Jak se postarat o krásnou srst psa? Výživa je na prvním místě

Krásná, hebká, hladká a lesklá srst je základním indikátorem celkového zdraví psa. Srst na první pohled zrcadlí to, jak se o zvíře stará jeho chovatel. Ale pozor, zdravá srst psa je téměř bezúdržbová. Kosmetická péče je u psa spíše kontraproduktivní, ideální péče o srst psa spočívá především v zajištění zdravého životního stylu, zdravého prostředí a kvalitní stravy.

Výživa pro zdravou srst – Nepodceňujte chlupy!

 

Klíč ke zdravé srsti

Příliš časté koupání, mytí šamponem či kosmetické prostředky, také nešetrné holení nebo dokonce stříhání stavu kůže dlouhodobě rozhodně neprospějí, ač svoji roli hraje i konkrétní plemeno, a tím i druh srsti psa. V případě kožních problémů a onemocnění se léčba většinou neobejde bez odborné pomoci. V režii chovatele tak zůstává především výběr kvalitního krmiva, jeho složení a krmné dávky. To je klíč ke zdravé srsti psa.

 

Jakou výživu potřebuje srst psa?

Srst je součástí kůže, největšího orgánu těla, který má také významné nároky na výživu. Dle odhadů je až čtvrtina proteinů ze stravy využita právě k výživě kůže a srsti. Proteiny jsou v organismu také součástí sekretu mazových a potních žláz. Nejde však jen o proteiny neboli bílkoviny, pro regeneraci buněk kůže a srsti jsou nezbytné také lipidy, které jsou zdrojem nezbytných nenasycených mastných kyselin. Pro zdravou srst je třeba, aby nenasycené mastné kyseliny ve stravě byly v optimálním poměru. Dále je třeba přísun vitamínů (vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín E) a minerální látek. V souvislosti se srstí se vyzdvihuje především zinek.

Zinek a nejenom zinek

Zinek funguje jako prvek, který se účastní mnoha metabolických pochodů. Je nezbytný pro metabolismus bílkovin, sacharidů, mastných kyselin nebo vitamínu A. V organismu hraje podstatnou roli v procesech buněčného metabolismu, mj. těch, které zajišťují regeneraci kůže a srsti. Je to prvek enzymatických procesů v různých tělesných systémech. Spolupodílí se také na imunitním systému těla a protizánětlivých reakcích.

Zdravá srst se tedy z velké části odvíjí od kvalitní vyvážené stravy (ve které nechybí zmiňovaný zinek), ale i stravitelnosti stravy, resp. schopnosti psa využít ze stravy živiny. Nejde jenom o obsah jednotlivých živin, jde také o jejich optimální poměr a formu v krmivu. To je důležité zejména v případě stopových prvků, jako je zinek aj.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

Psí krmivo by mělo obsahovat stopové prvky, ale ve vysoce vstřebatelné a využitelné podobě. V praxi je taková podoba nazývána organická nebo chelátová. Právě obsah stopových prvků v podobě chelátů jsou další z benefitů krmiv Nativia.

Nepodceňujte chlupy!

Chlupy, celá srst a kůže jako taková je orgánem, který dělí organismus od vnějšího prostředí. Má svoji významnou úlohu, která spočívá především v ochraně vnitřního prostředí před negativními vnějšími vlivy. Chlupy chrání zvíře proti ultrafialovému záření slunečních paprsků, proti zimě i teplu. Fungují jako ochrana před vodou a různými chemickými látkami. Proto je koncová část hrubší, proto také neustále dochází k obnově srsti. Psi v průběhu celého roku línají, což umožňuje zachovat zdravý stav srsti.

Srst psa napomáhá udržení rovnováhy organismu v přirozených podmínkách. Životní prostředí psa se však mění tak rychle, že se pes nestíhá přizpůsobit. Zatímco produkce mazu se mění celkem rychle a objem vylučování umožňuje promptní reakci, termoregulační mechanismus se tak rychle nedokáže přizpůsobit. Konkrétní plemena psů mají specifickou srst odpovídající specifickým podmínkám životního prostředí. Například bohatá srst, která je typická pro plemena, jako je bernský salašnický pes, bernardýn, malamut, anatolský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes, bude psovi dělat v přehřátém bytě potíže.

Hustá bohatá srst z plemena dělá plemeno nevhodné do bytu. Každý druh srsti má svá specifika, kterým je třeba přizpůsobit chov psa. Stále však platí, že každý pes potřebuje kvalitní vyváženou stravu. Ta je základem péče o psa.

Samozřejmě je tu i vnější péče o srst psa, která by obecně měla spočívat v prevenci zevních parazitů, a vyčesávání, které funguje jako prevence cuchání a plstnatění srsti a je také způsobem, jak ověřit zdravotní stav zvířete. Vyčesávání pomáhá zbavit psa uvolněných chlupů a nejenom psa. Pokud chlupy vyčešete, nemusíte je pak uklízet ze všech koutů celé domácnosti.

Training Tips CZ - Část 41 Péče o srst I.část

Video: Péče o srst psa

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

 

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *