Nový vesmírný rekord: Start rakety, která chce „dobýt noc“

Americká raketa společnosti Firefly Aerospace nazvaná Alpha vylétla do vesmíru z Vandenberg Space Force Base v Kalifornii 14. září 2023 ve 22:28 místního času. Bylo to pouhých 27 hodin po získání souhlasu pro start, tak rychle se na oběžnou dráhu ještě žádná jiná raketa nedostala. Alpha tak vytvořila rekord, především však demonstrovala schopnost vesmírných sil USA reagovat operační rychlostí.

Mise Victus Nox

Start rakety Firefly Aerospace Alpha je součástí mise zvané Victus Nox, v překladu z latiny Dobít noc. Úkolem rakety bylo vynést na oběžnou dráhu satelit Victus Nox, aby podpořil cíl mise, kterým je udržet přehled o tom, co se děje v orbitálním prostředí. Nejenom přímo na Zemi, i v nejbližším vesmíru totiž probíhají proměny, na které je třeba reagovat.

„Úspěch Victus Nox znamená kulturní posun ve schopnosti našeho národa odradit agresi protivníka a v případě potřeby reagovat operační rychlostí nezbytnou k dodání rozhodujících schopností našim válečným stíhačkám,“ uvedl v prohlášení Michael Guetlein, zástupce vesmírných sil USA.

„Toto cvičení je součástí komplexní demonstrace takticky reagujícího vesmíru, která dokazuje, že vesmírné síly Spojených států mohou rychle integrovat své schopnosti a budou reagovat na agresi, když jsou k tomu vyzvány v takticky relevantních časových liniích,“ dodal Guetlein.

Přestože mise Victus Nox usiluje o maximální přehled, paradoxně nebyl start rakety Alpha na rozdíl od jiných přenášen živě. Veřejně také nebyl předem nijak avizován.

Rudá záře v ionosféře

Masivní oblak výfukových plynů při startu provázela i rudá záře jako znamení díry v ionosféře, právě v té části zemské atmosféry, kde dochází k ionizaci plynů a také zde vzniká polární záře jako přirozený světelný jev. Rudou září na sebe raketa Alpha upozornila, ještě předtím masou výfukových plynů, které bylo možné dle serveru Live Science sledovat na vzdálenost více než 1600 kilometrů.

Ionosféra je částí zemské atmosféry, kde dochází k ionizaci plynů. Dle serveru Spaceweather.com se ionosféra rozprostírá mezi 50 a 400 mil (80 a 645 km) nad zemským povrchem. Právě tady lze čím dál častěji pozorovat záři způsobenou raketami. Ty v ionosféře uvolňují oxid uhličitý a vodní páru, reagující s atomy ionizovaného kyslíku. Vytvořená díra, která se projevuje i vyzařováním světla, vydrží několik hodin. Pak se uzavře a údajně tak nezpůsobuje žádnou hrozbu pro lidstvo na zemském povrchu.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *