První mládě roku 2024 v Zoo Olomouc je malé a zelené

Konec roku 2023 se v Zoo Olomouc nesl v duchu oslav s nového narození, konkrétně sladkého mláděte medojeda kapského, které na svět vykouklo na Silvestra. Stalo se posledním mládětem roku, aby ho s příchodem nového roku vystřídalo mládě další, první mládě roku 2024. Tentokrát jde o zástupce hmyzu, konkrétně jednu z největších kobylek světa. Mládě kobylky je však zatím pochopitelně docela malé.

Medojed nemá rád jen med

Medojed je sám o sobě v zoologických zahradách vzácností. Na celém světě ho chová jen šestnáctka institucí. Problémem je mj. jeho chytrost a šikovnost, kdy s pomocí drápů dlouhých až 5 centimetrů během pár minut vyhrabe díru dostatečně velkou pro svůj úkryt, popisují na webu Zoo Olomouc. Přesto si na tuto kunovitou šelmu z Afriky a některých části Asie troufli, aby se tady mohli těšit z nových mláďat.

Od počátku chovu v roce 2018 již v Zoo Olomouc odchovali 4 mláďata, to poslední je silvestrovské.

„Silvestrovské mládě se těší medojedímu životu, a byť jsme pro jeho klidný odchov zvolili prozatím zázemí, medojedy mohou návštěvníci vidět v pavilonu Kalahari. Podle všech nám dostupných zpráv se mu daří dobře,“

…přibližuje zooložka Ing. Eliška Veselá.

Snad bude mít malý medojed život sladký jako med, který má tak rád. Medojed je však všežravec, pochutná si na medu a ovoci, ale nepohodne ani masem či mršinou. Je to nebojácné a silné zvíře, které dokáže ulovit i smrtelně jedovatého hada. To kobylka je výhradně býložravec.

Kobylka z Guineje na Hané

Kobylka z nové Guineje Siliquofera grandis sice nemá český název, přesto v Zoo Olomouc patří k největším hvězdám terárií. Je totiž také veliká, ač díky dokonalým mimikrám skvěle maskovaná.

Příbuzná našich klasických kobylek žije v korunách stromů v pralesích, vyžaduje tak vysokou vzdušnou vlhkost a vysokou vrstvu substrátu.
Právě do substrátu samice klade podlouhlá vajíčka. Z nich se po několika měsících líhnou nymfy. Na rozdíl od dospělých ještě nemají křídla, nechybí jim však dlouhá tykadla. do křídel s rozpětím přes 25 centimetrů a hmotnosti až 30 gramů však teprve musejí dorůst. To platí i pro olomoucké mládě kobylky, první mládě roku 2024.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *