Novopečení majitelé štěňátka v něm někdy marně hledají ten tolik vytoužený uzlíček mazlivé roztomilosti a radosti. Štěňátko namísto sladkého olizování tváře a vrnivého spinkání nezřídka dovádí jako čert. Pravidelně doplňuje byt o smradlavé loužičky a kouše vše, na co přijde.
Je mnoho způsobů, kterými štěňátko dovede člověka potrápit. Právě kousání patří k těm nejjistějším způsobům, které chovatele přivádějí až k zuřivosti. Pro lidskou rasu je kousání společensky z těch nejméně přijatelných psích projevů, pro štěně je to přitom naprosto přirozené chování, ke kterému ho neomylně vedou jeho pradávné instinkty.
Kousání vůbec není tak hrozné, jak se chovatelům zdá
Jak odnaučit štěně kousat? Jak se vypořádat s kousáním psa? Možná na internetu najdete nějaké zaručené návody. Možná vám dokonce nějaké fígle poradí rádoby zkušení chovatelé či cvičitelé. Pravdou však zůstává, že ke kousání je štěně předurčeno, kousáním se totiž štěně učí… Učí se používat svoji tlamu a mít pod kontrolou své zuby. Stejně jako většina rysů psího chování je i kousání dáno genetickou výbavou a instinkty, kterou si psi nesou po svých divokých předcích.
Video: Proč štěně kouše? Online psí škola (YouTube)
Štěně nechce ublížit. Je to jen hra!
Proč štěně kouše? Odpověď přináší náhled na chování vlčích štěňat a fungování vlčí smečky. Vlčí štěňata mezi sebou vedou nejrůznější boje takřka kdykoliv, když zrovna nespí. Jsou to však vždy jen hry, zábavné, ale i praktické a funkční metody, jak se učí ovládat své tělo. Tvrdé souboje, které by měly vést ke zranění některého člena, nemají pro smečku v divočině význam, naopak. Celá smečka má větší šance na přežití, budou-li všichni její členové zdraví a v plné kondici. Z toho důvodu vlčí štěňata i dospělí vlci jen zřídka využívají kousání tak, aby ublížili a způsobili vážnější zranění. Berou ho jako hru, nebo jako výstrahu. Jen ojediněle je pro psí šelmy kousání projevem agresivity, přestože to člověk může vidět jinak.
Má-li smečka obstát tváří v tvář surové divočině, musí její členové znát a ovládat svoji sílu. Právě k tomu slouží hry mladých vlků, ve kterých štěňata pracují se silou stisku. Učí se také zmírnit či zastavit kousnutí. Když štěně kousne jiné příliš silně, to vyštěkne. Nemusí být pak ochotné pokračovat ve hře, končí zábava i pro toho, kdo kousl. První měsíce života se těmito hrami vlčata učí kontrolovat své čelisti. V budoucnu pak dokážou používat svoji tlamu jemně, i přes ohromnou sílu, kterou má. To platí pro vlčata i štěňata, které i přes tisíce let domestikace nesou stále geny svých divokých předků.
Video: Vlk obecný (YouTube)
Štěňata a lidé: Smečka, která funguje jinak
Kousání je pro štěňata přirozené. Má svoji funkci v procesu učení a není tak žádoucí, aby člověk u štěněte kousání potlačoval, nebo ho za ně dokonce trestal. Tak to vidí Pat Miller, psí psycholožka a chovatelka dvou psů, tří koček a čtyř koní, někdejší dlouholetá prezidentka největšího amerického sdružení profesionálních trenérů psů Association of Pet Dog Trainers.
Pat Miller, autorka knihy Pozitivní metody výchovy psa, doporučuje chovatelům, aby štěněti kousání dovolili a pokračovali tak v nácviku kontroly kousání. Současně také upozorňuje na to, že štěňata se dnes stávají součástí lidské smečky dříve, než se naučí své kousání mírnit nebo zastavit.
Ze smečky psů se štěně rázem přesune k lidem, se kterými si chce hrát jako se svými sourozenci, tak, jak bylo zvyklé a jak mu velí pudy. Takové štěně pak může členy své nové smečky přátelsky žvýkat. Neumí však ještě ovládat svůj stisk a zoubky už má tak ostré, že může téct i krev. Ovšem není v tom žádný zlý úmysl. To by měla milující rodina chápat.
Video: Jak odnaučit štěně kousat? (YouTube)
Co dělat s kousáním štěněte?
Je v zájmu lidí i štěňat, aby se do nových domovů nedostávala příliš rychle. Rozhodně neplatí, že čím dříve štěně přijde do rodiny, tím užší vztah se svoji rodinou naváže.
I osmitýdenní nebo desetitýdenní štěňata berou lidi za svoji náhradní rodinu. Těm pak nezbývá, než s nimi hrát jejich hry. Psí psycholožka Pat Miller to dokonce lidem doporučuje. Člověk by se měl dle expertky pokusit napodobit štěněti jeho psí sourozence a nechat ho oddávat se kousání. Přitom by však měl štěněti poskytovat adekvátní odezvu.
Když štěně kousne silněji, měl by člověk dát jasně najevo, že to štěně přehnalo. Stačí hlas. Pištivé „auuu“ a zastavení hry štěněti jako lekce bohatě postačí. Postupně se dá reagovat negativně na čím dál měkčí kousnutí, až štěně přestane kousat úplně. Kousání se však nedá odstranit z chování štěněte hned bez toho, aby mládě bylo frustrované.
Kousnutí dospělého psa je věc vážnější, zpravidla jde o reakci na nebezpečí, které pes pociťuje. Vnímání nebezpečí je však silně subjektivní. Na druhé straně většinou kousnutí předchází varovné signály, díky kterým ho lze zvládnout. Jde o hrozivě vztyčený ocas, upřený pohled, zježené chlupy, mručení, vrčení apod.
Jak se postarat o štěně?
Ať chceme, nebo ne, kousání ke štěněti prostě patří. Ovšem je na chovateli, aby se psíkovi nestalo osudným. Při příchodu štěněte do nové domácnosti je tak třeba primárně zajistit jeho bezpečnost. Štěně se totiž může pustit třeba do kousání kabelů pod napětím. Bude prozkoumávat, kde co. Cokoliv, co může být pro mládě rizikem, je třeba odklidit z jeho dosahu.
Socializace, výchova a výcvik psa utváří jeho povahu a pomáhá předcházet možným problémům. Fyzickou stránku a tělesnou kondici zaručuje přiměřený pohyb, pitný režim a zejména správná strava. Levné granule nemohou ve svém složení nabídnout vše, co štěně potřebuje. Kvalita prostě něco stojí. Na druhé straně nemusí cena vypovídat nic výživné hodnotě granulí. Vždy je třeba vybírat podle složení, s ohledem na plemeno, resp. velikost psa v dospělosti.
Literatura:
- Miller, P.: Pozitivní metody výchovy psa. Praha: Plot, 2012. ISBN: 978-80-7428-090-0
- Hebel, A.: Výcvik psa podle jeho temperamentu. Praha: Grada, 2011. ISBN: 9788024734767
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
- Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
Internet:
/1/ Kuchařová, R.: ŠTĚNĚCÍ SPECIÁL: Moje štěně kouše! Jak ho to odnaučit? pejskařina.cz [online]. Pejskařina.cz, 4. května 2018 [cit. 2021-01-29]. Dostupné z: https://pejskarina.cz/steneci-special-moje-stene-kouse-jak-ho-to-odnaucit/
/2/ Pospěchová, I.: Chyby ve výchově psa. Sportovní-kynologie.cz [online]. Sportovní-kynologie.cz, 26. září 2013 [cit. 2021-01-29]. Dostupné z: https://www.sportovni-kynologie.cz/vycvik-psa/vychova-stenete/chyby-ve-vychove-psa/
/3/ Navrátilová, D.: Co je výchova a výcvik psa pozitivní metodou? [online]. DanaNavrátilová.cz, 2. dubna 2020 [cit. 2021-01-29]. Dostupné z: https://dananavratilova.cz/co-je-vychova-a-vycvik-psa-pozitivni-metodou/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Pomoc, mé štěně kouše! Psí psycholožka radí co dělat, když štěně kouše…
Jak odnaučit štěně kousat? Jak se vypořádat s kousáním psa? Možná na internetu najdete nějaké zaručené návody. Možná vám dokonce nějaké fígle poradí rádoby zkušení chovatelé či cvičitelé. Pravdou však zůstává, že ke kousání je štěně předurčeno, kousáním se totiž štěně učí…
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE
Procházky se psem jsou každodenní rutinou všech chovatelů. Není od věci si čas od času takovou procházku užít v novém prostředí. Výlet se psem může navíc dostat ještě další rozměr, když se vypravíte za poznáním na některou z naučných stezek. Najdete je po celém Česku, výjimkou nejsou ani Orlické hory. Krásná krajina, všudypřítomná zeleň, stromy…
Rozcestník mnoha turistických cest. To je Suchý vrch, oddělený hřbet nejvýchodnějšího cípu Orlických hor, tzv. Bukovohorské hornatiny. Zatímco vrch rozděluje Čechy a Moravu, hřbet Suchého vrchu je rozdělený na dvě části Červenohorským sedlem. Silnicí z Červenohorského sedla se také horu dostanete autem. Suchý vrch, který leží asi 7 kilometrů severovýchodně od Jablonného nad Orlicí, představuje…