Špenátové variace ze zahrádky i z meze: Špenát nahradí mangold, kopřiva i jiný plevel

Špenátová zelenina

Nejenom na zelený čtvrtek by se mělo jíst něco zeleného. Zelená je barvou života a poukazuje na obsah životodárných složek v zelených potravinách, především v listové zelenině. Každá zelenina má však i své divoké příbuzné, kteří se na talíři budou vyjímat podobně.

Mezi zelenými listy má své výsostné postavení špenát jako vynikající pochoutka, která posiluje organismus a dodává mu celou řadu prospěšných látek. Nedílně je spojený s obdobím Velikonoc a je to také tradiční pokrm na Zelený čtvrtek. Ovšem talíř se může zazelenat i s jinými pochoutkamami.

Špenát má totiž také alternativy a nejsou to jenom kopřivy…

Medvědí česnek – Mangold – Tuřín – Kadeřávek – Rukola – Kopřiva – Bršlice kozí noha – Merlík – Čtyřboč – Lebeda

 

Je to zelené, ale špenát to není…

Medvědí česnek

Ještě dřív než listy špenátu zpravidla raší medvědí česnek. Patří k prvním jarním bylinkám a také nejsilnějším přírodním pomocníkem pro detoxikaci organismu a půst, který se k období brzkého jara váže. Při přípravě klasického dušeného špenátu lze část špenátových listů nahradit právě medvědím česnekem. Dodá pokrmu nejenom cenné živiny, ale také žádoucí česnekovou chuť.

Medvědí česnek - jak ho poznat a podporuje léčbu, či prevenci koronavirů ?

Video: Medvědí česnek

Mangold, tuřín, kadeřávek nebo rukola

Totožné kulinářské využití jako špenát má i mangold, jen jeho chuť je trošku jiná. Mangold existuje i v barevných variacích, a tak s ním ty klasické zelené pokrmy můžete čas od času zpestřit. Mezi zeleninou na zahrádce se jako alternativa špenátu uplatní i nať tuřínu, kadeřávek (kadeřavá kapusta) nebo rukola (roketa).

 

Jedlý plevel jako kulinářská specialita

Kopřiva

Náhrada špenátu se dá najít i mezi divoce rostoucími rostlinami. Často je vnímáme jako obtížný plevel, přitom řada z nich patří i mezi léčivé byliny. Nejenže jsou jedlé, ale jsou i chutné a v kuchyni nahradí zelenou zeleninu. Již byla řeč o medvědím česneku. Špenát skvěle nahradí také notoricky známé kopřivy. Nejsou to však jenom kopřivy.

Vaření v přírodě : Kopřivový špenát

Video: Vaření v přírodě: kopřivový špenát

Bršlice kozí noha

Podobné využití má i bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria), vytrvalý plevel, léčivá rostlina a kulinářská specialita v jednom. Bršlice kozí noha, jeden z prvních poslů jara, chutná po anýzu nebo lékořici, kulinářské speciality tak ozvláštní svoji chutí. Navíc je obohatí i o léčivé účinky a protizánětlivé vlastnosti. Působí také mírně projímavě, močopudně a sedativně.

Fotogalerie: alternativy špenátu (zelenina i plevel)

 

Merlíkovité neboli špenátová zelenina

Merlík bílý, všeobr nebo čtyřboč

Mezi všudypřítomným plevelem je nezřídka k vidění i merlík bílý (Chenopodium album). Zatímco merlíku bílého se všemožně snažíme zbavit, jeho příbuzný merlík peruánský, známý jako quinoa se řadí mezi superpotraviny. Přitom i merlík bílý, který s trochou snahy najdeme snad na každé mezi, nabízí ve svém složení celou řadu prospěšných látek. Mj. je zdrojem železa, podobně jako špenát, ostatně oba původně spadaly do čeledi merlíkovitých, než ji botanikové přejmenovali na laskavcovitou. Merlík se může pochlubit i obsahem vápníku, některých vitamínů B-komplexu nebo hodnotných bílkovin.

Merlík dokonce existuje i v ušlechtilejší variantě jako merlík všeobr (Chenopodium bonus henricus) nebo merlík listnatý (Chenopodium foliosum), tzv. jahodový špenát. Zejména přírodní zahrady často hostí i špenát novozélandský (Tetragonia tertagonoides), častěji nazývaný čtyřboč.

Lebeda

Mezi merlíkovitými najdeme i lebedu, v přírodě ji najdeme téměř všude. Je považována za úporný plevel, přitom se uplatní jako zdravá zelená zelenina. Lebeda (Atriplex) má několik poddruhů a všechny jsou jedlé. Na rozdíl od jiných rostlin taková lebeda rozkladitá, lebeda rozprostřená, lebeda lesklá nebo lebeda zahradní neobsahují kyselinu šťavelovou, nabízejí tak nasládlou šťavnatou chuť. Přitom jsou zdrojem vitamínu C a vitamínu K, také železa, vápníku, hořčíku, zinku nebo selenu. Uplatní se proto jako skvělý pomocník pro posílení imunity, ve studené i teplé kuchyni, ano, klidně jako dušený „špenát.“

 

Popenec

Popenec – bylinka ze zahrady i z louky, fialová kráska i užitečná léčivka

Fialová záplava kvítku budí otázku: Co že je tohle za bylinku? Přestože je popenec obecný…

Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka – sedm krás i léčivých účinků

Říká se jí také husí kvítko, hladověnka, matečník nebo zapomenutka. Byla by však škoda na…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | DŮM & ZAHRADA | ZAHRADA

Internetové zdroje: 

/1/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2020-02-13] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *