Pohádka Největší dar: Národ sobě

V lednu 2020 klapla poslední klapka ryze valašské pohádky Největší dar. Natáčelo se převážně během roku 2019… Kde jinde než na Valašsku? První zastávkou štábu byl rožnovský skanzen. Právě v prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se velká část pohádky odehrává. Ale natáčelo se také na hoře Radhošť, na Sihle v Karlovicích, v Podlesí nebo u památného dubu u Kozlovic. Valašské lokace zpestřil i Moravský kras a jeskyně Lidomorna nebo lom Bohdaneč u Zruče.

Do dokončení pohádky však zasáhl koronavirus. Jak už to tak ale s pohádkami bývá, nakonec vše dobře dopadlo.

Slovanská mytologie – Valašská pohádka – Pomoc pro filmaře

Slovanská mytologie: Tak trochu jiná pohádka

Pohádka Největší dar staví na slovanské mytologii. Hlavní postavy zde ztvárňují slovanští bohové Perun (Petr Čtvrtníček), Radegast, Veles nebo Černobog a Svarožic, nejvyšší bůh. Právě Svarožic, kterého si zahrál Bolek Polívka, dohlíží na pořádek.

Svarožic dbá na to, aby čas postupoval jak má, aby si bohyně jara, léta, podzimu a zimy pravidelně vyměňovali své role a střídaly se ve vládnutí. Jenže Morena, bohyně zimy v podání Zuzany Slavíkové, chce vládnout po celý rok. Hlavní zápletka pohádky je rázem na světě. Lidskou hrdinkou, která bude proti zlé Moreně bojovat je mladá Jaruška (Veronika Valíčková). Jaruška má ten největší dar a s ní i možnost čelit zlým kouzlům.

Morena přitom své ničivé plány spřádá ve spolupráci s bohem zla Černobogem, kterého ztvárnil osvědčený pekelník Jiří Dvořák. Jiří Dvořák, nové filmové dílo komentoval takto:

Největší dar je tak trochu jiná pohádka. Nezachraňujeme v ní ani princeznu, ani království, nýbrž úrodu a celkovou situaci na vesnici po zásahu zlé bohyně zimy Moreny.

Jiří Dvořák, herec
I v Rožnově se točí nová pohádka Největší dar

Video: Největší dar (reportáž z natáčení), YouTube

Valašská pohádka, pohádka, jak má být

Valašsko si svou pohádku zaslouží. Některé se tady sice natáčely, ale žádná není přímo od valašských tvůrců, kteří ve svém rodném kraji žijí, znají ho a milují. Navíc každý musí při pohledu na krajinu Beskyd uznat, že to tu vypadá jako v pohádce.

Marta Santovjáková Gerlíková, režisérka

Tak pro iDnes.cz uvedla filmařka Marta Santovjáková Gerlíková, která se spolu s Darií Hrubou ujala režie. Marta Santovjáková Gerlíková dala dohromady příběh slovanských bohů, těch dobrých, ale i zlých, veselých i rozvážných. Doplnila ho svéráznými obyvateli malé valašské vesnice a místními zvyky.

Chci poutavou formou představit, jak asi naši předkové bohy a jejich poslání viděli v každodenním životě. Jak je uctívali a věřili v jejich pomoc v různých životních situacích.

Marta Santovjáková Gerlíková, režisérka

Pohádka Největší dar je jedinečná tématem, zpracováním i plejádou hereckých osobností, vedle Jiřího Dvořáka, Bolka Polívky, Zuzany Slavíkové nebo Petra Čtvrtníčka si v ní zahráli mj. i Sabina Rojková, Chantal Poullain-Polívková, Anna Polívková, Pavel Nový, Radek Melša, Martin Stránský, Radim Fiala, Jiří Vymětal, Jana Štvrtecká, Zuzana Kubovčíková – Šebová, Drahomíra Hofmanová, Marie Durnová, Milan Bahúl, Petr Vančura aj. Objevují se v ní i zvířata, třeba velký krkavec nebo ovce Růženka.

Pohádka slibuje napínavý příběh a zajímavé zvraty, také kouzla a speciální efekty. Kameramana Davida Plojhara doplnil i Boris Masník jako supervisor, který se podílel na několika oblíbených pohádkách, třeba S čerty nejsou žerty. Výsledkem je barevná, veselá pohádka, která chce vykouzlit úsměv na tváři dětí i jejich rodičů. Je v ní mnoho úsměvů a pozitivní poselství o tom, že i v časech zlých se lidé mohou zasmát.

Najde se pomoc pro filmaře?

Zlé časy filmařům nastaly až po dotočení pohádky, kdy kvůli koronavirové krizi od smluvené spolupráce odstoupili klíčoví partneři. Najednou tak chyběli peníze na přípravy pro distribuci a důležité dokončovací práce, jako je barvení, zvuk nebo trikové sekvence. Prostřednictvím serveru Hithit se tak obrátili o pomoc směrem k lidem.

Příběh z valašského prostředí, který čerpá ze slovanské mytologie a dává prostor pohanským bohům, vzbudil zájem. Půl milionu korun na jeho dokončení se vybralo s předstihem. Lidé mohou přispívat formou kupování odměn, například účast na slavnostní premiéře, online verze filmu, filmový plakát, podepsaná fotka herce či herečky, dary od herců nebo artefakty z natáčení do 10. srpna 2020.

Premiéra filmu Největší dar proběhne 5. září v rámci Zlín Film Festivalu, kde bude uveden jako zahajovací titul.

Hithit.cz - Největší dar

Video: Pohádka Největší dar na serveru Hithit (Youtube)

České pohádky

Česko miluje pohádky. Takovou příjemnou pohádku, která chytne za srdce si čas od času dopřeje téměř každý a zdaleka nemusí být právě Vánoce. České pohádky, které nabízejí zajímavý příběh a vždy i šťastný konec se za léta staly doslova legendární, třeba takové Tři oříšky pro popelku s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolí. Postupně vznikají i nové pohádky, které se zařazují k těm největším legendám, třeba Anděl Páně. O tom, zda to bude i pohádka Největší dar, se teprve rozhodne…

Zatím se jako nejlepší české pohádky označují vedle zmiňovaných Třech oříšků pro Popelku nebo S čerty nejsou žerty také například pohádky Byl jednou jeden král… (1954), Tři veteráni (1983), Ať žijí duchové (1976), Šíleně smutná princezna (1968), Pyšná princezna (1952) nebo Dívka na koštěti (1971).

Literatura

  • Kocourek, J.; Podhorský, M.: Česko krásné, Česko mé. Praha: Freytag & Berndt, 2012. ISBN: 978-80-7445-098-3
  • Jiroušek, J.: Nebeské Česko. Praha: MCU, 2016. ISBN: 978-80-7339-122-5
  • Soukup, V.; David, P.; Petr, L. a kol.: Česko. Dějiny, místopis, osobnosti, památky, příroda, umění. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6231-4
  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.

Internetové zdroje

/1/ Pohádka Největší dar na serveru Hithit [online]. Praha: Hithit, 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.hithit.com/cs/project/8154/nejvetsi-dar

/2/ Největší dar na ČSFD [online]. Praha: Česko-slovenská filmová databáze, 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.csfd.cz/film/726250-nejvetsi-dar/prehled/

/3/ Holubec, O.: Valašská pohádka přišla o partnery, pro uvedení do kin potřebuje pomoc. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 4. srpna 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/pohadka-nejvetsi-dar-finance-dokonceni-koronavirova-krize.A200804_562939_zlin-zpravy_ras

/4/ Dvořák, S.: Čtvrtníček a Polívka hrají bohy v pohádce Největší dar. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 30. července 2020 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/filmy-serialy/clanek/ctvrtnicek-a-polivka-hrajou-bohy-v-pohadce-nejvetsi-dar-40332023

/5/ Mrlina, M.: Pohádka Největší dar je postavená na lidech, ne na rozpočtu deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 22. listopadu 2019 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/pohadka-nejvetsi-dar-je-postavena-na-lidech-ne-na-rozpoctu-20191122.html

/6/ Největší dar. Na Valašsku se točí nová česká pohádka. PražskýPatriot.cz [online]. Praha: Pražský Patriot, 29. července 2019 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://drby.prazskypatriot.cz/nejvetsi-dar-na-valassku-se-toci-nova-ceska-pohadka/

Pohádka Největší dar: Národ sobě

V lednu 2020 klapla poslední klapka ryze valašské pohádky Největší dar. Natáčelo se převážně na Valašsku, v rožnovském skanzenu. Premiéra filmu Největší dar proběhne 5. září v rámci Zlín Film Festivalu.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *