Ovce nejsou hloupé, jejich inteligence překvapila i vědce

Hloupost ovcí je jeden z mýtů, kterým jsou hospodářská zvířata obklopena a nejde jenom o tyto chlupaté sudokopytníky. Zvířata, která nazýváme hospodářská, mají nezřídka lepší schopnosti než pes nebo kočka, přesto o nich nevíme. Hospodářská zvířata tu bohužel nebývají od toho, abychom vnímali jejich inteligenci, paměť, společenskou strukturu nebo mateřskou lásku, přesto to vše mají…

Ovce přitom navíc vynikají v navigaci a orientaci, schopnosti zmapovat své okolí a plánovacích dovednostech. Dokážou se dostat z bludiště, umějí rozlišovat na různé lidské tváře a dokonce reagovat na různé výrazy v obličeji.

V psychotestech ovce překonají i primáty

Chytré jako opice? Ovce jsou dokonce chytřejší než opice. Zvládají i věci, ve kterých mají opice problémy. K překvapení vědců umí projít i náročnými psychotesty a splnit úkoly, které se používají i u lidí, aby odhalily první stádia demence.

Časopis New Scientist zveřejnil závěry studie, která překvapila i vědce samotné. Vědkyně z University of Cambridge Laura Avanzoová a Jennifer Mortonová v rámci zkoumání Huntingtonovy choroby, specifického degenerativního onemocnění mozku, zkoumali ovce. Mozek postižený nemocí se projevuje demencí, která je daná geneticky a projevuje se i na ovcích.

Když ovce podrobili psychologickým testům, podobným těm, které v rámci diagnózy Huntingtonovy choroby procházejí i lidé, nestačili se výzkumníci divit. Ovce se jen zřídkakdy projevily jako hloupé. Většinou dokázaly projít i zkouškami, které dokážou zvládnout jen lidé a primáti, běžné zvířata v nich neobstojí.

Kde je žrádlo?

Ovce se bez potíží naučily, že žrádlo dostávají pouze v nádobě určité barvy, zatímco nádoba jiné barvy je prázdná. Na naučení jim přitom stačilo asi osmkrát dostat žrádlo v nádobě dané barvy, tedy jim učení zabralo přibližně stejně dlouho, jako to trvá opicím nebo lidech v podobných testech. Stejně rychle se však dokázaly přizpůsobit i změně barvy, když vědci barvy nádob s jídlem prohodili.

Ovce dokonce dokázaly pochopit, že záleží i na barvě zdi za nádobou s jídlem. Uspěly i v obměně testu, kdy obsah jídla nebyl dán barvou nádoby, ale jejím tvarem.

Vědkyně zabývající se lidským mozkem a demencí to komentovala takto:

„Jsme zvyklí na stádové chování ovcí, ale to je stejné, jako když lidé podléhají manipulaci a nechávají se ovlivnit davem. ztrácejí pak vlastní osobnost (lidé i ovce). Když jednají sami za sebe, chovají se jako individuality, reagují jinak.“

Video: Ovce ve stádu

Ovce - video pro žáky 1. a 2. třídy ZŠ

Blbééé ovce? Zdaleka nééé

Ovce mají i řadu dalších kognitivních schopností. Mohou se například naučit procházet bludištěm. Také dokážou rozeznávat lidské obličeje. Odhalil to britský neurologický výzkum, kdy vědci pozorovali chování ovcí na základě fotek čtyř vybraných osobností, mezi nim byl i Barack Obama nebo Emma Watson.

Video: Ovce rozpoznávají lidské obličeje

Sheep can recognise human faces from photographs

Kuo Guo z University of Lincoln k tomu uvedl:

„Je pozoruhodné, jak rychle se ovce naučí rozeznávat lidské tváře, které jim navíc nejsou nijak blízké a ještě jsou jim předkládány v různých pozicích.“

Jeho kolega John Marzluff z University of Washington to vysvětluje tím, že život ovcí je nedílně spojený s pastevci, pasteveckými psy i lidskými pastevci, a tak je pro ně důležité vyznat se v lidských tvářích. Dokážou rozeznat člověka dokonce i po mnoha letech od posledního setkání.

Ovce rozeznávají i vzhledové rozdíly mezi sebou a v kontaktu preferují ty, které jsou jim podobné. Jde tak trochu o ovčí nepotismus. U lidí nepotismus zaznamenáváme jako jednu z podob protekce, kdy lidé při obsazování pozic preferují spřízněné osoby.

Internetové zdroje: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

https://www.newscientist.com/article/sheep-learn-recognise-celebrity-faces-different-angles/

https://www.stoplusjednicka.cz/prekvapive-bystre-ovce-dovedou-rozeznavat-tvare-podobne-jako-lide

https://www.scienceworld.cz/biologie/nejchytrejsi-zvire-na-dvore-ovce-6241/

https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/ovce-jsou-jako-lide-v-davu-jsou-tupe-jako-individuality-prekvapive-inteligentni-zjistili-vedci.A110215_111947_hobby-mazlicci_bma

https://primamazlicek.cz/aktualita/kdyz-rozdily-mizi-21-dil-prekvapiva-inteligence-ovci

https://www.national-geographic.cz/clanky/ovce-nejsou-blbeeee.html

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop.