Recenze od kocoura: Všestranné černé mýdlo, všestrannější, než jsme doufali

Když se řekne černé mýdlo, člověk si zpravidla vybaví tradiční mýdlovou kostku v černé barvě. Toto černé mýdlo je však tekuté a odstín má spíše hnědý. Není to ani intenzivní tmavý karamel, ale není to ani příjemně zlatavý med. Jednoduše nemá barvu, která by mohla vábit oči. A pozor, tohle přírodní mýdlo je opravdu ryzí, takže ani vůně smysly příliš neuchvátí. Je to mýdlo s vůní mýdla. Je to černé mýdlo, které nemá nic, čím by se do něho člověk zamiloval na první pohled, ale má všechno proto, aby se v domácnosti stalo velkou láskou. U Kocoura doma se stalo.

Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Mýdlo do černé kuchyně, ale i jinam

Černá kuchyně, další asociace, která přibližuje jeho využití. Černá kuchyně dříve sloužila k těm špinavějším činnostem, které zajišťovali potřeby domácnosti. Obytná část díky černé kuchyni mohla zůstat čistá. Díky černému mýdlu může být bělostně čistá celá domácnost, dokonce i zahrada. Po testování všestranného využití černého mýdla můžeme my od kocoura prohlásit, že v praxi prostě funguje. A zdaleka nefunguje pouze jako mýdlo.

Černé mýdlo, přes svůj nečerný odstín, tekutou konzistenci a spíše neutrální (ne)vůni doma potěší, velkou dávkou proto, že nahradí celou řadu běžně užívaných úklidových prostředků. Je to vlastně mýdlo do černé kuchyně, hodí i na ty špinavější práce a na ty nejšpinavější předměty, které promění v čisté. O čistotu jde přece s mýdlem především. Je to prostě mýdlo, jak se patří, ačkoliv to není typická kostka mýdla. Je to tekuté mýdlo, které má sirupovitou konzistenci. Strukturou a barvou připomíná lněný olej, který je jeho základem.

Univerzální černé mýdlo tekuté
Foto: Univerzální černé mýdlo je tekuté, konzistence je sirupovitě hutná, jak jsme ověřili při testování U Kocoura doma.
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Černé mýdlo: Kde začít?

Začneme od podlahy. Černé mýdlo je z kategorie eko drogerie, není to čistič na podlahy, čistič do koupelny nebo do kuchyně. Je to čistič na všechno a využití najde všude. Dalo by se označit jako multifunkční mycí a úklidový prostředek. Ředěné s vodou vytváří mléčnou emulzi, se kterou se dají vytřít podlahy všech typů, efektivně a bezpečně. Vyzkoušeno, otestováno na vlastní podlahu.

Černé mýdlo, které tvoří lněný olej v kombinaci se sodou bicarbona, má schopnost odstraňovat nečistoty, odmašťuje, ale také navrací lesk, s francouzskou elegancí sobě vlastní. Hodí se tak na plovoucí podlahy, stejně jako na linoleum (marmoleum, PVC) nebo dlažbu. Poradí si i se zašlými spárami, stejně jako vodním kamenem na vodovodních bateriích nebo rzí, když ho využijete přímo. Ověřeno.

V neředěné podobě nahradí i čistící písek, agresivní odstraňovače nečistot a skvrn. To třeba v případě použití na textilie, čalounění nebo koberce. A pak je tu také použití na domácí mazlíčky, nejenom na pelíšky, ale také na srst psa, kočky či koně. Nahradí šampon pro psy, šampon pro kočky, ale tím jeho využití ještě stále nekončí.

Popis černé mýdlo, použití
Foto: Univerzální černé mýdlo BIO, popis v češtině, zejm. použití
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Černé mýdlo v (černé) kuchyni, ale i jinde

Černé mýdlo se hodí téměř všude, umyje a vyčistí vše, co vás napadne. Teorie není zdaleka tak barvitá jako praxe. Mít černé mýdlo doma, jistě vás toho k mytí a čištění napadne mnoho, jako nás U kocoura doma, namátkou:

  • podlahy, podlahy a zase podlahy, všechny druhy, stačí cca 2 lžíce mýdla na kýbl teplé vody (před ředěním s vodou můžete přikápnout nějaký esenciální olej na provonění, u nás vyhrává esenciální olej levandule, ten nejbezpečnější pro domácí mazlíčky);
  • dřez a vodovodní baterie v kuchyni, černé mýdlo v kuchyni zapadne jako klasický mycí přípravek (jar na mytí nádobí), je však silnější. Poradí si i se zašlou špínou, vodním kamenem, černým nádobím, ostatně je to černé mýdlo;
  • vana, umyvadlo, dlaždičky v koupelně, stejně jako kuchyň i koupelna je pro černé mýdlo jako stvořená. Cokoliv budete potřebovat vyčistit, zvládnete to s tímto univerzálním čističem, navíc slouží i jako mýdlo na praní;
  • černé mýdlo vyčistí i čistící nádoby, typicky kýble, nejenom od nečistot, ale třeba i od dezinfekce a agresivnějších úklidových prostředků. Vyčistí i úklidové pomůcky, třeba mopy a úklidové hadříky včetně těch jemných jako mikrovlákno apod. Ano, lze ho využít jako mýdlo na ruční praní čehokoliv.

TIP OD KOCOURA

Praktické použití Savon Noir je nezměrné i v české domácnosti. Základní balení o objemu 1 litr se tak doma jistě neztratí, troufneme si tvrdit, že ani to větší balení o objemu 5 litrů. S větším balením se ušetří nějaké peníze a současně minimalizují obaly, množství plastu doma i na planetě. Pro každodenní použití se bude v obou případech hodit dávkovač, ten se doma najde, tedy U Kocoura doma se pro černé mýdlo našel. Menší lahvička s dávkovačem přijde vhod v kuchyni, ale i v koupelně, tam, kde je mytí a čištění na denním pořádku.

Univerzální černé mýdlo, použití v domácnosti
Foto: Univerzální černé mýdlo, praktické použití v domácnosti
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Kocour, kočka a domácí mazlíčci

Černé mýdlo je ideální čistič pro pelíšky, deky, polštáře domácích mazlíčků, ale i přepravky, boxy, misky, vyčistí i polstrovaná kočičí škrabadla, ty plochy, které se jinak čistí velmi obtížně a kde je chemie opravdu nebezpečná. To je další tip na použití. A pokračujeme…

  • Dá se využít k čištění zašlého nádobí, stejně jako šperků, ale i nářadí z dílny. Hodit se bude také jako přírodní mýdlo na ruce, nenabízí jemnost, ale naopak sílu, kterou vyžadují třeba právě zašpiněné po práci v dílně nebo zahradničení. Solvina už nebude potřeba, další prostředek, který tato vychytávka vyšachuje ze hry.
  • Na zahradě funguje také jako jako šetrný, ale účinný postřik na mšice. Je to přírodní repelent, ale hlavně je to dokonalý čistič.
  • Vyčistit umí také květináče a další zahradní nádoby. Naředěné mýdlo poslouží k čištění a mytí zahradního nábytku, zahradnického náčiní, zahradních strojů i auta. Vůbec se přitom nemusíte bát zamoření zahrady. Jeho šetrnost a ohleduplnost k přírodě je jeho základní vlastností, stejně jako čistící schopnosti a univerzální využití.

Francouzská specialita

Černé mýdlo má stejný původ jako Marseillské mýdlo, další mýdlová legenda. Marseilské mýdlo našlo a stále nachází své místo v mnoha domácnostech, zejména jako mýdlo na praní. Právě ve Francii se zrodily mýdlařské postupy, které daly vznik mýdlovým specialitám jako Marseillské mýdlo či černé mýdlo, které dokonale prověřil čas. Právě ve Francii na přelomu tisíciletí vznikla firma Ecodis, aby vyráběla produkty pro ty, kteří chtějí mít čistou nejenom domácnost, ale celou planetu.

Eko drogerie z Francie z dílny Ecodis, mj. značky La droguerie écologique a La droguerie écopratique jsou důkazem, že úklid, mytí, praní a čištění lze realizovat snadno a efektivně i bez chemie. Tyto přípravky nikomu neškodí, naopak pomáhají snižovat ekologickou stopu, když přináší vychytávky pro udržitelnější život. Černé mýdlo je jednou z těchto vychytávek.

Testování U Kocoura doma

ČERNÉ MÝDLO se ke kocourovi domů dostalo k testování v rámci SPOLUPRÁCE. Obsah článku/recenze je však nezávislý.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty, protože ve sdílení věříme. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Píšeme jenom o tom, co se nám líbí, chceme šířit dobro. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Třeba potěší i vás!

Univerzální černé mýdlo U Kocoura doma

UNIVERZÁLNÍ ČERNÉ MÝDLO BIO

Univerzální černé mýdlo BIO, Savon Noir
La Droguerie Ecologique by Ecodis
100% přírodní
Složení:
• potassium soap se lněným olejem (5 – 15 %),
• sůl (max 5 %)
• soda bicarbonate, jedlá soda (max 5 %)
• voda (min 30 %)
Certifikace: EcoCert Natural Detergent made with Organic
Země původu: Francie

Popis výrobce: 100% přírodní černé mýdlo s vysokou koncentrací (12 %) má sirupovou konzistenci a dokonale obstará práci běžných úklidových přípravků. Odmašťuje, odstraňuje skvrny, pří úklidu funguje jako čistič, ale také slouží na praní prádla, ať jde o ruční praní, nebo praní v pračce. Vyčistí a vyleští všechny typy povrchů v domácnosti, hodí se i na mytí nádobí. Slouží i na zahradě nebo při péči o domácí mazlíčky. Mýdlo je zkrátka zcela univerzální, velice ekonomické a ohleduplné k naší planetě. Obsahuje BIO lněný olej, jeho kvalitu zaručuje i certifikace od Ecocertu.

Univerzální černé mýdlo z Francie, Savon Noir, La Droguerie Ecologique by Ecodis je dostupné v balení 1 litr a 5 litrů.
K dostání je i jako univerzální čistící pasta, která mýdlo kombinuje se slunečnicovým olejem. Tekuté černé mýdlo má i variantu z olivového oleje pod stejnou značkou. Francouzská dílna Ecodis nabízí také alternativu ze slunečnicového a řepkového oleje jako Anaé by Ecodis, Univerzální mýdlo BIO. I to slouží jako všestranný pomocník v domácnosti, primárně k mytí pokožky.

U NÁS DOMA

ČERNÉ MÝDLO BIO: RECENZE OD KOCOURA

U Kocoura doma máme černé mýdlo, Savon Noir značky La Droguerie Ecologique z dílny Ecodis, klasické přírodní mýdlo, původem z Francie, kolébky přírodních mýdel. Jde o potassium soap, jehož základem je lněný olej. Jednoduché složení kombinuje lněný olej a sodu bicarbona. Toto minimalistické, ale multifunkční přírodní mýdlo pro úklid se k nám dostalo z eshopu econea.cz, shopu pro každodenní hrdiny. Tady ho označují jako Univerzální černé mýdlo BIO a nabízejí v balení 1 litr a 5 litrů. Univerzální černé mýdlo Ecodis se pyšní se certifikátem EcoCert Natural Detergent made with Organic a hlavně – funguje. Jeho použití je vskutku všestranné, všestrannější, než jsme doufali. Všestrannost je největší výhoda produktu.
VÝHODY
• všestranné použití pro úklid, praní a mytí
• efektivní čistění a odstraňování skvrn
• čistič všeho, co člověka doma napadne
• minimalizace lahviček v kuchyni, koupelně, prádelně i jinde
• ryzí přírodní mýdlo, skutečně přírodní složení
• šetrnost a ohleduplnost k přírodě i domácím mazlíčkům
• neutrální vůně, takže se snadno dá provonět esenciálním olejem a různé vůně střídat
NEVÝHODY
• rychle mizí (protože opravdu nahrazuje celou řadu drogerie a člověka napadá další a další použití)
• jeho síla překonává jemnost, která mu tak někdy může chybět (v kontaktu s extra jemnou pokožkou)
• nekrása, resp. krása až na další pohled

Kocour

Univerzální černé mýdlo, balení 1 litr
HODNOCENÍ NA PRVNÍ DOJEM
CELKOVÉ HODNOCENÍ PO TESTOVÁNÍ
Praktické použití v domácnosti
Složení bez chemie

SHRNUTÍ RECENZE

Černé mýdlo řadíme mezi TOP TIPY OD KOCOURA, vychytávky, které by tam, kde jsou doma kočky a další domácí mazlíčci, určitě neměly chybět. Celkové hodnocení tohoto produktu je maximální, uspěl jednoznačně na výbornou. K plnému plnému počtu hvězdiček mu však chybí ona naleštěná krása, která by sice na první dojem oslnila, prakticky je však nadbytečná. To ostatně platí pro celou řadu drogerie, čističů, dezinfekce, hygienických a mycích přípravků pro úklid, které tento jeden kompletně nahradí. Ať žije minimalismus!

4.8
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma
Hodit se bude banner

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.