Ovce na zahradě: Víc než živá sekačka

Jak nejlépe udržovat zahradu, sad nebo jiný pozemek bez náročného sekání trávy? Ideálním pomocníkem jsou ovce. Ovce na zahradě ochotně spásají široké spektrum travin a bylin. Nemají přitom velké nároky na péči ani ustájení, a zároveň poskytují i další užitek v podobě masa, mléka nebo vlny. Co byste měli vědět, než se rozhodnete si ovečky pořídit?

Ovce jsou spokojené jedině ve stádě a pod širým nebem

Ovce je stádové zvíře, a proto velmi špatně snáší samotu. I když to nemusí být na první pohled vidět, je bez přítomnosti dalších jedinců svého druhu ve stresu. Naštěstí na to dnes pamatuje už i zákon na ochranu zvířat proti týrání, který ukládá chovatelům povinnost mít spolu ovce na zahradě nejméně dvě.

Většinu času tráví tito malí přežvýkavci pasením nebo odpočinkem pod širým nebem. Hustá vlna jim poskytuje výbornou ochranu před nepřízní počasí, a to i když je krátce ostříhaná, takže není nutné budovat zateplenou stáj nebo salaš. Bohatě postačí jednoduchý polootevřený přístřešek, který poskytne ovcím závětří a ochranu před deštěm a sněhem, stejně jako před horkým letním sluncem.

Primárním krokem při zakládání chovu je vybrat dobrou ohradu. Nejlevnější je použít elektrický ohradník. Pro oplocení menšího prostoru se nabízí také elektrická síť nebo plot z lesnického pletiva.

Máme ovečky Suffolk - 3. část videa /We have sheep Suffolk/

Video: Ovce Stuffolk, YouTube

V létě pastva, v zimě seno, s pamlsky jen opatrně

Ovce jsou všeobecně vzato velmi nenáročné, přesto však potřebují zajistit alespoň základní péči a podmínky. V první řadě je nutný dostatek krmiva. V letním období je důležitá kvalitní pastva, která by měla poskytovat plochu alespoň 250 metrů čtverečních na každou „živou sekačku“.

Nezbytný je také přístup k čisté vodě a vhodný minerální solný liz pro doplnění všech potřebných mikroprvků. Pokud uvažujete nad celoročním chovem, budete muset obstarat seno na zimu. Nejpraktičtější je koupit ho ve formě lisovaných balíků od místního zemědělce. Při hmotnosti kolem 350 až 450 kilogramů můžete počítat se spotřebou jednoho balíku za zimu na každou ovečku.

Přilepšení v podobě pečiva nebo čerstvého ovoce se raději vyhněte, často totiž nadělá víc škody než užitku. Jako všichni přežvýkavci mají i ovce velmi citlivé trávení, takže si na všechny změny v krmné dávce musí zvykat postupně. Neopatrné podávání pamlsků může vést k nadmutí, které je pro zvíře velmi bolestivé a nezřídka končí úhynem.

Farma Trněný Újezd

Video: Ovce na farmě, YouTube

Na co ještě myslet, než si pořídíte ovce

Kromě už zmíněných základních potřeb pamatujte také na to, že ovce potřebuje pravidelně upravit paznehty a ostříhat vlnu (obojí alespoň jednou ročně). Dobré je také čas od času chov kompletně odčervit, nejlépe na základě rozboru trusu, který vám, zpravidla levně, zajistí veterinář. Můžete také ovce chránit před vnějšími parazity a dotěrným hmyzem pomocí speciálních přípravků, které se aplikují na kůži na hřbetě.

Bez úřadů chovat ovce nelze

Jako chovatel ovcí musíte mít registrované hospodářství a ovečky opatřit ušními známkami, pokud je nemají. Správně byste je měli takto označené už zakoupit, protože takzvané ušní číslo slouží jako jedinečný identifikátor zvířete, podobně jako rodné číslo u lidí. Registrace hospodářství je zdarma a poradí vám s ní pracovníci Českomoravské společnosti chovatelů nebo zkušenější kolegové z řad ovčáků.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *