Rok 2023 v Zoo Jihlava: Další rekordní rok, světové odchovy i nové přírůstky

Zoo Jihlava může s radostí po roce konstatovat, že i rok 2023 byl úspěšný. Z hlediska počtu návštěvníků byl rekordní. Překonal i rok 2022, kde v zoologické zahradě poprvé v historii poprvé překonali hranici 350 tisíc návštěvníků. Počasí sice nebylo ideální, přesto do jihlavské zoo zavítalo za rok 2023 celkem 354 724 tisíc návštěvníků.

Zájem o přírodu je tradičně vysoký

Nejenom samotná zoo, ale i environmentální centrum PodpoVRCH s výukovými programy vítalo dychtivé účastníky. Celkem jich loni centrem prošlo 12 251. Hledali tady poučení a inspiraci, kterou nabízí již samotná budova centra se vzhledem kopce porostlého trávou, doplněného kamennými a dřevěnými palisádami. Sestupná spirálovitá chodba, jež vede do hlavního přednáškového sálu, je lemována vestavěnými akvárii a terárii. Uvnitř se skrývají dvě netradiční učebny – jedna svým interiérem připomíná loď a druhá jeskyni. Pro teraristický a zoologický kroužek je připraveno zázemí v laboratoři, která umožňuje chov řady zajímavých druhů zvířat, od ryb a plazů až po savce.

„Zájem nás velice těší, je to pro nás známka toho, že lidé mají zájem o přírodu.“ „A je dobře podporovat a rozvíjet lásku ke zvířatům a flóře již u dětí,“

…uvádí vedoucí centra Pavla Jarošová.

Do Jihlavy za zvířaty táhnou i světové chovatelské úspěchy. K těm největším patří mláďata aligátorů čínských. Hned čtyři se tady narodila na konci července. Odchov, který není vůbec jednoduchý a vyžadoval precizní a pečlivou účast místních chovatelů, má celosvětový význam.

V České republice jsme jedna ze dvou zoo, která tyto aligátory chová. V Evropě je má celkem 11 institucí. Naše čtveřice má dokonce již i svého patrona. Symbolickou ochrannou ruku nad aligátory převzal jihlavský rodák, herec a režisér Jiří Havelka.

…popisují na webu Zoo Jihlava.

Radost jihlavských chovatelů vyvolaly vedle aligátorů třeba i hyeny žíhané. Dočkali se u nich totiž prvoodchovu, po dlouhých deseti letech chovu. Malé hyeny přivedl na svět nově sestavený pár: samec Hutch, který do Jihlavy dorazil v roce 2013, spolu se samicí jménem Beca. Ta se do Jihlavy dostala v srpnu 2022 ze Parc de la Haute Touche ve Francii.

Nové přírůstky v Zoo Jihlava

Vedle tradičních odchovů mláďat lemurů kata, plameňáků nebo lenochoda se v Zoo Jihlava narodila mláďata také u surikat, kosmanů, alpak nebo ježků ušatých. Sami chovatelé vyzdvihují raritní trojčata scinků šalamounských. Tím však výčet nových mláďat zdaleka nekončí. Seznam navíc prodlužují i přírůstky, které se do Jihlavy dostali z jiných chovných zařízení. K těm nejvýznamnějších přírůstkům v Zoo Jihlava patří statný chovný samec babirusy sulaweské.

Samec babirusy sulaweské přijel do Jihlavy ze Zoo Opel v Německu. A nebyl sám. Ještě před koncem roku tady stihli přivítat i samce levharta cejlonského z francouzské Zoo de Cerza. Mezi nové jihlavské přírůstky patří i chocholatky modré západní, samec i samice sem přicestovali ze Zoo d’Asson ve Francii.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *