Letní sklizeň v zimě: Ruští vědci na nejchladnějším místě na Zemi vypěstovali melouny

Mrazivá Antarktida, tzv. pól mrazu je domovem ruských vědců, kteří na výzkumné stanici Vostok právě sklízejí melouny. Typicky letní plody tady vypěstovali ve speciálním skleníku, aby dokázali, co všechno je možné a jak mocná je síla přírody.

Skleník na Antarktidě

Vědci z Ruské antarktické expedice pro výzkum Arktidy a Antarktidy (AARI) spolu s kolegy z Agrofyzikálního výzkumného ústavu a Ústavu biomedicínských problémů Ruské akademie věd vytvořili oázu se zvýšenou teplotou a vlhkostí vzduchu, aby melouny, které pocházejí z více než deset tisíc kilometrů vzdáleného Súdánu, mohli sklízet. Na úrodu přitom dle serveru Live Science čekali přesně 103 dnů. Na šesti různých rostlinách vypěstovali osm asi kilogram vážících šťavnatých plodů.

Vybrali speciální odrůdy raně dozrávajících melounů, které vynikají schopností přizpůsobit se nízkému atmosférickému tlaku a nedostatku kyslíku uvnitř skleníku.

Využili i speciální půdu a osvětlení napodobující sluneční svit. Melouny také museli ručně opylovat, protože tady pochopitelně chybí hmyz.

Sladké občerstvení v drsných podmínkách

Nevšední experiment prokázal, že melouny se dají pěstovat i na nejchladnějším místě planety. Vědcům v mrazivých podmínkách nepřišlo vhod jen sladké letní občerstvení, ale zelené rostliny jim přinášely radost po celou dobu pěstování.

 

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *