHANTOM 4

Video: Štramberk, Historické město roku 2019

Památka roku


S vyhlašováním titulu historické město se vyhlašují i výsledky soutěže Památka roku. I tuto soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Cena se udílí za nejlepší projekt a obnovu budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty, ale nemusí být za kulturní památku prohlášeny. Hodnoceny mohou být zámek, hrad, klášter, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba nebo i brownfield či park. Mezi adepty na letošní vítězství byla například Jezuitská kolej v Klatovech, Goethova vyhlídka v Karlových Varech nebo kolonáda v Luhačovicích.

V soutěži Památka roku 2019 ocenění nakonec získala obec Mníšek pod Brdy za obnovu čtrnácti kaplí křížové cesty a cesty k baroknímu areálu Skalka, v kategorii menších obnov v hodnotě do dvou milionů korun. V kategorii větších rekonstrukcí byla oceněna restaurace a pivovar Solnice v Českých Budějovicích, za přestavbu pozdně gotické budovy z roku 1531, která dříve sloužila jako sklad soli.

SOLNICE Dokument o rekonstrukci historické budovy

Video: Solnice (dokument o rekonstrukci historické budovy)

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.