Skip to content →

Šalvěj ananasová – exotická antidepresivní bylinka

Pod pojmem bylinky nebo léčivé bylinky si většina z nás vybaví několik konkrétních, zpravidla těch nejoblíbenějších a nejznámějších. Obvykle mezi nimi bude i šalvěj, bylinka léčivá již dle svého názvu. Bude to šalvěj lékařská, zdaleka však nejde o jedinou šalvěj, která existuje.

Šalvěj ananasová, vzdálená příbuzná šalvěje lékařské, v našich končinách tak známá není. Právě proto vás s touto neobyčejnou bylinkou chceme seznámit. Kdo ví? Možná vás okouzlí tak, jak okouzlila nás u kocoura.

Kouzlo ananasové bylinky

Kouzlo exotické rostlinky nespočívá jenom v její omamné ovocné vůni, kterou směle konkuruje opravdovému šťavnatému ananasu. Ananasová šalvěj zaujme  čichové buňky stejně tak jako další smysly. Je krásná i na pohled. A je stále krásnější a krásnější. Roste totiž jako z vody.

Dělá zahradníkovi radost po celý rok. Radost ještě znásobí na konci sezóny, kdy vykvétá pozoruhodnými trubkovitými květy. Tyto květy svojí zářivě červenou barvou s odstíny růžové či karmínové překonají mnohé jiné květy, zvlášť v této době.

Video Rok zahradníka: Ananasová šalvěj, kterou vypěstoval zahradník Petr Lebiš v Boskovicích

Pěstování

Zatímco klasická šalvěj v našich klimatických podmínkách bez potíží přezimuje a zdobí tak naše zahrady stále, šalvěj ananasová bude ozdobou zahrady jenom přes léto. Tato exotická rostlina totiž pochází z Mexika a Guatemaly, kde je podstatně tepleji než u nás. České zimy by venku nezvládla, je mrazuvzdorná cca do – 6°C. Takže ji po létě budete muset hledat místo někde v domě. Nebude to úplně jednoduché, protože šalvěj ananasová se opravdu nadmíru rozrůstá.

Pokud chtít šalvěj ananasovou dlouhodobě pěstovat, připravte se na to, že relativně velikou nádobu s výškou dosahující až 1,5 metru budete muset každoročně přenášet. Můžete ji sice pěstovat jako letničku, ale můj názor je takový, že byla by to škoda.

Zimování šalvěje

Zimování šalvěje může spočívat jednoduše v tom, že ji přemístíte do obytných prostor domu. S atraktivní bylinou si donesete domů i úžasnou ovocnou vůni – ano, šalvěj ananasová skutečně voní jako ananas, stačí jen rozemnout její listy. Těšit se pak budete také z jasně zelených listů nebo dokonce zářivě červených trubkovitých květů. Ty zdobí rostlinu právě v období podzimu.

Zjara pak šalvěj zase můžete přenést zpátky na zahradu, na terasu nebo balkón (na místo chráněné před větrem i ostrým sluncem). Předtím se vyplatí razantní řez.

Šalvěj se dá zimovat i v chladnějším (ale světlém) prostoru s teplotami kolem 8 – 10°C, s mírnou zálivkou. V chladu zpomalí svůj růst, aby ho na jaře znovu obnovila. Pokud chcete růst obnovit a udržet atraktivní vzhled šalvěje ananasové, seřízněte na jaře výhony rostliny cca na čtvrtinu délky.

Foto: Šalvěj ananasová, květ

Pěstování šalvěje ananasové bude kvůli jejímu mohutnému růstu radost, jen se vyhněte přemokření. Pomůže drenážní vrstva na dně květináče a propustná hlinito-písčitá půda. Nezapomeňte na dostatek živin a přírodní hnojivo pro bylinky.

Šalvěj ananasová jako léčivá bylina

Nejvýraznější účinky šalvěje ananasové jsou účinky antidepresivní. Přináší úlevu při různých potížích nervového původu, třeba bolestech žaludku. Tato kráska září již na pohled, potěší oko a potěší i vaši duši.

Ovocná vůně rostlinky se bohužel těžko uchovává, sušením i vařením se ztrácí. Jako bylinný čaj tak nejlépe poslouží čerstvé zelené listy. Hodí se v kombinaci s dalšími bylinkami proti stresu, třeba meduňkou či mateřídouškou.

Šalvěj v kuchyni

Lahodně vonící zelené listy šalvěje se dají využít i ke kulinářským účelům. Podobně jako šalvěj lékařská může odlehčit těžkým pokrmům, ale hodí se i do sladkých jídel. Spíše než k provonění však slouží k dekoraci. Největší úspěch sklidí čerstvá.

Jako dekorace zpestří zelené listy šalvěje ananasové celou řadu pokrmů, jako jsou ovocné či zeleninové saláty, pudingy, zmrzliny, dezerty apod. Dá se z nich připravovat domácí limonáda nebo třeba ananasové mojito. Hodí se i do džemů, marmelád a čatní, nejlépe v kombinaci se žlutými plody, exotickým ovocem nebo dýní.

TIP OD KOCOURA – lahodný květ šalvěje s vůní ananasu

Ochutnejte květy šalvěje ananasové. Jejich lahodná chuť vás překvapí. Podobně jako listy představují i kulinářskou okrasu, která rozzáří mnoho různých pochoutek.

Foto: květy šalvěje zdobí tvarohový dezert

Není šalvěj jako šalvěj

Šalvěj ananasová je jeden z mnoha zástupců rozsáhlého rodu Salvia z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Najdeme mezi nimi drobné bylinky i mohutné keře, letničky i trvalky. Nejznámější z nich je šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Tato bylina je od pradávna součástí lidového léčitelství, ale našla své místo i v moderní farmacii, kosmetice či potravinářském průmyslu.

Šalvěj je léčivá již dle svého názvu, pochází z latinského slovesa „salvare“ s významem léčit. Dříve se věřilo, že šalvěj přináší život, také paměť a moudrost. Lidové léčitelství ji využívá zejména proti rýmě a nachlazení. Údajně působí i proti bolesti hlavy, také bolesti v krku nebo bolesti zubů. V neposlední řadě působí protizánětlivě, antibakteriálně a hojivě.

Vně šalvěj má pomáhat proti pocení. Má protiplísňové a antiseptické účinky, odpuzuje hmyz.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 8x, ø5,00

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Dům & zahrada