Péče o zuby kočky

Zuby jsou pro kočky významným nástrojem. Jsou uzpůsobeny pro lov a zpracování kořisti. Na rozdíl od psa jsou kočičí zuby postaveny pro zpracování drobné kořisti, nikoli drcení velkých kusů. Oproti psovi má také kočka zubů méně. Jak to má kočka se zuby? A jak by se měl zubům kočky věnovat její chovatel? Jak je to s péčí o zuby kočky? To vše se dozvíte!

Kočičí chrup

Zdravý kočičí chrup představuje zářivě bílé zuby a světle růžové dásně, případná pigmentace není problém. Problémem je však začervenání nebo zduření dásní, stejně jako zubní plak či zubní kámen, na který některé kočky často trpí. Zubní kámen je asi nejčastějším dentálním problémem koček. Kočky naopak netrpí na zubní kaz tak, jak to známe u člověka.

Nezřídka si u kočky všimneme vypadávání zubů, především řezáků, to zpravidla pro kočku nebývá problém. Potravu dokáže zpracovat i bez vypadlého zubu.

Čištění zubů kočky

Čištění zubů se většiny koček netýká, jejich majitelé zuby neřeší, pokud ano, kočky čištění nemusejí vítat s povděkem. Některé zdroje čištění zubů kočky vůbec nedoporučují, avšak sklony k tvorbě zubního kamene, zvláště u koček krmených mokrým krmivem, nutí minimálně k zamyšlení.

Jisté je, že kočkám v divoké přírodě nikdo zuby nečistí, a přesto mívají zuby čisté. Je to dáno potravou. Velmi tvrdé kousky potravy jako kosti, ale také srst hlodavců nebo peří ptáků se v dutině ústní podílejí na čištění zubů a odstraňování zbytků potravy. Výhradně mokré krmivo tuto funkci nemůže plnit, jako prevence zubních potíží se proto doporučuje krmivo suché, které je dostatečně tvrdé.

Ať už čištění zubů u kočky praktikujete či nikoliv, nezbytnou součástí péče o kočku by měla být i pravidelná prohlídka zubů. Otevřít kočce tlamičku nemusí být jen tak, proto se hodí na to kočku zvykat od kotěte.

Jak to mají se zuby koťata?

Kotě se rodí bez zubů, postupně narůstá 26 mléčných zubů, první mléčné zuby se objevují mezi 4 a 6 měsícem věku kočky. Poté mléčné zuby vypadávají a nahrazuje je trvalý chlup o třiceti zubech. V období nezubování se hodí kočce obstarat vhodné hračky k okusování.

Dentální potíže

Takové potíže jako je zčervenání dásní, bolestivost odrážející se zpravidla v odmítání granulí nebo zápach z dutiny ústní jako první známka tvorby zubního kamene vyžadují zpravidla odbornou pomoc.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *