Putování za kočkami celým světem: Své kočičí plemeno mají i překvapivé země

Siamská kočka, modré oko

Kočka byla ve středověku společnicí čarodějnic, což jenom potvrzuje její magické schopnosti. Zatímco temný středověk kočky zatracoval, starověké kultury je uctívaly jako zvířecí bohyně, nejinak tomu bylo v dávném Egyptě. Dodnes se také Egypt s pyšností řadí mezi země světa s vlastním kočičím plemenem. Je jím egyptská mau.

Svoje kočičí plemeno má vedle Egypta mnoho dalších zemí. Vévodí jim USA s více než desítkou kočičích plemen. USA následuje Rusko, které má šest kočičích plemen. Třetici uzavírá Velká Británie, kde má domov britská kočka. A nejenom ona.

Úvodní foto: Pixabay.com

Vědomé Vánoce

Z Británie do Kanady, Ruska a dál

Velká Británie bývá v kočičím světě nejčastěji spojována s britskou kočkou. Ta zase bývá spojována s modrou srstí, přestože může mít zbarvení v celé paletě odstínů a barev. To kartouzská kočka, původem z Francie, má srst opravdu vždy jenom modrou, resp. modrošedou. Stejně tak i ruská modrá kočka, ano, původem z Ruska. Velká Británie tedy patří britské kočce, nejenom té modré, ale také plemenům burmila, manská kočka nebo somálská kočka, o kterou se však Británie dělí s Kanadou.

Video: Somálská kočka (YouTube)

Kanada je také domovem bezsrsté kočky – plemene sphynx, resp. kanadský sphynx. Existují totiž ještě dvě další bezsrsté kočky s domovem v Rusku – donský a pěterburgský sphynx, peterbald. Najdeme zde také naopak extrémně huňaté kočky přizpůsobené do extrémních mrazů – plemena sibiřská kočka a něvská maškaráda. Ruská modrá kočka sice nemá tak dlouhé chlupy, zato má podsadu stejně dlouhou jako krycí srst, tím je její kožíšek výjimečně sametový na pohled, hedvábný na dotek a také hřejivý.

Ruská modrá kočka se stala také základem nového plemene vyšlechtěného v USA – nebelung. Mnoho z jedenácti amerických plemen využilo v chovu různé kočky z celého světa, například siamskou kočky, která má původ v Thajsku, ve své tradiční podobě se jí říká také thajská kočka.

Thajsko, Japonsko, Austrálie

V Thajsku najdeme vedle siamské kočky i modrou kočku, přírodní plemeno korat, kterému se ve své domovině říká si-sawat, v překladu „v barvě štěstí“.

TOP 10 KORAT CATS BREEDS

Video: Modrá kočka korat (YouTube)

Thajsku náleží i barmská kočka (zatímco Barma má svoji birmu). Té v Thajsku říkají supalak, v překladu „kočka nosící štěstí.“
Svoji kočku má i Japonsko, je to japonský bobtail, který zaujme krátkým ocasem. Kočičí plemeno najdeme i v Austrálii, jde o australskou mist. Dříve se nazývala také tečkovaná mist, protože tečky jsou jejích charakteristickým znamením.

Burkes Backyard Australian mist

Video: Australská mist (koťata), YouTube

Africké kočky

Není to jen egyptská mau, v Africe je doma i habešská kočka, konkrétně v Etiopii. Z Keni, konkrétně keňského národního parku Arabuko Sokoke pak pochází kočka Sokoke, přírodní plemeno, kočka z džungle, která může připomínat nová plemena jako bengálská kočka či ocicat s divokými příbuznými. Sokoke stále zůstává kočkou divokou.

Rarest Breed of Domestic Cat - Sokoke

Video: Sokoke (YouTube)

Evropské kočky

Již byla zmíněna britská kočka nebo kartouzská kočka z Francie. Německo má svého německého rexe, ukrajina ukrajinského levkoye a Norsko norskou lesní kočku, která má být předkem oblíbené mainské mývalí kočky, původem z USA. Již bylo řečeno, že USA je v počtu kočičích plemen velmocí, ovšem ani takové Turecko se nemá se dvěma kočičími plemeny za co stydět. Mají zde tureckou angoru a jezerní kočku tureckou van. Zatímco angora je poměrně známé plemeno, které také dalo základ několika novým moderním plemenům (například americké ragdoll), turecká van je stále kočičí raritou.

Turkish Van Cat Personality Traits & Facts

Video: Turecká van (kočka na vodítku), YouTube

Nakonec ještě jedna z těch největších kočičích hvězd a také jedno z nejstarších kočičích plemen – perská kočka. Perská kočka pochází z Persie, dnešního Íránu. Vyšlechtěna ovšem měla být ve Velké Británii.

Kočičí plemena dle původu

  • S jedenáctkou kočičích plemen (americký bobtail, americký curl, bengálská kočka, exotická kočka, mainská mývalí kočka, munchkin, nebelung, ocicat, orientální krátkosrstá kočka, ragdoll, snowshoe) USA celosvětově vede, následovaná Ruskem se šesti plemeny.
  • V Rusku má původ donský sphynx, kurilský bobtail, něvská maškaráda, peterbald, ruská modrá a sibiřská kočka (sesterské plemeno něvské maškarády).
  • K Velké Británii náleží celkem pět kočičích plemen: britská kočka krátkosrstá a britská kočka dlouhosrstá, burmilla, manská kočka a somálská kočka. 
  • V počtu plemen se za USA, Ruskem a Británií umístilo Thajsko se siamskou kočkou, barmskou kočkou a modrou kočkou korat.
  • Dvě kočičí plemena má Kanada (sphynx, somálská kočka) nebo Turecko (turecká angora, turecká van).

Literatura

  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

Internetové zdroje

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Putování za kočkami celým světem: Své kočičí plemeno mají i překvapivé země

Kočky byly oslavovány již ve starém Egyptě. Mají tam také vlastní kočičí plemeno. Je jím egyptská mau. Svoje kočičí plemeno má vedle Egypta mnoho dalších zemí. Vévodí jim USA s více než desítkou kočičích plemen. USA následuje Rusko, které má šest kočičích plemen. Třetici uzavírá Velká Británie, kde má domov britská kočka. A nejenom ona.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *