Ručníkový den: Ručník by žádnému vesmírnému stopaři neměl chybět, zvláště dnes

V ručníkový den lidé nevyrážejí ven bez ručníku, protože je to velmi praktická věc. Galaxie je obrovská a takový ručník se prostě hodí, kdekoliv a kdykoliv. Alespoň 25. května bychom měli mít ručník při sobě. Je totiž ručníkový den. Mezinárodní svátek, avšak neformální, vyznávají především fanoušci sci-fi a speciálně spisovatele Douglese Adamse. Právě Adamse si o ručníkovém dnu připomínáme.

Stopařův průvodce po Galaxii

Ručníkový den je odkazem na Adamsovu slavnou knihu Stopařův průvodce po Galaxii. Jde o trilogii, která má pět dílů, každé vydání knihy navíc autor zpracoval jinak. Příběh Arthura Denta, který v jedinou chvíli přišel o svůj domov, aby se rázem ocitl na palubě vesmírné lodi, má několik verzí. Všechny začínají ve chvíli, kdy dům Artura zničila demoliční četa a další demoliční četa zlikvidovala celou planetu Zemi, musela totiž ustoupit mezigalaktické dálnici.

Základním pravidlem dle Stopařova průvodce zní: NEPROPADEJTE PANICE! Když budete mít při sobě ručník, nemůže se vám téměř nic stát. Pro vesmírné stopaře je ručník tou nejužitečnější věcí.

Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Tak například když nějaký paďour (paďour = ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencům, výbavu do deště, skafandr atd. ap. A nejen to. Rád stopaři půjčí kterýkoli ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou „ztratil“. Onen paďour si totiž pomyslí, že ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou Galaxií, žít v drsných podmínkách a za pár šupů, porvat se s osudem a přeprat ho, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat… píše se v průvodci.

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005) Trailer # 1 - Martin Freeman HD

Video: Stopařův průvodce po Galaxii, YouTube

Tradice ručníkového dne

Dougles Adams panice nepropadal, nechyběl mu ručník ani smysl pro humor, podílel se také na některých scénářích Monty Python. Jeho nejslavnějším dílem je však jistě Stopařův průvodce, který se dočkal i filmového či seriálového zpracování. Vznikl přitom jako série rozhlasových her pro britskou BBC.

Když v roce 2001 Adams zemřel, jeho fanoušci po celý den nosili ručník, aby spisovateli vzdali hold. Vzpomínková akce se proměnila v tradici, která každoročně 25. května připomíná, jak důležitý je ručník.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.