Období jara je obdobím plným květů. Květy jsou sice krásné na pohled, ale všudypřítomný pyl přináší i řadu obtíží. Zvláště pro alergiky je jaro toto krásné období spíše noční můrou, přestože alergie může potrápit během celého roku. Pylová alergie je totiž pouze jednou z mnoha.
Léčba alergie je téměř nemožná, spočívá zejména ve zmírňování projevů alergie. Alergikům nezbývá než se maximálně vyhýbat alergenům a snažit se o zdravou životosprávu, která se odráží i ve zdravém fungování těla a imunitního systému.
Úvodní foto: Pixabay.com
Co je to vlastně alergie?
Alergie je reakce imunitního systému na nějaký vnější podnět. Pokud imunitní systém funguje tak, jak má, dokáže rozpoznat, zda je daný podnět potenciálním rizikem, a tak na něho reaguje. Pokud imunitní systém nefunguje správně, reaguje i na podněty, které ve skutečnosti riziko nepředstavují.
Alergie je poruchou imunitního systému, kdy reaguje na běžné podněty z okolního prostředí, ať již chemického nebo přírodního původu. Může jít o nejrůznější potravinové alergie (např. alergie na ořechy, vejce, mléko, alergie na lepek), alergie na určité chemické látky, ale také alergie na pyl, alergie na zvířecí srst, peří, prach, resp. roztoče, bakterie, plísně, alergie na slunce aj.
Bílé krvinky jako ochranný štít imunitního systému na vnější podněty – alergeny reagují tak, jako by byly patogenní, přestože patogenní nejsou. Nastává alergická reakce, kdy se do krve uvolňuje histamin, s tím souvisí projevy přecitlivělosti – otoky pokožky i sliznic, svědění aj.

Jak bojovat proti alergii?
Alergie se neprojeví, pokud se imunitní systém nedostane do kontaktu s alergenem. Základním pravidlem pro alergiky je proto vyhýbat se danému alergenu nebo alergenům.
Výjimkou, která toto pravidlo potvrzuje je tzv. terapie, kdy se člověk řízeně dostává do kontaktu s alergenem. Jde o minimální dávky, které se postupně zvyšují a mají docílit toho, že si organismus na alergen zvykne, resp. že imunitní systém přestane na alergen reagovat.
3 ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PRO ALERGIKY
1. Vyhýbejte se alergenům
Pokud půjde o sennou rýmu nebo jinou pylovou alergii, v jarním období se alergenům půjde vyhnout jen těžko. Vyplatí se sledovat pylové zpravodajství a dominantní alergeny, ale i řídit se aktuálním počasím, které ovlivňuje koncentraci vzdušných alergenů.
Nejvyšší koncentrace alergenů ve vzduchu jsou při suchém, slunečném a větrném počasí, v poledních hodinách. Procházky venku je tedy nejlepší omezit na časné ranní nebo večerní hodiny. To platí i pro větrání, protože alergeny se dostávají i do interiérů, nejenom otevřenými okny, ale také uchycené na oblečení nebo na vlasech.
Pomoci mohou čističky vzduchu, už jenom proto že dýchání je základní podmínkou života a zdraví. Hluboké dýchání je dle tradiční čínské medicíny také tím nejjednodušším způsobem, jak si při alergii ulevit, pochopitelně záleží na tom, jaký vzduch alergik dýchá.
Kvůli dýchání a tolik potřebnému čistému vzduchu se také hodí speciální protipylové sítě do oken. Velkým pomocníkem je i kvalitní vysavač, také šetrný úklid a důkladná hygiena, která zbaví usazeného pylu. Na druhé straně může chemie v kosmetice nebo úklidových prostředcích projevy alergie zhoršit. Často vytvářejí tzv. křížové alergie, stejně tak i některé rizikové potraviny.
Čím se vybavit?
K základnímu vybavení alergika by v krizové době měly patřit léky na alergii – celková antihistaminika. V současnosti jsou k dispozici moderní léky na alergii 2. a 3. generace s účinnou látkou cetirizin (Analergin, Zodac, Zyrtec), loratadin (Claritine), levocetirizin (Analergin Neo, Xyzal), desloratadin, bilastin, rupatadin, fexofenadin aj.
Nic z toho samozřejmě není bez chemie, ale někdy to jinak prostě nejde. Bez chemie lze však pořídit lokální přípravky, které ulevují od příznaků alergie.
Květové vody levandule, heřmánek a růže
Květinová, také květová voda nebo tzv. hydrolát je velmi šetrným a nenásilným prostředkem aromaterapie, který má široké praktické využití.
Květová voda, zvláště květová voda levandulová, heřmánková nebo růžová dokáže okamžitě zklidnit podrážděnou pleť. Zmírňuje pnutí suché pokožky a podporuje hojení, pokud je pokožka poškozená nebo třeba spálená od sluníčka. Příjemně chladí, čistí a současně jemně dezinfikuje, působí protizánětlivě. Levandule, heřmánek nebo růže se hodí i na tu nejcitlivější pokožku.
Květové vody poslouží jako přírodní oční kapky na alergii, resp. oční voda či obklad, která uleví podrážděným očím. Buď vodu nastříkejte přímo na zavřená oční víčka anebo naneste na vatový tamponek, zavřete oči, přiložte a oddávejte se relaxaci.
Květinová voda využívá principů aromaterapie, nepůsobí jenom přímo na pokožku, ale také na psychiku. Levandule nebo heřmánek dokáže harmonizovat mysl, mírní projevy nervozity, tlumí negativní emoce, působí proti stresu a napětí. Tyto bylinky, v té nejjemnější podobě označované jako květová voda mohou pomoci i od bolestí hlavy.
![]() |
![]() |
![]() |
reklama
Měsíček pro zklidnění pokožky
Samozřejmostí by měla být hypoalergenní kosmetika, v případě kožních potíží se vedle květových vod bude hodit zklidňující a hojivý balzám, krém nebo mast na pokožku. Mezi bylinkami v tomto směru kraluje měsíček. Pokud jde o zklidnění a hojení, je nepřekonatelný.
![]() |
![]() |
![]() |
reklama
Minerální voda jako nosní sprej
V době probíhající alergie se jistě bude hodit i nosní sprej, v nejjednodušší podobě půjde o minerální vodu, kterou nos vypláchneme. Na nosní výplach se skvěle hodí například Vincentka.
Nosní sprej v přírodní podobě kombinuje termální vodu s grepovým extraktem, zvlhčujícími účinky kyseliny hyaluronové a bylinkami jako je šišák, šalvěj a myrta. Takový je nosní sprej Grepfit NOSOL Energy, který čistí nos a jeho sliznice tak, aby usnadnil dýchání. Díky svému složení také podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
![]() |
![]() |
![]() |
reklama
2. Posilujte imunitu
V případě, že se alergie projeví, je již pozdě, ale jejím projevům lze předcházet posilováním imunity. Již byla řeč o tom, že alergie je vlastně poruchou imunitního systému. V souvislosti se správnou funkcí imunitního systému se vyzdvihuje přírodní vitamín C. Ten by měl mít dokonce schopnost mírnit projevy alergie a fungovat jako přírodní antihistaminikum.
V případě potíží se tedy pusťte třeba do listové zeleniny jako je třeba špenát nebo mangold. Mohla by vám přinést úlevu, a když ne, přinese vašemu organismu alespoň dávku cenných živin. Pozor, bohatým zdrojem vitamínu C je i kyselé ovoce, to však může způsobovat křížovou alergii, takže vhodné není. Stejně tak při projevech alergie negativně působí bílý cukr.

Přírodním prostředkem proti alergii má být i kurkuma. Jestli nepomůže přímo proti alergii, bude jistě kurkuma užitečná pro své protizánětlivé a antioxidační účinky. To platí i pro česnek nebo lněná semínka. Lněná semínka mj. dodají tělu užitečné minerály, které dopomohou jeho správnému fungování. Hodí se i obsažené mastné kyseliny.
Spánek je důležitý, důležitější, než si myslíte
Imunitní systém nemůže dokonale fungovat, pokud organismus nemá dostatek spánku. I spánek je tedy podmínkou pro to, aby se člověk vypořádal s alergií.
A jde také o stres, který negativně ovlivňuje nejenom spánek nebo samotný imunitní systém, ale všechny vnitřní systémy. Bojujte proti stresu, pomůžete tak svému zdraví, a to v mnoha ohledech.
Jak bojovat proti stresu? Začněte třeba aromaterapií.
3. Využijte sílu bylin
Alergií lze údajně předcházet zdravou životosprávou, nejde jenom o činnost imunitního systému, ale také správnou činnost všech vnitřních orgánů. Tu podpoří detoxikace organismu, protiplísňová dieta nebo očista jater. Dle čínské medicíny je alergie projevem špatné funkce jater a základním předpokladem pro to, aby játra fungovala, je dýchání – viz video.
Video: Jak na jarní alergie podle čínské medicíny a čínského cvičení cchi kung
Video: Jak na jarní alergie? (Youtube)
- S očistou jater pomůžou také bylinky, zejména ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, rozmarýn nebo schizandra.
- Proti plísním působí česnek, grep, resp. extrakt z grepových jader nebo penízovka.
Penízovka je prospěšná i při kožních alergiích. Příznivý vliv na pokožku alergickou pokožku má lopuch, pýr, lichořeřišnice nebo měsíček – zvenčí jako hojivá mast, krém, balzám nebo obklad, ale i zevnitř jako měsíčkový čaj. Úlevu od projevů alergie by měl přinést i čaj ze světlíku, při senné rýmě zase čaj z yzopu.
Bylinkáři proti alergiím doporučují i černý rybíz, ať již jeho plody bohaté na vitamín C, tak jeho léčivé listy nebo pupeny, které nesou protizánětlivé účinky. Černý rybíz má dokonce fungovat jako univerzálně použitelné a neškodné antihistaminikum.
Při využívání bylinek je pochopitelně nutné dávat pozor, aby sama bylinka nebyla alergenem. Samotná léčba by měla být vždy pod lékařským dohledem. Nejde jenom o její život ohrožující projevy, ale také proto, že neléčená alergie má tendenci ke zhoršování příznaků. Jakkoli, léčba je na lékařích, ale své zdraví máme ve svých rukou my.
Něco o alergii
Celosvětově nějakým typem alergie trpí až třetina lidí. Dle Státního zdravotního ústavu se s projevy alergie potýká až 24 % osob ve věku od 45 do 54 let. V dětské populaci je podíl alergiků ještě vyšší. Alergií trpí asi 30 % českých dětí, nejčastěji jde o atopický ekzém (u malých dětí) nebo senná rýma (u dospívajících dětí). Asi 10 % dětí postihuje astma – alergický zánět průduškové sliznice projevující se dušností a dráždivým kašlem.
Video: Alergie (Youtube)
Nejčastější alergeny
- látky z ovzduší, které dráždí při vdechnutí, například pyly, plísně, roztoči, peří, zvířecí srst (alergie na kočky, alergie na psy, alergie na hlodavce aj.)
- potraviny, které dráždí prostřednictvím konzumace, zejména ořechy, vejce, mléko, rajčata, sója, ryby, lepek, obsažený zejména v pšenici
- toxické látky, které se dostávají do kůže s hmyzím štípnutím či bodnutím (včela, vosa aj.)
- léky, kosmetika, čistící a dezinfekční prostředky aj.
Alergie se může projevovat různě. Nejčastěji jde o dýchací potíže označované jako senná rýma, ale také vyrážky, kopřivku a jiné kožní neduhy, pálení, slzení očí, zánět spojivek apod.
Alergie na pyl nezřídka provází rýma a kýchání, dušnost, dechová nedostatečnost. Může přerůst až do podoby astmatického záchvatu, který vážně ohrožuje život.
Život ohrožující je i otok jazyka, ke kterému může dojít v případě potravinové alergie, ty také nezřídka provází zvracení, bolesti břicha a jiné zažívací potíže.
Nejvážnějším projevem alergie je tzv. anafylaktický šok, který se dostavuje například po bodnutí včelou. Tento stav vyžaduje co nejrychlejší lékařskou pomoc.
Literatura
- Mondell, E.: Alergie. Praha: Omega, 2016. ISBN: 978-80-7390-412-8
- Müller-Burzler, H.: Alergie: Rozpoznávání a léčení alergického syndromu – Dermatitida, Astma, Senná rýma, Hyperaktivita. Praha: Pragma, 2007. ISBN: 978-80-7205-973-7
- Bylinková lékárna. Ottovo nakladatelství 2011. ISBN: 978-80-7360-931-3
- Kohout, P.: Potraviny – součást zdravého životního stylu. Praha: Forsapi 2010. ISBN: 978-80-87327-39-5
- Duke, J. A.: Průvodce světem léčivých potravin – Zelená lékárna. Praha: Anag, 2017. ISBN: 978-80-7554-091-
Internetové zdroje
/1/ Příčiny alergické reakce: v hlavní roli imunitní systém. Pylováslužba.cz [online]. Pylováslužba.cz, 2018 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://www.pylovasluzba.cz/novinky/priciny-alergicke-reakce-v-hlavni-roli-imunitni-system-464
/2/ Projevy alergie můžete zmírnit přírodní cestou. Ordinace.cz [online]. Ordinace.cz, 2018 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z:
https://www.ordinace.cz/clanek/projevy-alergie-muzete-zmirnit-prirodni-cestou/
/3/ Příhodová, A.: Příznaky alergie se dají zmírnit, přestože je jaro. Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 18. duben 2012 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/priznaky-alergie-se-daji-i-na-jare-zmirnit/
/4/ Chňoupková, D.: Projevy pylové alergie: Máme tipy, jak je zmírnit na minimum! Proženy.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 15. červen 2016 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/projevy-pylove-alergie-mame-tipy-jak-je-zmirnit-na-minimum-10206
/5/ Víchová, I.: Jak zastavit alergii? 11 tipů, které jsme vyzkoušeli. Žena.aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 28. květen 2014 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://zena.aktualne.cz/jak-zastavit-alergii-11-tipu-ktere-jsme-vyzkouseli/r~i:article:803485/
/6/ Alergie na wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2018 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie
…a vlastní poznatky a zkušenosti.
#stromy #kvety #jaro #maj #jarnipotize #alergie #pyl #pylovaalergie #sunnyday #sennaryma
3 základní pravidla pro alergiky, které uleví. Bez chemie.
Alergie se neprojeví, pokud se imunitní systém nedostane do kontaktu s alergenem. Základním pravidlem pro alergiky je proto vyhýbat se danému alergenu nebo alergenům. K základnímu vybavení alergika patří léky na alergii, ale existují i přírodní pomocníci.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…