Rusko je země protikladů. Potvrzují to i plemena koček s ruským původem

Typická ruská kočka? Nejspíš by se tak dala označit ruská modrá kočka. Toto přirozené plemeno původně obývalo přístavní město Archangelsk, aby posléze dělalo společnost ruským panovníkům. Ty uchvátila nejenom svoji nádhernou modrou srstí se stříbřitými odlesky, ale i zářivýma očima v zelené barvě smaragdů a především přívětivou povahou.

Srst ruské modré je hedvábně jemná, hustá, ale krátká. V Rusku přitom najdeme i huňatou kočku s bohatou dlouhou srstí – kočku sibiřskou, potažmo něvskou maškarádu. Na druhé straně v Rusku najdeme i bezsrsté kočky… Rusko je prostě země protikladů.

Úvodní foto: Pixabay.com

Mrazivé Rusko a jeho kočky

Ukrutné zimy Ruska a mrazivé Sibiře daly vznik ukrutným domácím mazlíčkům. Sibiřská kočka, něvská maškaráda i ruská modrá kočka se dokonale přizpůsobily podmínkám, ve kterých se dá přežít jen s velkým úsilím. A kočky se projevily jako nadmíru přizpůsobivé. Před extrémními mrazy ruské kočky chrání extrémně hustý a hřejivý kožíšek.

Sibiřská kočka a něvská maškaráda mají chlupy tak dlouhé, jak jen to jde, navíc kolem krku ještě honosný chlupatý límec. Zatímco sibiřská kočka má srst v přírodních barvách, jak se na sibiřskou, resp. lesní kočku sluší a patří, něvská maškaráda se pěkně vyparádila. Jako sesterské plemeno má všechny znaky společné s kočkou sibiřskou, až na barvu srsti, která má vždy siamské zbarvení, tzv. colorpoint. Základní barvy sibiřské kočky má Neva masquerade jen na koncových částech těla, většinu těla má ve světlých odstínech, dokonce to může být i zcela bílá kočka, resp. bílá kočka, kterou zdobí kontrastní tmavé znaky na končetinách, obličeji a uších. Gen, který stojí za colorpoint zbarvením navíc kočce dává i zářivě modré oči.

Beautiful Siberian cat relaxing on his cat condo, fluffy Neva masquerade

Video: Něvská maškaráda (Neva masquerade), YouTube

Oči jako smaragdy

Ruská modrá kočkaoči smaragdově zelené a chlupy mnohem kratší než kočka sibiřská nebo něvská, avšak její podsada a krycí srst mají stejnou délku. Tím je toto plemeno specifické. Modrá srst tak získává plyšovou texturu, je výjimečná na první pohled, nejenom svoji barvou. Pro kočku má tato srst praktický význam, protože kočku dokonale chrání před mrazem. Ani její estetická funkce však není k zahození, jistě to byla právě atraktivní srst, která kočce pomohla do ložnic ruské smetánky. Ruská modrá kočka byla prokazatelně domácím mazlíčkem ruských carů, měla spávat v ložnicích dětí, aby je chránila před zlými silami.

"Timmy" the Russian Blue Cat

Video: Ruská modrá kočka (Russian blue cat), YouTube

Nahaté kočky

Ovšem Rusové vyšlechtili i úplný opak těchto chlupatých kočičích krasavic. Konkrétně to bylo v ruském městě Rostov na Donu. Tam se objevila kočka, která dala základ bezsrsté kočce donský sphynx. Kočce z Rosnova na Donu, která nevysvětlitelně ztrácela srst, se v roce 1987 narodila koťata. Jedno z nich bylo zcela nahé a co víc, neslo dominantní gen pro bezsrstost. To znamená, že všichni další potomci tohoto kotěte jsou přirozeně bez srsti. Tím je donský sphynx unikátní, kanadský sphynx má totiž gen pro bezsrstost recesivní. Z jednoho nahatého kotěte s dominantním genem Rusové vyšlechtili plemeno, které si nachází obdivovatele po celém světě. Jedno plemeno však bylo málo…

Lovey-dovey Don Sphynx Kitten

Video: Donský sphynx (koťata), YouTube

Není sphynx jako sphynx

Zkřížením donského sphynxe a orientální kočky vzniklo plemeno peterbald. To bylo v Petěrburgu v roce 1994 a plemenu se proto také říká pěterburgský sphynx. Na rozdíl od donského sphynxe nemusí být peterbald zcela bez srsti, na celém těle nebo jenom na určitých částech může mít krátké chlupy. Mohou být jemné, ale i drsné, záleží na jednotlivé kočce. Srst se navíc během života různě mění.

Plemena koček z Ruska

Ruská modrá kočka, sibiřská kočka, něvská maškaráda, donský sphynx a peterbald. To jsou plemena koček s původem v Rusku, které jsme také zmínili na řádcích výše. Každá z těchto koček je specifická, každá je něčím unikátní. Ovšem v Rusku má původ ještě jedno plemeno, plemeno, které je unikátní krátkým ocasem. To je ve světě koček něco nevídaného.

Podobně jako japonský bobtail i ruské plemeno kurilský bobtail je charakteristické svým ocasem, který nedorůstá delší než 5 až 12 centimetrů. Již název napovídá, kde je kočka doma. Na Kurilských ostrovech, bývalém vojenském prostoru Sovětského svazu, se kočka věnovala především lovu ryb. Mezi kočkami je tak výjimečná nejenom délkou ocasu, ale také tím, že má ráda vodu a plave. Může se tak zařadit po boku jezerní kočky turecké van nebo mainské mývalí mezi vodní kočky.

Kartouzská kočka, chartreux

Kde se vlastně vzala modrá kočka? V Británii to nebylo. Původem je to Francouzka

Když se řekne modrá kočka, v našich končinách si zpravidla vybavíme kočku britskou, resp. britskou…

Siamská kočka, modré oko

Putování za kočkami celým světem: Své kočičí plemeno mají i překvapivé země

Kočka byla ve středověku společnicí čarodějnic, což jenom potvrzuje její magické schopnosti. Zatímco temný středověk…

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Rusko je země protikladů. Potvrzují to i plemena koček s ruským původem

Typická ruská kočka? Nejspíš by se tak dala označit ruská modrá kočka hustou, ale krátkou srstí. Najdeme tu však i lesní kočky (sibiřská kočka, něvská maškaráda) s dlouhou srstí. Na druhé straně jsou v Rusku i bezsrsté kočky.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.