Únava je věčné téma nás všech. Přestože je únava přirozeným signálem těla o tom, že je čas na odpočinek, trápí nás mnohem více, než je zdrávo. S příchodem zimy přichází i únava. Podíl na tom jistě má méně slunečních paprsků během dne, změny počasí a útoky na naši imunitu v podobě rýmy či chřipkových epidemií.
Únava jde ruku v ruce se stresem, který je všudypřítomný a nenápadně nás okrádá o životní energii. Únava obecně odráží životní styl, ve kterém přemíru stresu provází nedostatek živin ve stravě, nezdravé jídlo jako takové, ale také nedostatek odpočinku nebo spánku.
První pomoc proti únavě jistě spočívá v odpočinku a spánku. Jenže zalézt do peřin a vylézt z nich až na jaře jistě není vhodným řešením. Tedy jaké je řešení? Jak bojovat proti únavě?
Pasivní i aktivní odpočinek – Energie ze stravy – Přírodní životabudiče – Aromaterapie
Odpočívejte! Pasivně i aktivně
Lidské tělo je dokonalý stroj, ale není perpetuum mobile. Období námahy by mělo střídat období odpočinku a relaxace. Základní formou odpočinku a způsobem, jak obnovit síly, je spánek. Avšak pospávání během dne, polehávání v posteli či čas v ložnici před televizí, monitorem, mobilem nebo knihou se jako spánek označit nedá. Aby spánek byl skutečně prospěšný, musí být kvalitní.
V našich dalších článcích najdete hned 10 tipů pro lepší spánek, také babské rady a bylinky na nespavost, mj. jde o kozlík lékařský.
Regeneraci sil podpoří vedle spánku i relaxace, která může nabývat nejrůznějších podob. Může jít o pasivní relaxaci jako je třeba poslech hudby (muzikoterapie), masáž, relaxační koupel, ale i o relaxaci aktivní spočívající v dechových technikách, józe, běhu či jiném sportu.

Přestože můžete mít při únavě pocit, že na pohyb nemáte sílu, je právě pravidelný pohyb jedním z největších pomocníků proti únavě. Pohyb je mj. prospěšný i proto, že podporuje kvalitní spánek. Navíc napomáhá udržet optimální tělesnou hmotnost. Ta je základním předpokladem k tomu, abyste se cítili ve svém těle dobře.
Lidé s nadváhou nebo dokonce obezitou trpí mnoha potížemi, únava je jednou z nich. Žádná dieta přitom nezaručí trvalý úspěch. Pokud sníte o hubnutí, nechte stranou všemožné diety i s jejich jo-jo efektem. Zaměřte se na své jídlo, dejte si, co vám chutná a co vám dělá dobře. Hubnutí přijde samo a hlavně se dostaví i spokojenost.
Zajímá vás více? Chcete zhubnout bez trápení a hladu? Zkuste dietu, která vás k ničemu nenutí. Je to PARADOX dieta. Tady se dozvíte vše potřebné…
Načerpejte energii ze stravy
Strava je základní cestou, jak organismu dodat energii, když se jí nedostává. Má tedy pomáhat i proti únavě, ačkoli to po konzumaci těžkých jídel vypadá přesně naopak. I jednoduché cukry, sladkosti a potraviny s vysokým glykemickým indexem, po kterých saháme jako po rychlé energii, nám přinesou povzbuzující efekt jen opravdu krátce a ve finále únavu ještě prohloubí.
Vybírejte si potraviny, které skutečně proti únavě pomáhají, nejenom v krátkodobém, ale i v dlouhodobém horizontu. Jde o potraviny s nižším glykemickým indexem, které dodávají energii postupně.
Spíše než jednoduché cukry půjde o cukry složené a také o bílkoviny nebo dokonce tolik zatracované tuky.
Co si dát proti únavě?
- ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky aj.)
- cereálie v kombinaci s bílkovinami (např. ovesné vločky s jogurtem)
- ořechy, mandle nebo pistácie, které fungují jako tzv. brain food

Vsaďte na přírodní energetické nápoje
Stejně tak, jako nejsou ideální zdrojem energie sladkosti, nejsou to ani cukry nabité energetické nápoje plné chemických aditiv. Přestože se běžně jako životabudič uplatňuje káva, jsou tu i další přírodní kofeinové i bezkofeinové nápoje.
Jako přírodní životabudič funguje čaj yerba maté, který se připravuje z listů cesmíny paraguajské. Yerba maté navíc příznivě ovlivňuje trávení, dokonce má napomáhat s hubnutím a ještě k tomu podporuje mozkovou činnost.
Tak jako je yerba maté – cesmína paraguajská životabudičem Jižní Ameriky, je ženšen životabudičem Asie, zejména Číny. Dnes se tento přírodní poklad využívá po celém světě, především pro své povzbuzující účinky. Ženšen povzbuzuje mozek, zlepšuje paměť a napomáhá soustředění, lidskému organismu je však prospěšný i celkově. Je to rostlina pro obnovení vnitřní rovnováhy, posílení imunity a eliminaci negativních účinků stresu.
Ženšen je symbolem pohody, komu by se tedy nehodil?
Povzbuzení přináší i tzv. indický ženšen ashwagandha nebo známější brazilská guarana. Přírodní povzbuzovače však nemusíme hledat jenom v exotických krajích. Na každém rohu totiž narazíme na podceňovanou kopřivu. Kopřiva je považována za plevel, a pokud se přece jenom skloňují její léčivé účinky, bývá to především schopnost čistit krev. Kopřiva toho však umí daleko víc. Zrychluje metabolismus, napomáhá trávení, ale i regeneraci a hojení. Působí protizánětlivě, i díky vysokému podílu minerálů zlepšuje fyzickou i psychickou kondici.
A nezapomeňte – tím nejzdravějším nápojem a také nejlepším nápojem proti únavě je primárně voda. Někdy je únava pouze známkou dehydratace a pak je voda tím nejjednodušším a nejrychlejším řešením.
Aromaterapie pro povzbuzení
Při únavě přijdou vhod i esenciální oleje se schopností povzbudit organismus. Tak jako existují vůně pro zklidnění, existují i vůně pro povzbuzení, osvěžení, podporu fyzického i mentálního výkonu.
Aromaterapie pro povzbuzení využívá zejména citrusové silice jako je pomeranč, grapefruit nebo bergamot.
Hodit se bude i máta peprná, rozmarýn či oregano, bylinky pro povzbuzení, které jsou užitečné i v podobě čisté vůně, tedy esenciálního oleje.
Objevte povzbuzující a posilující esence borovice, rozmarýn nebo oregano. Podporují mentální výkon, koncentraci a pomáhají proti stresu.
![]() |
![]() |
![]() |
Využijte elektrický aromadifuzér a vytvořte si doma či v práci skutečně povzbuzující atmosféru plnou energie a svěžesti, velmi jednoduše a kdykoliv. Stačí nakapat pár kapek esence do difuzéru a zapnout ho. Bojujte proti únavě jinak. Jděte na to chytře a navíc příjemně, vyzbrojte se difuzérem a vonnými esencemi.