Slavíme Mezinárodní den zvířat

Na počest patrona zvířat, svatého Františka z Assisi, který zemřel 4. října 1226 se každoročně tento den slaví jako Mezinárodní den zvířat. Slavit Den zvířat může každý, třeba jen doma tím, že pro své domácí mazlíčky připraví nějakou zábavu, novou hru, nebo třeba hračku či jiný dárek.

Úvodní foto: Pixabay.com

Den zvířat v zoo

Na svátek zvířat nezapomínají ani v zoologických zahradách, v Zoo Jihlava, Zoo Liberec nebo Zoo Brno ho v roce 2020 slaví v předstihu – v sobotu 3. října 2020. I v neděli 4. října si však návštěvníci Zoo Brno mohou projít naučnou stezku pro zoo, bude se zaměřovat na ohrožené druhy zvířat a nebudou chybět ani pozoruhodné zajímavosti o zvířatech.

4. října probíhá Den zvířat v Zoo Hodonín, současně je pojatý jako Den zdraví. Na návštěvníky zoo tady čekají soutěže a hry s odměnou. Program zahrnuje také komentované krmení zvířat u rysů, vlků hřivnatých a jaguárů, dále představení projektu na záchranu ohrožených zvířecích druhů. Můžete se zde dozvědět něco o zvířatech, ale také o svém zdraví, nechat si zde změřit krevní tlak nebo tělesný tuk. Za pozornost stojí i ukázky první pomoci a činnosti záchranné služby nebo Výstava na stromech na téma „budoucnost práce“.

Zajímavý program na Den zvířat chystají i v Jižních Čechách. Zoo Hluboká na neděli 4. října připravila soutěže a tematické hry, výtvarnou a tvořivou dílnu. Den zvířat slibuje i komentovaná krmení u vybraných druhů. Zvířata dostanou hračku nebo jinou zábavu a návštěvníci se přitom od chovatele dozví něco zajímavého ze života těchto zvířat.

4.10. je Mezinárodní den zvířat - CZ promo

Video: National Geographic: Mezinárodní den zvířat (Youtube)

Sbírka Den zvířat

Den zvířat je také název charitativní sbírky organizace Běhejme a pomáhejme útulkům z.s. Od 1. září 2020 do 4. října probíhá již druhý ročník akce, která se zaměřuje na psí a kočičí útulky, ale i další zařízení věnující se hospodářským zvířatům, třeba týraným koním. Celkem je do akce zapojeno 112 neziskových spolků z celého Česka.

Zakladatel projektu Petr Sokolík chce pro zvířata vytvořit tradici transparentní sbírky, která je podobná tradiční Tříkrálové sbírce, ovšem zaměřenou na zvířata.

Možná si říkáte, proč to vlastně celé děláme. Naším společným snem je vytvořit pro zvířata transparentní sbírku podobnou té „tříkrálové“, kterou lidé podporují, věří jí a nebojí se o svůj příspěvek. Stejně tak se nemusí bát u naší organizace. Chceme i tímto bojovat proti pouličním podvodníkům s kasičkami a založit tradici, která 100 % pomáhá všem zvířatům.

Den zvířat podporují i slavné osobnosti. Ambasadory projektu jsou Ivan Trojan, Ben Cristovao, Patricie Pagáčová, Alice Bendová, David Svoboda, Eva Samková, David Kraus, Jan Musil, Janek Rubeš, Ljuba Krbová a Ondřej Neff.

Video: Den zvířat, Běhejme a pomáhejme útulkům (Youtube)

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Světový den zvířat v Zoo Brno. ZooBrno.cz [online]. Brno: Zoo Brno a stanice zájmových činností, 2020 [cit. 2020-010-04]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/calendar/akce/event-9353

/2/ Den zvířat + Den zdraví v Zoo Hodonín. Zoo-Hodonín.cz [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2020 [cit. 2020-010-04]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/novinky/220-den-zvirat-den-zdravi-nedele-4-rijna-2020-od-14-00-do-17-00.html

/3/ Den zvířat v Zoo Hluboká. ZooHluboká.cz [online]. Hluboká nad Vltavou: Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, 2020 [cit. 2020-010-04]. Dostupné z: https://www.zoohluboka.cz/kalendar-akci

/4/ Den zvířat – web celorepublikové sbírky pro opuštěná zvířata. DenZvířat.cz [online]. Líbeznice: Běhejme a pomáhejme útulkům z.s., 2020 [cit. 2020-010-04]. Dostupné z: https://www.denzvirat.cz/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Slavíme Mezinárodní den zvířat

Na počest patrona zvířat, svatého Františka z Assisi se 4. října každoročně slaví jako Mezinárodní den zvířat. Slavit může každý, třeba jen doma tím, že pro své domácí mazlíčky připraví nějakou hru nebo dárek. Slaví se i v zoo. Den zvířat je také název pro sbírku, která myslí na všechna zvířata.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *