Servalí rodinka v Zoo Dvůr Králové se rozrostla o dvě koťata

Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se specializuje na zvířata Afriky. Zástupcem afrických kočkovitých šelem je dlouhonohý serval, který vzhledem připomíná geparda. Mrštná kočka s nápadně velkýma ušima, která se v Česku chová dokonce jako exotický domácí mazlíček, v Safari Parku předvádí příkladnou mateřskou péči a rodinnou lásku.

Prvomájová koťata

Dvorská zoo chová servaly od roku 1997, za tu dobu zde přivítali 50 mláďat. V roce 2020 se dvě koťata narodila právě na První máj, svátek lásky. Dvouletá samička Roxana porodila v bezpečném zázemí ve speciálně připraveném boxu. Přestože jde o její první mláďata, stará se o ně příkladně. Dokonce dokázala sjednat pořádek i ve vztahu s kočičím otcem. Samec Doga byl krátce před porodem od samice oddělený. Ošetřovatelé kvůli bezpečnosti mláďat chtěli pár nechat od sebe nějakou dobu, ale kočky jsou na sebe tak silně vázané, že se k sobě snažily dostat za každou cenu a neustále jedna druhou volaly. Přivolaly tak pozornost ošetřovatelů.

Hned druhý den po porodu jsme se proto rozhodli celou skupinu servalů spojit. Roxana samci hned na začátku dala jasně najevo, že si musí od koťat držet odstup. Ten to respektoval a od té chvíle vše probíhá mimořádně idylicky. Pozorovat, jak se pár o mláďata společně stará, je neobvyklé.

Zooložka se sama podivuje nad rodinným chováním servalů. V přírodě se totiž o mláďata totiž stará zejména samice. Roxana navíc mláďata přesunula do venkovního výběhu mnohem dříve než je to obvyklé. Ve vnitřní expozici pavilonu šelem mají koťata s rodiči klid, kdykoliv se tam také můžou schovat před svými obdivovateli v podobě návštěvníků. Tito servalové však do expozice vycházejí každý den, prozkoumávají terén, dovádějí a dělají radost všem, kteří je vidí.

Serval stepní

Serval stepní (Leptailurus serval, dříve Caracal serval) je příbuzným karakala, avšak je vyšší a štíhlejší. Na rozdíl od karakala loví spíše menší kořist. Je to kočka přizpůsobená k životu ve vysoké trávě. Přirozeně obývá africké savany, lesostepi a mokřady. Na rozdíl od jiných koček navadí servalovi voda, naopak ji vyhledává a potřebuje, dokonce si v ní obstarává i potravu, například ryby. Loví také ptáky, zejména perličky. Živí se i hmyzem a občas i ovocnými plody, jako jsou banány nebo avokádo.

Serval je charakteristický nápadně velkýma ušima a také skvělým sluchem. Jeho typickým znakem jsou i dlouhé nohy, které se mu hodí při pohybu v trávě, ale dělají z něho také mistra rychlého běhu i dlouhých skoků. Dokáže skákat i do výšky, i proto musí být jejich výběh v zoologické zahradě zabezpečen sítí i shora.

Safari Park Dvůr Králové: Jedeme do Afriky!

Video: Safari Park Dvůr Králové (Youtube)

Africké šelmy v Zoo Dvůr Králové

Šelmy v Safari Parku bydlí přímo naproti jednomu z hlavních vstupů. Nejstarší je zde expozice psovitých šelem, která byla založena již v roce 1970. Postupně ji doplnily i další expozice, nejenom pro servaly, ale také karakaly, levharty, hyeny, psy hyenovité nebo psy ušaté. Nechybí ani cibetka africká, medojed kapský, mangusta trpasličí či šakal čabrakový.

Ve Dvoře Králové roste i typický africký baobab. Tyčí se ve středu výběhu gepardů, dalších úchvatných koček, které se daří v dvorské zoo úspěšně odchovávat. V chovu gepardů patří Safari Park mezi světové špičky.

Safari Park Dvůr Králové

Posláním moderních zoologických zahrad a parků je vracet zvířata zpět do volné přírody a chránit je v jejich původním prostředí. Splácíme tak alespoň malý úrok dluhu, který vůči přírodě lidstvo má… Tak začíná příběh dvorské zoo, které se podařilo vrátit do Afriky více než sto zvířat několika významných druhů, mj. nosorožce.

Dvorská zahrada byla založena v roce 1946, o dvacet let později se stal jejím ředitelem Josef Vágner, přírodovědec a cestovatel, který zoo směroval na specializaci na Afriku. Právě on se notně zasadil o vybudování safari, které znal ze svých návštěv Afriky. V Zoo Dvůr Králové narazíte na tzv. velkou pětku zvířat, do které se řadí právě nosorožec, také slon, buvol, levhart a lev. Kočkovité šelmy zastupuje ve Dvoře Královské také serval.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Procházková, J; Nováková, M: Zvířata. Zoologické zahrady, obří akvária, obory, sokolníci, záchranné stanice, města, hřebčín, hrady a zámky. Praha : Olympia, 2003
  • Bell, C. E; Mizicko, L.; Fisher, L. E.: Encyclopedia of the world´s Zoos. Chicago: Fitzroy Dearborn Publishers, 2001.

Internetové zdroje

/1/ Koťata servalů po devíti letech. O potomky pečují netradičně samice i samec. Safaripark.cz [online]. Dvůr Králové: ZOO Dvůr Králové, 19. května 2020 [cit. 2020-07-20]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/kotata-servalu-po-deviti-letech.o-potomky-pecuji-netradicne-samice-i-samec

/2/ Voňková, D.: Která kočka má nejdelší nohy? Je to serval. Dvorský safari park vám teď představí dvě nová mláďata. Rozhlas.cz [online]. Hradec Králové: Český rozhlas, 23. květen 2020 [cit. 2020-07-20]. Dostupné z: https://hradec.rozhlas.cz/ktera-kocka-ma-nejdelsi-nohy-je-serval-dvorsky-safari-park-vam-ted-predstavi-dve-8206677

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Servalí rodinka v Zoo Dvůr Králové se rozrostla o dvě koťata

Safari Park Dvůr Králové se specializuje na zvířata Afriky. Zástupcem je i serval. Mrštná kočka s nápadně velkýma ušima, která se v Česku chová dokonce jako exotický domácí mazlíček, v Safari Parku porodila dvě koťata, nyní předvádí příkladnou mateřskou péči a rodinnou lásku.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.