9 originálních předsevzetí pro šťastný a spokojený život

Zhubnout, zlepšit si kondici, jíst zdravě, vzdělávat se, cestovat, věnovat se více rodině, více pracovat, pít méně alkoholu, přestat kouřit… to jsou ta nejčastější předsevzetí, která si dáváme s příchodem nového roku. Asi nepřekvapí, že jde také o předsevzetí, která většinou nenaplníme. Jsou to totiž předsevzetí příliš obecná, často příliš optimistická a tedy nereálná. Přitom ani jejich naplnění nezaručuje štěstí a spokojenost. A právě o štěstí a spokojenost by mělo jít především, ne?

Co dělat pro pohodu a spokojenost?

Ta správná předsevzetí mohou posunout cestu života směrem ke štěstí. S rokem 2019 přinášíme hned 9 předsevzetí, která se budou hodit v případě, že vám jde o pohodu a spokojenosti, nikoli o přehnané cíle a nereálné výkony. Co tedy dělat, abyste mohli být v klidu? Jakou cestou se vydat? Máme tipy, které přijdou vhod kdykoliv, nejenom na začátku roku. Tady jsou.

Směřujte pozornost na sebe

Dáváme si běžně bohužel taková předsevzetí, která nechceme naplnit kvůli sobě, ale kvůli jiným. Není divu, že nám pak chybí vnitřní motivace. Ani to hubnutí často neděláme kvůli sobě, ale kvůli druhým. Našim cílem by přitom měla být vlastní spokojenost, předpokladem je sebepřijetí a sebeláska. Naopak, budeme-li řídit svůj život podle druhých, spokojenosti nikdy nemůžeme dosáhnout.

Předsevzetí, která nám pomohou soustředit se na sebe, pak mohou znít takto:

  • Naučím se říkat ne
  • Dopřeji si pro sebe více času
  • Budu se pravidelně věnovat péči o sebe

Žíjte tady a teď

Každodenní shon a starosti nám často brání žít v přítomném okamžiku. Přitom spokojenost je právě v přítomnosti. Staňte se na chvíli jenom pozorovatelem toho, co se děje kolem i uvnitř vás. Nechte myšlenky plynout, nedejte prostor emocím, jen pozorujte, bez hodnocení, bez touhy něco ovlivňovat. Ponořte se do hloubky přítomnosti, právě tam objevíte pocity štěstí.

Předsevzetí, přestože se pojí s touhou něco ovlivňovat, mohou skutečně pomoci pocitům štěstí. Pokud půjde o ta správná předsevzetí jako třeba:

  • Budu hledat kouzlo přítomného okamžiku, objevovat mindfullnes
  • Budu si pravidelně dopřávat rituály pro pohodu a spokojenost
  • Alespoň občas nechám vše plynout a budu se věnovat pouze svému dechu
Pranajama - Dechové techniky pro začátečníky

Klidně si občas dejte pauzu, nic vám neuteče!

Svá předsevzetí nezřídka spojujeme s frází „musím!“. Sami sebe do něčeho tlačíme a zbytečně se stresujeme. Tlaku a stresu přitom kolem sebe máme více než dost. Spokojenost jde ruku v ruce s harmonií, je i o vyváženosti, vyváženosti mezi prací a osobním životem, aktivitou a pasivitou, výkonem a odpočinkem. A předsevzetí bývají nevyvážená. Tlačí nás k výkonům a aktivitě, ale zapomínají na dostatek odpočinku, regeneraci, kvalitní spánek. I ten je přitom základem fyzického i psychického zdraví, tedy i pocitů pohody a spokojenosti.

Předsevzetí by tak klidně mohla znít velmi uvolněně a lehce. Třeba takto:

  • Zaměřím se na kvalitní spánek
  • Budu více odpočívat a relaxovat
  • Vyzkouším techniky meditace
Hvězdičkujeme...