Přichází podzim, čas sklizně. Vychutnejte si jeho chutě a vůně!

Kdy je konec léta? Astronomie termín spojuje s podzimní rovnodenností, tedy ve chvíli, kdy se Slunce na rovníku ocitá v nadhlavníku. Podzimní rovnodennost, která má letos termín 23. září ve 3 hodiny a 4 minuty, také charakterizuje stejně dlouhý den a noc, proto rovnodennost. Slunce, které se ocitá ve znamení Vah, vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě.

Podzim, jeho změny a slavnosti

Meteorologie za podzim považuje celý měsíc září, s ním i říjen a listopad. Všímá si především změn, které jsou pro podzim typické. Mění se barvy v přírodě, citelně se mění délka dnů a notně klesají teploty. S tím přichází i změny nálady a psychického rozpoložení. Podzim je však také obdobím sklizně, které startuje již s příchodem září. Úplněk v září se také označuje jako kukuřičný a symbolizuje hojnost. Letos úplněk, první podzimní úplněk nastává 10. září, první podzimní novoluní pak 25. září.

Také české tradice podzim spojují s hojností a hodováním, slavnostmi posvícení a nejrůznějšími v současnosti zejména s různými gastronomickými akcemi. Nezřídka voní vínem jako vinobraní, ale například také jako Večer s Ekovínem v prostorách Otevřené zahrady v Brně. Na víno zblízka zve zahrada 8. září 2022 od 17:30 hodin.

Kam na vinobraní?

Jižní Morava je krajem vína a vinobraní tak k ní nedílně patří, víno a burčák tady svádí v průběhu celého září. Znojemské historické vinobraní letos proběhne do 9. do 11. září, stejně tak i Pálavské vinobraní v Mikulově. Bzenecké krojované vinobraní se koná od 16. do 17. září, stejně tak i Velkopavlovické vinobraní. 17. září se chystá také akce Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2022, 24. září pak IV. Slovácký festival chutí a vůní ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti.

Za vínem však můžete třeba i do Prahy. 17. a 18. září se koná Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2022 v Troji, ještě předtím, 10. a 11. září vinobraním ožije Pražský hrad. Vinohradské vinobraní startuje již 9. září 2022. Vinobraní na Náplavce, Festival jak víno naopak září uzavře, má termín 30. září až 1. října.
25. září se koná Vinobraní v Levandulovém údolí.

Nejenom za Hliníkem a za vínem…

Za vínem můžete i do Humpolce. Již 9. září se koná Humpolecké vinobraní, které zakončuje Humpolecké léto. 10. září se koná Třebívlické vinobraní a Hudební festival Švestkové dráhy, 10. září probíhá vinobraní také na zámku Kačina nebo na zámku v Roudnici nad Labem. Na 16. září chystají Vinobraní na zámku Valtice nebo akci Slavnost vinobraní v Novosedlech. 16. až 18. září proběhne Mělnické vinobraní, 24. až 25. září pak Karlštejnské vinobraní.

Říjen otevře Vinobraní na hradě Loket nebo Královské vinobraní na Točníku. Tím však podzimní festival chutí a vůní zdaleka nekončí. Pokračuje například jako 27. břevnovské posvícení 2022 v termínu 7. až 9. října 2022, Lesnický den na loveckém zámku Ohrada 8. října nebo 9. října jako Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních. 7. až 9. října má termín Výlov rybníka Rožmerk, 22 až 23. října Slavnosti císaře Rudolfa v Levandulovém údolí.

Na poslední říjnový víkend se můžete vydat třeba do Oživené zámecké kuchyně na zámek Žleby, na statek u Pipků v Nové Vsi u Leštiny, kde bude připraven Dýňový svět na Vysočině. Nejkrásnější a nejchutnější dýně slibují i na Dýňové farmě v Bykoši.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *