První mláďata roku 2024 v Zoo Jihlava: Morčata uruguayská

V novém roce máme možnost sledovat nové začátky života, které se příhodně odehrávají v zoologických zahradách. I v Zoo Jihlava každý začátek roku netrpělivě očekávají první mláďata, aby se potěšili z divů přírody, křehkostí a krásou biodiverzity. Letos se v Jihlavě dočkali 4. ledna 2024, kdy se tady narodila morčata uruguayská. A jsou hned tři!

Vítejte na světě!

Morčata uruguayská (Cavia magna) představují sice drobné hlodavce, radost z jejich narození je však v Zoo Jihlava veliká. Chovatelé přitom měli možnost radost z morčat začít už loni, kdy se také spolu s velemyší zařadila mezi první mláďata. Potěšila i počtem, protože běžně se samici morčete uruguayského rodí jedno až dvě mláďata. Je to dáno nezvyklou životní strategií těchto hlodavců.

Od narození má před sebou morče uruguayské zpravidla život v řádech měsíců. Podobně to mají myši a další hlodavci, kteří rodí velký počet mláďat, aby stihly zajistit budoucnost svého druhu. Morče uruguayské však počtem mláďat připomíná spíše velká zvířata, která si vzhledem k dlouhověkosti mohou dovolit mláďat méně. Morče uruguayské je v tomto ohledu výjimkou. Kvantitu v počtu mláďat nahradilo kvalitou, uvádí Journal of Animal Ecology.

Mláďata morčete jsou na rozdíl od jiných hlodavců takřka okamžitě po narození vysoce samostatná. Jak popisují na webu Zoo Jihlava, jen pár hodin po narození už mláďata běhají za svou matkou. Rodí se po 64 denní březosti samice, a to se srstí. Nejsou to žádná holátka, která známe například u myší. Vidí a slyší. Už druhý či třetí den po narození mohou pojídat tuhou stravu. Jídelníček morčat přitom tvoří zejména semena a plody rostlin.

Morče bažinné

Morče uruguayské (lat. Cavia magna), jak napovídá samotný název, pochází z Jižní Ameriky. Někdy se tomuto divokému příbuznému vyšlechtěných morčat, které s námi žijí jako domácí mazlíčci, říká také morče bažinné. Název pak odkazuje na typ prostředí, kde je tento hlodavec doma. Dokonce je vybaven plovacími blánami mezi prsty.

„Ve své domovině totiž žije v pobřežních travnatých oblastech, které jsou pravidelně zaplavovány vodou. A protože má v oblibě tyto bažiny, říká se mu také morče bažinné. Žije spíše samotářsky a v travnatém porostu si vychodí tunely a cestičky, ve kterých se pak ukrývá,“

popisuje jihoamerického hlodavce mluvčí Zoo Jihlava.

Samotné slovo morče také pochází ze spojení (zá)mořské prasátko (z německého Meerschwein/chen), v angličtině se mu říká přímo guinea pig. Označení přitom odkazuje nejenom na jeho původ v zámoří, ale také hlas, kterým skutečně připomíná prase.

Malá morčata uruguayská v Zoo Jihlava jsou přes zimu v zázemí, skryté zrakům návštěvníků. S teplem se však přesunou do voliéry papoušků loriů v Australské farmě. Právě tam budou dovádět před zraky návštěvníků, spolu s dalšími pozoruhodnými zvířaty.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *