Skip to content →

Šalvěj ananasová – exotická antidepresivní bylinka

Pod pojmem bylinky nebo léčivé bylinky si většina z nás vybaví několik konkrétních, zpravidla těch nejoblíbenějších a nejznámějších. Obvykle mezi nimi bude i šalvěj, bylinka léčivá již dle svého názvu. Bude to šalvěj lékařská, zdaleka však nejde o jedinou šalvěj, která existuje.

Šalvěj ananasová, vzdálená příbuzná šalvěje lékařské, v našich končinách tak známá není. Právě proto vás s touto neobyčejnou bylinkou chceme seznámit. Kdo ví? Možná vás okouzlí tak, jak okouzlila nás u kocoura.

Kouzlo ananasové bylinky

Kouzlo exotické rostlinky nespočívá jenom v její omamné ovocné vůni, kterou směle konkuruje opravdovému šťavnatému ananasu. Ananasová šalvěj zaujme  čichové buňky stejně tak jako další smysly. Je krásná i na pohled. A je stále krásnější a krásnější. Roste totiž jako z vody.

Dělá zahradníkovi radost po celý rok. Radost ještě znásobí na konci sezóny, kdy vykvétá pozoruhodnými trubkovitými květy. Tyto květy svojí zářivě červenou barvou s odstíny růžové či karmínové překonají mnohé jiné květy, zvlášť v této době.

Video Rok zahradníka: Ananasová šalvěj, kterou vypěstoval zahradník Petr Lebiš v Boskovicích

Pěstování

Zatímco klasická šalvěj v našich klimatických podmínkách bez potíží přezimuje a zdobí tak naše zahrady stále, šalvěj ananasová bude ozdobou zahrady jenom přes léto. Tato exotická rostlina totiž pochází z Mexika a Guatemaly, kde je podstatně tepleji než u nás. České zimy by venku nezvládla, je mrazuvzdorná cca do – 6°C. Takže ji po létě budete muset hledat místo někde v domě. Nebude to úplně jednoduché, protože šalvěj ananasová se opravdu nadmíru rozrůstá.

Pokud chtít šalvěj ananasovou dlouhodobě pěstovat, připravte se na to, že relativně velikou nádobu s výškou dosahující až 1,5 metru budete muset každoročně přenášet. Můžete ji sice pěstovat jako letničku, ale můj názor je takový, že byla by to škoda.

Foto: Šalvěj ananasová, květ

Zimování šalvěje

Zimování šalvěje může spočívat jednoduše v tom, že ji přemístíte do obytných prostor domu. S atraktivní bylinou si donesete domů i úžasnou ovocnou vůni – ano, šalvěj ananasová skutečně voní jako ananas, stačí jen rozemnout její listy. Těšit se pak budete také z jasně zelených listů nebo dokonce zářivě červených trubkovitých květů. Ty zdobí rostlinu právě v období podzimu.

Zjara pak šalvěj zase můžete přenést zpátky na zahradu, na terasu nebo balkón (na místo chráněné před větrem i ostrým sluncem). Předtím se vyplatí razantní řez.

Šalvěj se dá zimovat i v chladnějším (ale světlém) prostoru s teplotami kolem 8 – 10°C, s mírnou zálivkou. V chladu zpomalí svůj růst, aby ho na jaře znovu obnovila. Pokud chcete růst obnovit a udržet atraktivní vzhled šalvěje ananasové, seřízněte na jaře výhony rostliny cca na čtvrtinu délky.

Pěstování šalvěje ananasové bude kvůli jejímu mohutnému růstu radost, jen se vyhněte přemokření. Pomůže drenážní vrstva na dně květináče a propustná hlinito-písčitá půda. Nezapomeňte na dostatek živin a přírodní hnojivo pro bylinky.

Šalvěj ananasová jako léčivá bylina

Nejvýraznější účinky šalvěje ananasové jsou účinky antidepresivní. Přináší úlevu při různých potížích nervového původu, třeba bolestech žaludku. Tato kráska září již na pohled, potěší oko a potěší i vaši duši.

Ovocná vůně rostlinky se bohužel těžko uchovává, sušením i vařením se ztrácí. Jako bylinný čaj tak nejlépe poslouží čerstvé zelené listy. Hodí se v kombinaci s dalšími bylinkami proti stresu, třeba meduňkou či mateřídouškou.

Šalvěj v kuchyni

Lahodně vonící zelené listy šalvěje se dají využít i ke kulinářským účelům. Podobně jako šalvěj lékařská může odlehčit těžkým pokrmům, ale hodí se i do sladkých jídel. Spíše než k provonění však slouží k dekoraci. Největší úspěch sklidí čerstvá.

Jako dekorace zpestří zelené listy šalvěje ananasové celou řadu pokrmů, jako jsou ovocné či zeleninové saláty, pudingy, zmrzliny, dezerty apod. Dá se z nich připravovat domácí limonáda nebo třeba ananasové mojito. Hodí se i do džemů, marmelád a čatní, nejlépe v kombinaci se žlutými plody, exotickým ovocem nebo dýní.

Foto: květy šalvěje zdobí tvarohový dezert

TIP OD KOCOURA – lahodný květ šalvěje s vůní ananasu

Ochutnejte květy šalvěje ananasové. Jejich lahodná chuť vás překvapí. Podobně jako listy představují i kulinářskou okrasu, která rozzáří mnoho různých pochoutek.

Není šalvěj jako šalvěj

Šalvěj ananasová je jeden z mnoha zástupců rozsáhlého rodu Salvia z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Najdeme mezi nimi drobné bylinky i mohutné keře, letničky i trvalky. Nejznámější z nich je šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Tato bylina je od pradávna součástí lidového léčitelství, ale našla své místo i v moderní farmacii, kosmetice či potravinářském průmyslu.

Šalvěj je léčivá již dle svého názvu, pochází z latinského slovesa „salvare“ s významem léčit. Dříve se věřilo, že šalvěj přináší život, také paměť a moudrost. Lidové léčitelství ji využívá zejména proti rýmě a nachlazení. Údajně působí i proti bolesti hlavy, také bolesti v krku nebo bolesti zubů. V neposlední řadě působí protizánětlivě, antibakteriálně a hojivě.

Vně šalvěj má pomáhat proti pocení. Má protiplísňové a antiseptické účinky, odpuzuje hmyz.

Zajímají vás bylinky?

Načerpejte inspiraci o zkušených bylinkářů, hledejte v tradicích a zvyklostech našich babiček. Objevujte bylinky tak, jak je dosud neznáte. Studnicí informací i praktických rad jsou knihy o bylinkách, je jich nespočet, tady jsou některé z nich:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 8x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE …

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastachebrahmikozlíkmajoránkapopenecsaturejkasantolínasedmikráska, šalvěj ananasovášanta kočičírýmovníkřeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Bylinkování Bylinky Dům & zahrada