Plavecká škola pro psy v otázkách a odpovědích: Co byste měli vědět o koupání se psem?

Jak naučit psa plavat? Otázka má zdánlivě jednoduchou odpověď. Každý pes umí plavat přirozeně. Plavecké pohyby má pes vrozené, tedy se nepotřebuje plavání učit. Ovšem vztah psa k vodě je silně individuální, ačkoliv je do značné míry daný plemenem.

Některá psí plemena jsou typická láskou k vodě. Nejsou však jenom vodní psi (portugalský vodní pes, španělský vodní pes, irský vodní španěl, italský vodní pes, barbet) nebo psi vodomilní jako retrívři či novofundlandský pes. Většina psů k vodě přistupuje s opatrností a nemálo psů se dokonce vody bojí.

Naučit psa plavat hozením do vody, resp. násilně mu dokázat, že plavat umí, rozhodně není ta správná cesta. Zpravidla jen zvýší strach psa z vody, navíc vede k narušení důvěry k chovateli. Základní otázkou tedy je: Jak pomoct psovi překonat strach z vody?

Co byste měli vědět?

Jak překonat strach z vody u psa?

Mnoho psů přírodní koupání považuje za zábavu, pro další to může být horor. Pes může vodu vnímat jako trauma, například když ho chovatel neuvážlivě vhodí do vody, aby plaval. I strach z vody se dá překonat, především s trpělivostí. Postupným zvykáním na vodu si ji pes může zamilovat. Přesto je třeba počítat s tím, že někteří psi prostě vodu nemusí.

Jak psa naučit nebát se vody

Video: Jak psa naučit nebát se vody? (Youtube)

Jak začít s koupáním psa v přírodě?

Prvním krokem je výběr místa ke koupání se psem. Ne všude se psi koupat smí. Ne každé přírodní koupání psovi vyhovuje. Ideální jsou vodní plochy s klidnou hladinou a pozvolný vstup do vody. Začátečník by se rozhodně neměl učit plavat v hloubce, to platí pro psa stejně jako pro člověka.

Pes by se měl s vodou seznamovat postupně, klidně si v ní nejprve jenom máchat tlapky. V začátcích také není místo pro paniku a stres. Nervozita chovatele jenom podporuje nervozitu psa, klid je základním předpokladem pro eliminaci strachu z vody. Chovatel by měl bázlivému psovi dávat svým chováním najevo, že o nic nejde. Měl by psovi ukázat, že ke strachu z vody není důvod a že plavání může být zábava.

Jak může s plaváním psovi pomoct chovatel?

Příklady táhnout, zvláště pokud jde o psa a jeho páníčka. Takže když chovatel vstoupí do vody jako první, pes ho pravděpodobně bude následovat. Pomůže i to, že na nový zážitek nebude pes sám. Prospěšný může být i psí kamarád, který si vodu oblíbil a koupání si užívá. Pes se totiž učí nejlépe pozorováním.

K motivaci k plavání lze využít i aport, třeba jen aport obyčejného klacku, případně nějaké plavací hračky pro psa. Kvůli strachu i bezpečnosti stále platí platí, že by se psí plavecký začátečník neměl pohybovat v hloubce.

ROZHOVOR S PETREM *ČARYFUKEM* O PLAVÁNÍ PSŮ

Video: Co musíte znát o plavání psů? (Youtube)

Jak zajistit bezpečnost psa při plavání?

Voda, koupání a plavání se vždy pojí s potenciálními riziky. Pokud s nimi budete počítat, minimalizujete možné nebezpečí.

  • Především mějte psa stále na očích, i zdatní plavci mohou znenadání potřebovat vaši pomoc.
  • Mějte na paměti, že i ve vodě hrozí přehřátí organismu. Voda sice psa ochlazuje, ale pohyb v podobě plavání zahřívá svaly. I ve vodě tedy hrozí riziko přehřátí. Pokud se pes koupe v moři, vždy by měl mít k dispozici misku s vodou. Na psích plážích je nepostradatelná.
  • Před plaváním by měl mít pes prázdný žaludek, k vodě by se měl pes dostat nejdříve 2 hodiny po krmení. To platí obecně pro všechny psí sporty.
  • Kvůli bezpečnosti sundejte psovi před plaváním obojek. Naopak by se mohla hodit plovací vesta.

Jak může být prospěšná plovací vesta pro psa?

Psí plovací vesta přináší jistotu, jednak chovateli, jednak psovi. Zvláště pro plavecké začátečníky je pocit sebejistoty stěžejní. Vesta pomůže psovi k jistotě i správnému plaveckému stylu.

Jak vypadá správný plavecký styl psa? To se dozvíte v našem dalším článku…

Jak vytvořit pozitivní vztah psa k vodě?

Psí plavecká škola je založena na pochvalách a odměnách za každý dílčí krůček. Vedle odměn se můžou hodit i zmiňované hračky nebo třeba psí bazén, kde si pes vytvoří k vodě vztah dříve než na velké vodní ploše.

Vyzkoušet můžete i trik s namočenou houbou. Nechte v dosahu psa namočenou houbu a nechte ho, ať si ji sám očichá. Nad strachem jistě zvítězí zvědavost a pes v kontaktu s mokrou věcí sám pozná, že voda nepředstavuje žádné nebezpečí.

Bernský salašnický pes - plavání

Video: Jak plave pes (bernský salašnický pes)? (Youtube)

Jak krmit svého psa?

Žádná psí škola, ani ta plavecká se neobejde bez školní jídelny.

Překonávat strach psa znamená posilovat jeho psychickou kondici. Plavání je způsobem, jak budovat také jeho fyzickou kondici. Psychická i fyzická kondice psa je z velké části ovlivněna i potravou. Krmení je základem péče o psa, na kterém se dá stavět dále. Vybrat kvalitní krmivo psa rozhodně není snadnou záležitostí. Hodit se vám můžou naše další články i tip na českého výrobce prvotřídního krmiva pro psy a kočky…

REKLAMA

TIP OD KOCOURA

V létě i v zimě se vám budou hodit české granule pro psy založené na mase a rýži, které respektují přirozené potřeby psího organismu. Najdete je pod značkou Nativia.

Vysokým podílem bílkovin živočišného původu se řadí mezi přední značky na trhu. Konkrétní a jasné složení navíc najdete na každém obalu, protože Nativia si zakládá na transparentnosti, přehledných, detailních a jasných informacích o konkrétních granulích. Např.:

České granule Nativia REAL MEAT CHICKEN&RICE

Složení: kuřecí dehydrované maso 30 %, loupaná rýže 27 %, kuřecí maso v čerstvém stavu 42 % tj. v sušině 12 %, kuřecí tuk 10,5 %, jablečné výlisky, hydrolyzovaný lososový protein 4 %, cukrovarské řízky sušené, hydrolyzované kuřecí maso a játra 2,3 %, kvasinkový a sladový extrakt, lososový olej 1 %, uhličitan vápenatý, čekankový inulín, juka, glukosamin, chondroitin-sulfát. Analytické složky: hrubý protein 27 %, hrubé oleje a tuky 16 %, hrubá vláknina 2,5 %, hrubý popel 5,9 %, vápník 1,1 %, fosfor 0,9 %, sodík 0,28 %.

Granule pro psa Nativia REAL MEAT zakoupíte tady…

Nativia

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9

Internet:

/1/ Plavání se psem. VeterinaBohemia.cz [online]. Písek: Veterinární klinika Bohemia, 2020 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: http://www.veterinabohemia.cz/krouzekplavani.html

/2/ Plavání se psem. Lyope.cz [online]. Praha: Løype, 2020 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: https://loype.cz/blog/behejsepsem-cz-plavani-se-psem/

/3/ Pes a voda: jak ho naučíte plavat, aby si zlepšil zdraví. Mall.cz [online]. Praha: Internet Mall, 28. června 2020 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: https://blog.mall.cz/hobby/pes-a-voda-jak-ho-naucite-plavat-aby-si-zlepsil-zdravi-1354.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Plavecká škola pro psy v otázkách a odpovědích: Co byste měli vědět o koupání se psem?

Jak naučit psa plavat? Plavecké pohyby má pes vrozené, tedy se nepotřebuje plavání učit. Ovšem vztah psa k vodě je silně individuální, ačkoliv je do značné míry daný plemenem. Základní otázkou tedy je: Jak pomoct psovi překonat strach z vody?

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes u vody

Výlet se psem? Lanškrounské rybníky okouzlí dvounožce i čtyřnožce

Rekreační oblast Lanškrounské rybníky je tak trochu zapomenutá, o to větší relax si tu můžete vychutnat, klidně i s celou rodinou a samozřejmě i psem. Pokud hledáte místo, kde si odpočinout od shonu a stresu, chcete si užít pozoruhodnou krajinu v zrcadle vodních ploch, láká vás přírodní koupání nebo pozoruhodný vycházkový okruh a/nebo naučná stezka,…

Cestování se psem

Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Cestovatelé a výletníci se vypravují do různých koutů Česka i ciziny v různém složení. Někdo se vydává do světa sám, další putují jako rodina s dětmi, někdo cestuje v sestavě přátel. Vždy se přitom najde i místo pro psa, vždyť je to nejlepší přítel člověka a skvělý společník kdekoliv. Pes zpravidla cestování snáší dobře, na…

5/5 - (11 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.