Pálava v pohybu: V květnu je ozdobená vousy svatého Ivana

Pálava, dominanta jižní Moravy, je zvláště v jarních měsících úchvatná. V květnu zde navíc vykvétají kavyly, vytrvalé trsnaté trávy s dlouhými chlupatými osinami. Osiny kavylů se v nepatrném vánku rozvlní jako mořská hladina a ještě podtrhují krásu krajiny kolem vodní nádrže Nové mlýny (Mušov).

Kavylům se říká také vousy svatého Ivana. Pálavské stepi zdobí nejen kavyl Ivanův, ale také další druhy kavylů, mj. vzácný kavyl skalní.

Svatý kopeček

Svatý kopeček v Mikulově, ojedinělá přírodní rezervace je významným poutním místem. Na kopci leží kostel svatého Šebastiána, zvonice a křížová cesta, jedna z nejstarších křížových cest v českých zemích. Bohatě se zde vyskytují vzácné druhy živočichů a rostlin. Mezi jinými právě kavyl skalní (Stipa eriocaulis), který nikde jinde v České republice přirozeně neroste.

Vousy svatého Ivana

Kavyl Ivanův, kavyl pernatý či péřitý (Stipa pennata), nazývané také vousy svatého Ivana, byly poprvé popsány v Českém Krase. Právě u zdejšího krasového vývěru měl dle historie objevit poustevníka Ivana, vůbec prvního českého křesťanského poustevníka, kníže Bořivoj. Svatému Ivanovi, který žil v travertinové jeskyni pod vápencovou horou, měl předtím pomoci svatý Jan Křtitel. Byla zde také založena kaple svatého Jana pod Skalou.

Kavyly, typické svými štětinovými listy, které bývají za sucha svinuté, a obilkami s dlouhou osinou, rostou na otevřených slunných stanovištích. Osídlují ostrůvkovitě kontinentální oblasti tam, kde se udrželo bezlesí nepřerušeně od poslední doby ledové. Jsou to rostliny stepních trávníků, šlechticové mezi travami. Přirozeně osídlují kamenité svahy Pálavy, ale vzácně i další místa Česka. Postupně si nacházejí své místo i v okrasných zahradách.

Jak pěstovat kavyl péřový. Nassella (stipa) tenuissima

Video: Pěstování kavylu, YouTube

Pěstování kavylu

Suchomilné trávy, jako jsou kavyly, se stávají čím dál oblíbenější, také kvůli nedostatku vodu a extrémně suchým letním obdobím. Jsou přitom krásné téměř po celý rok, stříhají se totiž až zjara. Stačí jim minimum vláhy a péče. Zahrada okrasnými trávami získá lehkost a dynamiku, kavyly roztančí trvalkové záhony, ale zjemní jakýkoliv kout zahrady. Takový kavyl obrovský (Stipa gigantea) s výškou až dva metry se uplatní i jako solitéra.

V zahradnictví jsou dostupné i kultivary odvozené od našich původních a vzácných suchomilných trav, jako je kavyl Ivanův, nazývaný také kavyl pernatý či péřitý (Stipa pennata), kavyl vláskovitý (Stipa capillata) nebo kavyl písečný (Stipa borysthenica). K dostání je i kavyl péřovitý (Stipa tenoissima), původem ze Severní Ameriky. Mezi další známé druhy kavylů patří kavyl tenkolistý (Stipa tirsa), kavyl chlupatý (Stipa dasyphylla), kavyl olysalý (Stipa zalesskii), kavyl Smirnovův (Stipa smirnoii), kavyl sličný (Stipa pulcherrima) nebo osinatec třtinový (Stipa tenuifolia).

Video: Kavyly mezi trvalkami, YouTube

Internet:

/1/ Haghofer, I.: Svahy Pálavy se zahalily do vousů svatého Ivana. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 25. května 2020 [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/na-palave-vykvetly-vousy-svateho-jana-20200525.html

/1/ CHKO Pálava, charakteristika oblasti. Agentura ochrany přírody a krajiny české republiky [online]. Mikulov, Správa CHKO, 2020 [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: https://palava.ochranaprirody.cz/charakteristika-oblasti/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Pálava v pohybu: V květnu je ozdobená vousy svatého Ivana

Pálava, dominanta jižní Moravy, je zvláště v jarních měsících úchvatná. V květnu zde navíc vykvétají kavyly, vytrvalé trsnaté trávy s dlouhými chlupatými osinami. Osiny kavylů se v nepatrném vánku rozvlní jako mořská hladina a ještě podtrhují krásu krajiny kolem vodní nádrže Nové mlýny.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *