Šeřík – vůně májových dnů, krása májové lásky i magická síla

ŠeříkMáj je lásky čas a také čas šeříku. Pojďme se oddat jeho smyslné vůni, pokochat se stovkami odrůd nabízející rozličné variace krásy a současně odhalit něco z magické síly a léčivých účinků šeříku. Šeřík totiž není jenom úchvatnou ozdobou a nenáročnou rostlinou, nabízí i léčivé účinky a jedlé květy. Máme i recept na šeříkový čaj nebo šeříkový sirup!

Jak snadno se v máji podlehne šeříkovému mámení!

Potěšení smyslů · Pěstování  · Množení · Léčivé účinky Šeříkový čaj  · Šeříkový sirup  · Jedlé květy  · Druhy a odrůdy šeříku

 

Potěšení smyslů i každého zahradníka


Šeřík je jedním z těch nejkrásnějších a nejvoňavějších okrasných keřů. I proto je také jeden z těch nejoblíbenějších a nejčastějších okrasných keřů českých zahrad.

Je to nejenom pro jeho úchvatnou vůni a nepřehlédnutelné květy, ale také pro jeho nenáročné pěstování. Šeřík se řadí mezi vděčné rostliny, navíc se dá pěstovat v mnoha velikostech a variacích, snese i řez a hodí se pro živý plot. Velmi snadno se stane voňavým a krásným společníkem májových dnů v každé zahradě, i té vaší…

Voní, když se šeří

Šeřík (Syringa L.) je rod keřů až menších stromů z čeledi olivovníkovitých, tedy je příbuzný olivovníku, ač na to nevypadá. Dorůstá do výšky od jednoho do několika metrů.

Šeřík zdobí vstřícné celokrajné listy srdcovitého tvaru a jasně zelené barvy. Ještě větší ozdobou jsou však kalichovité květy složené v květenstvích s délkou až dvou desítek centimetrů. Typicky jsou v barvě lila, ale existují i rozličné kultivary, které květům šeříku dávají nejrůznější barvy od sněhově bílé, krémové, žlutavé, přes růžovou, modrou až po tmavě fialovou barvu. Ať již jsou květy jednoduché či plné, zpravidla je provází i opojná vůně. Ta je nejsilnější v podvečer, když se šeří. Odtud údajně také pochází český název rostliny.

Plodem šeříku je dvoupouzdrá tobolka.

A jeho původ?

Šeřík obecný u nás zplaňuje, a tak ho bereme jako domácí druh, ač tomu tak není. Šeřík pochází z oblasti jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Až v roce 1566 ho z Osmanské říše přivezl do Vídně císařský velvyslanec, aby si šeřík získal oblibu i v našich končinách.

Po celém světě najdeme asi 30 druhů šeříků. Důkazem obliby šeříku jsou stovky odrůd, do kterých byl šeřík vyšlechtěn. V českých zahradách se nejčastěji pěstuje šeřík obecný, ale také šeřík čínský nebo šeřík karpatský. Šeřík se pěstuje ve skupinových výsadbách, jako živý plot i jako solitéra. Dá se pořídit i stromkový šeřík, který dá vyniknout kráse květů.

šeřík lila

Pěstování šeříku


Šeřík je symbolem máje a k máji patří slunce. Šeříku se bude líbit právě na slunci a přímém světle, kde jeho květy budou doslova zářit. Jejich vůně se jistě dostane i do stinných koutů zahrady, kde by se samotnému šeříku nedařilo. V polostínu však rostlina obstojí.

Šeříky zvládají sucho, ale v suchých horkých dnech budou za zálivku vděčné. Bude jim vyhovovat propustná, neutrální až mírně vápenatá vlhčí půda, ale přemokření nezvládají. Ocení pravidelné hnojení.

Po odkvětu se vyplatí odstranit odkvetlé květenství. Šeřík se dá tvarovat řezem, pravidelný řez podpoří rozvětvení a bohaté květenství. Šeřík snese i hluboký řez, ale je třeba počítat s tím, že kvete zejména na nových výhonech.

Výsadba šeříku se provádí nejlépe zjara.

Množení šeříku

Šeřík se snadno množí řízkováním, možné je také hřížení, odkopky, roubování, očkování nebo výsev. Řízkování je asi ten nejsnadnější způsob. Jako řízky se využívají mladší, nejlépe polodřevité výhonky s 4 – 6 pupeny.

Řízkování se provádí před květem, v období brzkého jara. Řízky k zakořenění potřebují teplo a nejlépe také práškový stimulátor růstu. Při teplotě nad 20 °C zakoření během několika týdnů.

Více než okrasná rostlina aneb využití šeříku


Šeřík nabízí tolik květů, že je lze bez výčitek využít do vázy. Zkrášlí a provoní každý prostor a navíc slibuje i aromaterapeutické účinky. Jeho vůně má zklidňovat psychiku, šeříku jsou dokonce připisovány i magické ochranné schopnosti. Jeho omamná vůně harmonizuje prostředí a naplňuje ho láskou. Má pomoci komunikaci a řešení vztahových konfliktů.

Rondo alla turca (Mozart)

Nevýhodou je, že šeřík ve váze nevydrží dlouho. Aby květy vydržely ve váze déle svěží, je vhodné stonky nadrtit, tak se ke květům dostane více vody.

Májová láska

Šeřík je květinou lásky, odkazuje na májovou lásku. Ta může být nevinná (bílý šeřík), stejně jako vášnivá a spalující (temně purpurový šeřík).

Bílý šeřík, šeřík ve váze

Léčivé účinky šeříku


Přestože je šeřík známý zejména jako ozdoba, našel své místo i v lidovém léčitelství. Šeříkové květy slouží pro přípravu voňavého čaje, který zklidňuje nervy a pomáhá proti stresu. Má ulevit od bolesti hlavy, ale také bolesti v krku nebo revmatismu.

Šeříkový čaj – recept

Zalijte hrst čerstvých nebo sušených květů šeříku šálkem (250 ml) vroucí vody a nechte luhovat asi 30 min. Nepijeme více než 2 šálky šeříkového čaje denně, aby se z jeho prospěšných účinků nestaly účinky negativní.

Květy šeříku můžete využít i k dochucení zeleného čaje, který tak získá lahodnou květinovou příchuť.

Jedlé květy

Květy šeříku se řadí mezi jedlé květy, které dozdobí nejrůznější pokrmy, například lehké dezerty nebo zmrzlinu. Báječně budou vypadat zejména na romantických svatebních dortech. Ještě lépe budou vypadat jako kandované květy, které se na rozdíl od těch čerstvých dají dlouhodobě uchovávat.

Šeřík a chrpa, jedlé květy

Šeříkový sirup – recept

Způsobem, jak si uchovat vůni šeříkových květů a doslova si ji vychutnat kdykoliv během roku je šeříkový sirup. Jeho příprava je více než snadná.

Jak na to?

Natrhejte šeříkové květy, důkladně je otřepte, abyste se zbavili hmyzu. Jen krátce je operte pod vodou. Připravte si hrnek jednotlivých květů (bez zelené části). Na hrnek květů bude potřeba hrnek třtinového cukru, hrnek vody a šťáva z půlky citronu.

Můžete přidat i trochu borůvek, které sirupu dodají barvu.

Příprava receptu

V hrnci ohřejte vodu a rozmíchejte v ní cukru, přiveďte k varu. Do vody poté přidejte květy šeříku, případně borůvky a vařte asi 15 minut.

Nakonec šeříkový sirup slijte. Ještě horký ho vlijte do uzavíratelných sklenic a nechte vystydnout (pokud to jde, dnem vzhůru).

Sirup skladujte v chladnu a temnu.

 

Druhy a odrůdy šeříku


Pro léčivé účely se využívá pouze šeřík obecný. Za jedlé květy jsou považovány také pouze květy šeříku obecného. Existuje však několik desítek botanických druhů šeříku a asi osm stovek odrůd, které nacházejí využití především jako okrasné keře. Jednotlivé odrůdy se liší barvou květů, ale také jejich stavbou – mohou být jednoduché i plné. Na kultivaru závisí také výška a hustota rostliny. Většina odrůd jsou okrasné keře, vyjímkou je šeřík stromkový – pěstovaný na kmínku.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) najdeme v zahradnictví například v těchto kultivarech:

  • Syringa vulgaris Amethyst – klasický šeřík s jednoduchými květy fialově růžových odstínů
  • Syringa vulgaris – Michael Büchner – plnokvětý modrý šeřík
  • Syringa vulgaris Cavour – jednoduché květy v modré barvě
  • Syringa vulgaris Charley Joy – jednoduché květy fialově červené barvy
  • Syringa vulgaris Ruhm Von Horstenstein – velkokvětý šeřík s jednoduchými sytě purpurovými květy
  • Syringa vulgaris Sensation – velkokvětý šeřík se sytě purpurovými květy s bílým lemem
  • Syringa vulgaris Znamya Lenina – velkokvětý šeřík s fialově purpurovými květy
  • Syringa vulgaris Primrose – velkokvětý šeřík s krémově bílými až žlutavými květy
  • Syringa vulgaris Flora – klasický šeřík s jednoduchými bílými květy
  • Syringa vulgaris Madame Lemoine – plnokvětý šeřík se sněhově bílými květy
  • Syringa vulgaris Belle de Nancy – plnokvětý šeřík modré barvy
  • Syringa vulgaris Paul Thirion – plnokvětý šeřík s květy růžovočervenými
  • Syringa vulgaris Prince Wolkonsky – plnokvětý šeřík se sytě purpurovými poupaty a purpurově fialovými květy
  • Syringa vulgaris Krasavica Moskvy (syn. Beauty of Moscow) – plnokvětý šeřík, růžová poupata postupně přecházejí až do bílé barvy
  • Syringa vulgaris Marshall Vasilesky – plnokvětý šeřík světlých poupat a jemně růžových květů

Foto: Syringa vulgaris Sensation Marshall Vasilesky

Vedle šeříku obecného je v současnosti v zahradnictví dostupný i šeřík karpatský (Syringa x josiflexa), který má původ v Maďarsku a zaujme květenstvím dlouhým až 20 centimetrů. Na rozdíl od šeříku obecného nevyrůstají jednotlivé květy tak těsně u sebe, přesto působí bohatým dojmem.

Za pozornost stojí i šeřík hyacintokvětý (Syringa hyacinthiflora) – nejenom pro silně vonící květy, ale také zajímavé podzimní zbarvení listů. Ty se na podzim před opadáním barví ze zelené až do červené barvy.

K těm nejoblíbenějším druhům šeříků v současnosti patří šeřík čínský (Syringa chinensis), hybrid šeříku obecného a šeříku perského, který pochází zřejmě z Francie (nikoliv z Číny). Vyznačuje se menším vzrůstem, a tak se hodí i pro menší zahrady. Oproti šeříku obecnému jsou jeho listy viditelně užší.

  • Šeřík čínský je dostupný i jako kultivar Syringa chinensis Saugeana s nachově červenými květy a velmi pronikavou vůní.

Mezi další kultivary šeříku čínského patří například:

  • Syringa chinensis Metensis s květy světle levandulové barvy,
  • Syringa chinensis Crayton Red s purpurovými květy,
  • Syringa chinensis President Hayes s červeno purpurovými květy,
  • Syringa chinensis Duples s plnými purpurově růžovými květy
  • Syringa chinensis Alba s bílými květy,
  • Syringa chinensis Bicolor s jemně levandulovými květy s tmavým okem.

Pro malé zahrady existují i drobnější šeříky než je šeřík obecný, ty nejmenší mají dokonce miniaturní podobu bonsají.

S výškou do 1,5 metru jde například o šeřík malolistý (Microphylla Superba), původem z Číny. Jeho květy se tam dokonce používají pro přípravu čaje. Tento šeřík potěší svým květy dvakrát během sezóny, poprvé na jaře a podruhé koncem léta.

Do výšky 1 – 2 metrů vyrůstá i šeřík sametový (Syringa patula).

Menší vzrůst je typický i pro některé odrůdy šeříku Meyerova (Syringa meyeri), například kultivar Palibin. Roste jen pomalu do podoby hustého keře s jemně růžovými květy.

Nižší a pomalejší vzrůst je typický i pro šeřík Prestonové (Syringa x prestoniae), označovaný také jako prestonský šeřík nebo šeřík kanadský. Jejich výhodou je to, že neodnožují. Kvetou až začátkem léta – bílými květy (kultivar Agnes Smith), květy zářivě růžové barvy (kultivar Miss Canada), lososově růžovou (kultivar Miss Japan), vínově červenou (kultivar Redwine), světle fialovou (kultivar Royalty) aj.

Přestože je šeříků mnoho a mnoho odrůd, šeřík indiánský mezi ně nepatří. Botanicky totiž nejde o šeřík, přestože klasický šeřík vzhledem připomíná. Pod pojmem indiánský šeřík se rozumí středomořská rostlina Lagerstroemia, která v našich podmínkách na rozdíl od šeříku nepřezimuje.

Kam za šeříky?

Největší sbírku šeříku v ČR, ale i jednu z největších sbírek šeříku v Evropě můžete navštívit v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Během jarních měsíců se zde můžete potěšit krásou 38 botanických druhů šeříků ve více než třech stovkách odrůd. Zdejší sbírka šeříků na Rizovce odkazuje na sbírku věhlasného pěstitele a našeho předního znalce Ing. Václava Jabůrka, právě z jeho sbírky byla velká část šeříků přenesena.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

Zajímá vás zahrada a zahradničení? Mnoho užitečných informací a tipů obsahují praktické knihy o zahradě, dokonce i o BIO zahradě, pěstování bez chemie, v souladu s přírodou. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.