Prosinec a jeho úplněk dlouhých nocí

Prosinec, poslední měsíc v roce přináší i poslední úplněk. Zatímco Slunce se nám v tomto období dostává příliš málo, intenzivní svit Měsíce v úplňku v prosinci září do dlouhých zimních nocí více než kdy jindy. Ne náhodou si tak vysloužil pojmenování úplněk dlouhých nocí.

Čas kolem zimního slunovratu

Prosinec je měsíc, který přináší zimní slunovrat (lat. solstitium), první zimní den dle astronomie. Obvykle nastává 21. prosince nebo 22. prosince, kdy po nejkratším dni přichází nejdelší noc. Od tohoto termínu se dny začínají pomalu prodlužovat. Z noci přitom upíjí dle pranostiky Svatá Lucie noci upije již od 13. prosince.

Prodlužování dnů od zimního slunovratu však probíhá opravdu jenom pozvolna, trvá také až do letního slunovratu v červnu následujícího roku. A tak má Měsíc v úplňku pro sebe noční oblohu v prosinci déle než většinu ostatních měsíců. Pojem úplněk dlouhých nocí však také odkazuje na to, že to, že Měsíc je v zimním období na obloze déle a výše než v létě, přesně naopak než Slunce. V období kolem zimního slunovratu je Měsíc v úplňku na obloze nejdéle a nejvýše. Proto se také úplněk v prosinci nazývá také úplněk dlouhých nocí.

What is a Solstice? | National Geographic

Video: Slunovrat, Solstice, National Geographic, YouTube

Tradice, které si všímají přirozených přírodních cyklů, však prosincový úplněk označují také jako studený Měsíc. Jako studený Měsíc prosincový úplněk zmiňuje slavný farmářský almanach The Old Farmer’s Almanac, který čerpá z tradic původních amerických indiánů. Indiánské tradice prosincový úplněk znají i jako sněhový Měsíc, jinovatkový Měsíc, ale také Měsíc malého ducha nebo úplněk, kdy jeleni shazují parohy.

Dubový Měsíc

Zimní slunovrat, který se odehrává v prosinci, pochopitelně nemíjejí ani evropské tradice. Na severu, kde vládne krutá zima, od starověku zimní slunovrat slaví jako svátek jule (yule). Pojí se s pálením dubových polen, ohněm, který má posílit nově přicházející Slunce. Julové poleno, třísky a popel pak utvářejí další rituály a tradice.

Původně se o zimním slunovratu uctíval i strom dubu jako takový, symbol síly a věčnosti. Tradiční rituály využívaly sílu stromu, která měla pomoct zvládnout kruté měsíce severské zimy. Pohanské svátky později částečně převzali křesťané, ze svátku jule tak vychází i současné Vánoce. Prosincový úplněk, tedy úplněk před zimním slunovratem, který přichází v období adventu jako příprav na Vánoce, se dodnes také místy nazývá i dubový úplněk nebo úplněk před julem (Moon before Jule).

YULE: Zimní slunovrat - původ a kořeny Vánoc

Video: Zimní slunovrat, yule, YouTube

Další úplňky

Úplněk dlouhých nocí uzavírá všechny úplňky v roce a otevírá úplňky nové, úplňky 2023. Bezprostředně po prosincovém následuje lednový úplněk, první úplněk nového roku, zvaný také vlčí úplněk. Únor pak přináší sněžný úplněk, ale na dohled je již březen a s ním jaro. Konec zimy v přírodě ohlašuje krákání vran, a tak se březnový úplněk dle tradice označuje jako vraní.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *