Skijöring aneb psí sporty mohou mít mnoho podob

Pod pojmem mushing si člověk nejspíš vybaví celou psí smečku, sáně a mushera, člověka, který se na saních „veze“. Existuje však i individuální mushing, tedy mushing s jedním nebo dvěma psi. Ti táhnou mushera. Musher přitom může mít lyže – běžky, pak jde o skijöring, přesněji dog skijöring nebo skidog, jeden ze zimních psích sportů.

Není mushing jako mushing

Mushing je formou dopravy, která využívá sílu, vytrvalost a odolnost psa. Od nepaměti je jednou z nejefektivnějších druhů dopravy v arktických podmínkách. Novodobý mushing vznikl na Aljašce, kde se bez psů zdejší hledači zlata neobešli. Po období zlaté horečky začali se psi závodit, aby je nějak zaměstnali. Zrodil se sport, který se rozšířil po celém světě. I v Česku dnes najdeme mushery, kteří dokážou na závodech obstát i v konkurenci musherů z Aljašky a dalších severských států.

Vedle klasického mushingu, tedy závodů se psím spřežením, na dlouhé i krátké tratě, existuje i individuální mushing. Jeden nebo dva psi netáhnou sáně, ale pouze lyžaře. Pak jde o skijöring. Mezi psem a lyžařem mohou být i speciální sáně se zatěží, tzv. pulka.

Pes může táhnout nejenom na sněhu, ale i na suchu. Vedle on snow mushingu existuje i offsnow, dryland mushing, psí spřežení pak sestává místo ze sání ze speciální kárky, v individuálním mushingu pak místo lyží přichází na řadu bikejöring, koloběžka – dog scootering anebo musher běží po svých – canicross, dogtrekking.

Zpět na sníh ke skijöringu…

Video: Lyžování + nejlepší přítel člověka = skijöring

Skijöring? Co to je?

Skijöring, také skijoering je netradiční zimní sport, který propojuje lyžaře – běžkaře speciálním popruhem se psem (případně koněm, pak jde o tzv. horse skijöring). Je to způsob, jak vyvenčit aktivního psa a užít i sport společně se svým čtyřnohým mazlíčkem.

Kolébkou Skijöringu je Norsko, původně šlo o druh dopravy, původně na lyžích jezdili Laponci, táhl je nikoliv pes, ale sob. Samotný termín pochází z norského pojmu skikjøring, které se dá doslovně přeložit jako „řízení na lyžích“. Z pojmu se v čase z neznámých důvodů vytratilo písmeno „K“, a tak vznikl skijöring, skijoering, ski-joering, zkomolenina původního pojmu skikjøring . V Norštině, švédštině ani dánštině nemá pojem skijöring žádný smysl, přesto dnes jde o světově rozšířený sportovní pojem, který si našel své příznivce v mnoha zemích, Česká republika není výjimkou. 

Video: Co je to skijöring?

Skijöring v ČR

První závody psích spřežení se u nás uskutečnily v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. Již tehdy byl jednou z musherských disciplín skijöring. V současnosti v Česku najdeme mushery, kteří patří v různých disciplínách mushingu mezi světovou špičku. Pokud jde o skijöring, jednou ze zářících hvězd je i Martina štěpánková a její psi.

Jak uvedl partner Martiny Štěpánkové pro server iDnes.cz:

Martina je momentálně jezdící světová legenda tohoto sportu.

Z posledního mistrovství světa mushingu ve Francii, které proběhlo na přelomu ledna a února 2019 si Martina Štěpánková přivezla hned dvě zlaté medaile. Pro titul mistra světa si na trati dlouhé 14,4 km dojela se svým psem Greyem v disciplíně skijöring s jedním psem, a to jako první Češka v historii. Další zlato obstarala společně se svým druhým psem Timem. Tentokrát šlo o tzv. kombinaci, disciplínu, která kombinuje skijöring a pulku, kdy se mezi lyžaře a psa připojují speciální pulka sáně se zátěží. Ještě předtím přitom s Timem doběhla v náročné disciplíně pulka pro krásné čtvrté místo. Martina Štěpánková prostě válí!

Video: Česká mistryně světa ve skijöringu Martina Štěpánková a její pes. Video: Youtube.com/FitminCZECH

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje: 

/1/ Bohemian Rhapsody. Cinemart.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.ceskejseveranek.estranky.cz/clanky/mushing-manual.html

/3/ SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Ať Mercury zpívá. Muzika přebíjí v Bohemian Rhapsody banality. iDnes.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.huskies.cz/

Práce se severskými psy a dětmi.

https://magazin.aktualne.cz/cestovani/mam-patnact-psu-takze-kdyz-jedu-na-dovolenou-tak-jedine-s-ni/r~5966efca069a11e8b8efac1f6b220ee8/

http://www.psisprezeni.cz/jak-se-jirka-dostal-k-mushingu/

http://www.bering.estranky.cz/clanky/kdo-je-kdo-v-musherskem-sportu/jiri-mencak.html

Obrázky:

Zdroj úvodního obrázku: Instagram Jamese Middletona

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.