Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Zvláště naši čtyřnozí miláčci ocení nejrůznější výlety. Česko však uchvátí každého, kdo se vydá objevovat jeho krásy. Těch krás je ve všech koutech Česka nespočet. Nespočet je i možností, co dělat na pastvinské přehradě na Divoké Orlici, která představuje vyhlášenou rekreační destinaci Orlických hor.

Přehrada Pastviny leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů od Žamberka, v katastrálním území obcí Klášterec nad Orlicí, Nekoř a Pastviny. Právě podle malé vesničky Pastviny dostala svůj název.

Nádrž Pastviny, hráz, elektrárna – Turistika – Kam na výlet se psem – Letohrad

Nádrž Pastviny, hráz a elektrárna

Vodní nádrž Pastviny u Nekoře byla vybudována na Divoké Orlici ve třicátých letech minulého století. Její výstavba byla řešením pro katastrofální povodně , se kterými se v minulosti povodí Orlice potýkalo. Nemá tedy jen rekreační využití, ale slouží také jako ochrana před povodněmi a regulace průtoku řeky. Její součástí je i vodní elektrárna s vertikální Francisovou turbínou. Doplňuje ji průběžná vodní elektrárna s jednou Kaplanovou turbínou na vyrovnávací nádrži Pastviny II.

Hlavní kamenná hráz byla vybudována z lomového kamene u skalního výchozu Hastrmanice nad Nekoří. Byla vůbec poslední vystavěnou zděnou hrází v České republice. Má délku 193 metrů a z výšky 43 metrů skýtá rozhled do okolní krajiny i na vodu přehradního jezera, které se rozprostírá na celkové ploše 110 hektarů.

Video: Přehrada Pastviny u Nekoře, pohled z dronu (Youtube)

Turistika: zábava i klid přírody

V létě přehrada Pastviny nabízí osvěžení v podobě přírodního koupání. Najdete tu travnaté i písčité pláže, v určitých částech je k dispozici také koupání se psem. Věnovat se můžete i aktivní zábavě, provozovat různé plážové a vodní sporty. Výcvikové středisko Pastviny Univerzity Palackého v Olomouci nabízí vedle ubytování či stravování také sportovní hřiště, tenisové kurty, půjčovnu kol, kajaků nebo kánoí. Romantikou dýchají lodičky a šlapadla, která jsou na Pastvinách také k zapůjčení, stejně tak si zde můžete vyzkoušet třeba lukostřelbu nebo lezení na umělé stěně.

Využít můžete chaty, penziony, autokempy nebo tábořiště, to vše se dá najít kolem přehrady. Pokud se sem chystáte se psem, stačí si předem ověřit, že pes je zde vítaný (ubytování se psem nabízí například chata Pastviny nebo ATC Šlechtův palouk). Během léta se navíc můžete těšit z pestrého programu. Každoročně se zde konají různé akce, například Pastvinská nota, Pastvinský pivní festival, Toulání kolem Orlice, Dračí lodě aj.

Vodní nádrž Pastviny

Video: Přehrada Pastviny (Youtube)

Na Pastviny se však můžete vydat jen na jednodenní výlet. I když počasí nepřeje koupání, stále je tu okolní zeleň a na dosah turistické cíle pro příjemné procházky čarokrásnou přírodou. Celé přehradní jezero se dá obejít asi za 4 hodiny. Sedmnáct kilometrů zpestřují i restaurace a občerstvení, na které přitom narazíte. Přehradu objíždí i vlak Pastvináček, procházce se psem se však nemůže rovnat.

Kam na výlet se psem?

Pokud jste na přehradě Pastviny, hned sousední obcí je Klášterec nad Orlicí. Leží tu gotický kostel Nejsvětější Trojice, který obestírá velká záhada. Na fasádě kostela se totiž vyjevily červené obrysy, ve kterých se dají rozpoznat postavy. Lidé jen hádají, zda jde o rytíře, mnichy nebo čerty… Jako každá záhada i tato je zahalená tajemstvím, obklopená legendami, ale jistou pravdu se nikdy nedozvíme.

Asi deset kilometrů od Pastvin je vzdálené poutní místo Bärnwald, dnes Neratov. Okouzlí vás opraveným kostelem s prosklenou střechou. Poblíž kostela navíc vyvěrá léčivý pramen, právě jeho léčivé účinky měly z Neratova udělat poutní místo ještě v době, kdy zde stál pouze dřevěný kostelík se soškou Madony z Neratova. Před Neratovem můžete navštívit horskou vesničku Bartošovice v Orlických horách, kterou zpestřují roubené chalupy. K vidění je tady i někdejší vojenská pevnost Hanička.

Znovuzrozený kostel v Neratově - minidokument

Video: Znovuzrození kostela v Neratově (dokument), Youtube

Z Pastvin se můžete vydat i směrem Letohrad, máte před sebou nenáročnou trasu dlouhou něco přes 12 kilometrů. Pokud vyjdete z parkoviště nad přehradou, čeká vás rekreační osada Studenec, kemp Šlechtův palouk, penzion Pastviny nebo Studentská zátoka. Stále po modré trase se dostanete až k hrázi přehrady, dále pokračujete podél přehrady Pastviny II do Nekoře. Z Nekoře přes Šedivec pak míříte do Letohradu, převážně lesními cestami. Lesní lázně nabízejí tolik potřebný klid v doprovodu šumění větru v korunách stromů, lehká procházka tak představuje i příjemný relax pro duši.

Přehrada Pastviny - podvečerní přelet [HD]

Video: Výlety kolem přehrady Pastviny (Youtube)

Co nabízí Letohrad?

Dnešní Letohrad, původně Kyšperk zdobí zámek se zámeckým parkem přímo v srdci města, za městem je pak zřícenina původního gotického hradu Kyšperk. Podobně jako na mnoha místech kolem města se i na Kyšperku můžete kochat krásným výhledem na Orlické hory, konkrétně údolí řeky Tiché Orlice a hrad Lanšperk. Výhled skýtá i slavná Muchova alej, i ta láká na vyhlídku na Orlické hory a Lanšperk, také Krkonoše a část Jeseníků. Možná vyhlídku oceníte stejně tak, jako kdysi Alfons Mucha, autor Slovanské epopeje a čestný občan kyšperský.

Letohrad však nežije jenom historií, v současnosti je také významným průmyslovým a dopravním uzlem oblasti. Sídlo zde má i český výrobce kvalitního krmiva pro psy Nativia. I to je důvod, proč podhůří Orlických hor navštívit se svým čtyřnohým miláčkem. Zrovna mu tady můžete obstarat granule, které respektují přirozené potřeby psa.

REKLAMA

Nativia, Letohrad

České granule pro psy Nativia jsou sestavené tak, aby dokonale odpovídaly přirozené výživě psa. V produktových řadách si tak můžete vybírat granule pro psy podle věku, velikosti nebo plemene. Vždy se můžete spolehnout na vysoký podíl živočišných bílkovin a minimum chemie. Maso a rýži doplňují probiotické bakterie pro zdravý střevní mikrobiom a imunitní systém psa. Nechybí ani kloubní výživa, tzv. SYSADOA látky. Složení obohacují také bylinky, například juka, čekanka, ostropestřec nebo rozmarýn. Obsažené minerální látky a stopové prvky jsou v té nejsnáze využitelné formě. Tzv. cheláty psí organismus dokáže využít lépe než jiné formy minerálů. Dopřejete svému psovi granule Nativia?

Nativia

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Přehrada Pastviny – oficiální web. [online]. Přehrada Pastviny, 2020 [cit. 2020-08-28]. Dostupné z: https://prehrada-pastviny.cz/cs

/2/ Vodní nádrž Pastviny – Orlické hory. Region-Orlickéhory.cz [online]. Region-tour.cz, 2020 [cit. 2020-08-28]. Dostupné z: https://www.region-orlickehory.cz/koupani/vodni-nadrz-pastviny/

/3/ Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-08-28]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/prehrada-pastviny-na-divoke-orlici-u-nekore

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Každý pes ocení výlet. Česko však uchvátí každého psa i jeho chovatele. Česko nabízí nespočet krás, také Pardubický kraj a Orlické hory. Tam leží přehrada Pastviny, vyhlášená rekreační destinace a cíl výletníků, nejenom v létě.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes, kam se psem?

Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Toulky přírodou, nové pachy a zážitky psa zaručeně nadchnou. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Česko nabízí nespočet krásných míst, kde se můžete třeba i něco zajímavého dozvědět.

Cestování se psem

Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Cestovatelé a výletníci se vypravují do různých koutů Česka i ciziny v různém složení. Někdo se vydává do světa sám, další putují jako rodina s dětmi, někdo cestuje v sestavě přátel. Vždy se přitom najde i místo pro psa, vždyť je to nejlepší přítel člověka a skvělý společník kdekoliv. Pes zpravidla cestování snáší dobře, na…

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *