Rizikové prázdniny: „Chraňte se proti klíšťatům,“ varují hygienici

Klíšťata v trávě

Hygienické stanice sice v roce 2020 zaměstnává nový koronavirus, ani staří parazité však nespí, naopak. Aktuální počasí je jako stvořené pro klíšťata a s jejich aktivitou stoupají i sezónní zdravotní rizika. Proti klíšťatům je přitom nejúčinnější prevence a racionální přístup…

Léto 2020 – Výstrahy ČHÚ – Mapa klíšťat

 

Léto 2020 ve znamení klíšťat

Aktivita klíšťat je s příchodem léta a prázdnin 2020 dle Českého hydrometeorolického ústavu na těch nejvyšších stupních, pravidelná předpověď aktivity klíšťat ČHÚ se v těchto dnech v deseti bodové škále pohybuje na stupni sedm až osm. To znamená, že riziko napadení je vysoké. Zvyšuje se tak také pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Ve výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě přitom České republice patří dlouhodobě bohužel prvenství. Loni se touto virovou infekcí, která postihuje nervový systém, léčilo téměř osm set osob, nejvíce za posledních osm let. Klíšťata jsou však také přenašeči lymeské boreliózy, kterou se nakazí několik tisíc Čechů ročně.

Dle studií je téměř třetina klíšťat přenašečem některé nemoci. Proti většině přitom není očkování, výjimkou je klíšťová encefalitida. Očkování však není v populaci tak rozšířené, a právě to má mít následek smutného evropského prvenství Česka.

Klíšťata – jak velké představují riziko?

Video: Klíšťata – jak velké představují riziko?

Klíšťatům prospívá mírná zima a také deštivé počasí. Ideální teplota pro klíšťata je od 15 až 30°C, dle wikipedie si hoví v období přeháněk. Zatímco v suchém horkém létě nejsou klíšťata tak aktivní, stávající oblačnost a deště jim vyhovují. Proto hygienici varují před klíšťaty i nyní, na začátku prázdnin, kdy jejich aktivita běžně nebývá tak vysoká. Proto se aktivita klíšťat aktuálně pohybuje na nejvyšších stupních.

Výstrahy ČHÚ a dalších odoborníků

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu svou předpovědí aktivity klíšťat, ale také hygienici s prvními dny prázdnin poukazují poukazují na velké až nejvyšší riziko. S tím souvisí i doporučené omezení vstupu do lesních porostů. Právě v listnatých a smíšených lesích totiž klíšťata hojně vyskytují. Lidé a zvířata by se měli pohybovat pouze po zpevněných cestách, nesedat si a nelehat v porostech. Samozřejmostí by mělo být použití repelentu, klidně i přírodního repelentu a prohlídka těla po venkovní procházce.

Je důležité se přisátého klíštěte co nejrychleji zbavit. Vytahujeme ho pinzetou nebo kleštičkami. Není třeba ho nijak vytáčet, to je zavedený mýtus, klíště nemá žádné závity. Stačí klíště vytáhnout kývavým pohybem. Odborníci také nedoporučují potírat přisáté klíště olejem či nějakou mastí. Naopak je vhodné po vytáhnutí parazita místo dezinfikovat, i dezinfekce přitom může být přírodní, například esenciální olej levandule.

JAK SPRÁVNĚ VYTÁHNOUT KLÍŠTĚ

Video: Jak vytrhnout klíště?

Mapa klíšťat

Prevence proti klíšťatům je tou nejdůležitější částí ochrany. Vyplatí se sledovat aktivitu klíšťat i rozmístění infikovaných klíšťat v rámci regionů České republiky. K dispozici je mapa Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, katedry aplikované geoinformatiky a kartografie, která pomocí družicových dat poskytuje informaceo riziku onemocnění klíšťovou encefalitidou na území celé České republiky. Zachycuje vazbu mezi prostorovým rozmístěním různých druhů vegetace v lesním porostu a mírou rizika nákazy klíšťové encefalitidy. Ukazuje dlouhodobý statistický průměr. Se statistickými daty z analyzovaných laboratorních vzorků vychází i interaktivní mapa aktivity klíšťat na území České republiky serveru Klíště.cz.

Přírodní repelenty proti klíšťatům

Některé aromatické rostliny fungují jako přírodní repelenty. Nevoní klíšťatům ani jinému obtěžujícímu hmyzu. Jde například o rozmarýn, tymián, mátu, oregano, levandulyi, také pelargónie, chryzantémy nebo vratič. Jako přírodní repelent účinkuje také fenykl, stačí fenyklová semínka v sáčku, která promneme na patřičných místech.

Jak zlepšit ovzduší

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

  • Úvodní foto: Pixabay.com
  • Ilustrační obrázky: Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Literatura

  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.

Internetové zdroje

/1/ Klofcová, M.: Tisková zpráva: Turismus je černé zlato. CzechTourism.cz [online]. Praha: CzechTourism, 27. června 2019 [cit. 2020-07-03]. Dostupné z: https://www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/turismus-je-cerne-zlato/

/2/ 50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 21. května 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/20-tipu-na-nejnavstevovanejsi-mista-v-cesku

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Rizikové prázdniny: „Chraňte se proti klíšťatům,“ varují hygienici

Aktuální počasí je jako stvořené pro klíšťata, jejich aktivitou stoupají i sezónní zdravotní rizika. Proti klíšťatům je nejúčinnější prevence, samozřejmostí by měly být repelenty, třeba přírodní repelenty.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

ZVÍŘATA | MLÁĎATA | ZOO | NAŠE ČESKO

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *