V posádce SpaceX je i Baby Yoda. Elon Musk s raketou odstartoval i vesmírné cestování

Termín startu lodi Crew Dragon s nosnou raketou Falcon 9 společnosti Elona Muska SpaceX byl odložen. Místo plánované neděle vzlétla z Kennedyho vesmírného střediska kvůli počasí o den později. Odstartovala v pondělí 16. listopadu 2020, aby o 27 hodin později úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. Úspěšný let SpaceX je přelomem ve vesmírném cestování, které se tímto počinem vizionáře a podnikatele Muska dostává do komerční sféry.

Testovací let se povedl, tentokrát jde o ostrou misi

První loď Elona Muska se již na počátku srpna 2020 vrátila na Zem, astronauti byli ve vesmíru jen na zkoušku, ti aktuální by na ISS měli pobýt až půl roku. Na jaře by je pak měli vystřídat další čtyři astronauti. Už za rok by se do vesmíru mohl dostat i první pasažér civilista.

NASA and SpaceX launch first operational flight of the Crew Dragon | USA TODAY

Video: Start SpaceX Crew Dragon Resilience (Youtube)

Zatímco v první kosmické lodi Spaxe X, která startovala z mysu Canaveral na konci května 2020, do vesmíru mířili dva astronauté NASA, aktuální loď do vesmíru dopravila hned čtyři astronauty. Na palubě modulu Crew Dragon s názvem Resilience, který v úterý nad ránem dosedl k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se do vesmíru dostali astronauti: kapitán Mike Hopkins, specialisté Shannon Walkerová a Sóiči Noguči a pilot Victor Glover.

S astronauty k ISS přicestoval i plyšový pasažér Baby Yoda, asi patnáct centimetrů vysoká plyšová postavička z disneyovského sci-fi seriálu Mandalorian. Kultovní postavička z Hvězdných válek Baby Yoda je maskotem této posádky tak, jak tomu byl v případě posádky raketoplánu Endeavour v roce 2011 český Krteček. Astronauté využívají plyšáky jako maskoty, ale mají i svůj ryze praktický účel – jsou měřítky stavu beztíže.

'Baby Yoda' in space with SpaceX Crew-1 astronauts

Video: Baby Yoda na lodi SpaceX SpaceX Crew Dragon Resilience (Youtube)

Nová éra kosmonautiky

Současná mise SpaceX je vůbec první plnohodnotnou misí ve vlastnictví soukromé společnosti, ačkoliv se na ní podílí i NASA. Vesmírné plavidlo Crow Dragon, překřtěné na Resilience (houževnatost) vyvinuté společností Elona Muska je aktuálně pro Američany jedinou možností, jak se ze svého území dostat do vesmíru. Letos z území Spojených států odstartovala kosmická loď s lidskou posádkou po devíti letech. Předtím, po skončení programu raketoplánů, Američané využívali služeb ruských lodí. Do vesmíru tak létali z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Za jedno místo v lodi startující z Bajkonuru přitom měli platit 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč).

Elon Musk má však v plánu do vesmíru vozit nejenom profesionální astronauty, ale především nadšence z řad veřejnosti, vesmírné cestovatele s dostatečně velkou peněženkou, kteří si let do kosmu mohou dovolit. Zatímco první let byl testovací, tentokrát se startem rakety Elon Musk reálně odstartoval i soukromou linkovou dopravu do kosmu.

Literatura

  • Vance, A.: Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti. Jan Melvil publishing, 2015. ISBN: 978-80-87270-73-8
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4

/1/ Začíná nová éra kosmonautiky: K ISS nese posádku Crew Dragon od SpaceX. Elon Musk tím zahájil soukromou linkovou dopravu do kosmu. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 16. listopad 2020 [cit. 2020-11-13]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3226892-zacina-nova-era-kosmonautiky-k-iss-nese-posadku-crew-dragon-od-spacex-elon-musk-tim

/2/ Kreč, L.: SpaceX teď vynesla do kosmu plyšáka Baby Yodu, za rok to může být Tom Cruise. Letenka vyjde na miliardu korun. ihned.cz [online]. Praha: Economia, 17. listopad 2020 [cit. 2020-11-13]. Dostupné z: https://zahranicni.ihned.cz/c1-66845330-spacex-ted-vynesla-do-kosmu-plysaka-baby-yodu-za-rok-to-muze-byt-tom-cruise-letenka-vyjde-na-miliardu-korun

…a vlastní poznatky a zkušenosti

V posádce SpaceX je i Baby Yoda. Elon Musk s raketou odstartoval i vesmírné cestování

Vesmírná loď Crew Dragon Resilience s nosnou raketou Falcon 9 společnosti Elona Muska SpaceX odstartovala v pondělí 16. listopadu 2020, aby o 27 hodin později úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Úspěšný let SpaceX je přelomem ve vesmírném cestování, které se tímto dostává do komerční sféry.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *