První den v roce, Nový rok se zpravidla nese v duchu nadšení a oslav, které každoročně na Silvestra završují konec roku. Naši předkové přitom dbali především na novoroční tradice, které měly v duchu rčení Jak na Nový rok, tak po celý rok zaručit, že bude dobře. Staré novoroční tradice mohou být inspirací pro první den v roce i v éře digitálních technologií a všudypřítomného chaosu. Už jenom proto, že nabízejí návod na štěstí, toho není nikdy dost.
Aby nikdo nezabloudil
Za starých časů rozhazovaly hospodyně po světnici hrách, aby v novém roce nikdo nezabloudil. V některých regionech se jako novoroční tradice jedla vánočka s hrachovým zrnkem. Hrachové zrno mělo být symbolem štěstí a hojnosti. Aby nikdo netrpěl nouzí měla zaručit i tradiční novoroční čočka. Ta dodnes patří mezi nejznámější novoroční tradice. Dříve se však pro jistotu ještě nosily po kapsách mince, to aby tomu tak bylo po celý rok.
Lidé se zároveň na Nový rok oblékali do nového, aby byl zbytek roku „jako nový“. 1. ledna se dříve také chodilo na koledu, nikoliv děti, ale kněží, zastupitelstvo obce nebo kominíci si chodili pro výslužku. Nechyběl v ní ani nějaký ten penízek. Návštěva na nový rok, zejména jako mladá dívka či mladík měla znamenat štěstí.
Lidé se tak dle novoročních zvyklostí vyhýbali hádkám, aby se jim vyhnuly konflikty během celého roku. Dodržovali se i zvyklosti nezametat a nevynášet nic z domu. To aby se nevyneslo z domu štěstí. Nepříjemnosti mělo znamenat i praní a věšení prádla, kterému se lidé na Nový rok vyhýbali. Nemělo se vůbec nijak dřít. To byla novoroční tradice, která měla zaručit, že práce nenaplní v duchu rčení Jak na nový rok, tak po celý rok, všechny následující dny.
Novoroční předsevzetí, přání a rčení
Mezi novodobé novoroční tradice patří novoroční přání, PF (Pour Féliciter). Nedorazila k nám přitom z Francie, jak by se dle označení Pour Féliciter, v překladu přání blaha, přání štěstí, mohlo zdát. Tradici zasílání novoročních přání u nás zavedl hrabě Karel Chotek, nejvyšší purkrabí království českého. Nastoupila namísto vítání návštěv. Protože se mu na Nový rok nechtělo přijímat návštěvy, nahradil osobní přání přáním papírovým, původně to vlastně byla jakási omluvenka. Ani novoroční předsevzetí naši předkové neznali. Budoucnost měly zajistit právě zvyky a novoroční tradice. Obraz nového roku měly vyjevit i novoroční pranostiky a rčení jako:
- Na Nový rok, do zimy skok.
- Je-li na Nový rok hezky, budou pěkné žně.
- Na Nový rok déšť – o velikonocích sníh
- Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.
- Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.
- Svítí-li na Nový rok, co by forman pár koní okšíroval a zapřáhl, bude sedlák pohodlně klidit.
- Na Nový rok o slepičí krok.
O budoucnosti vypovídají i další lednové pranostiky:
- Leden jasný, roček krásný.
- V lednu mráz – těší nás. V lednu voda – věčná škoda.
- V lednu silný led, v květnu bujný med.
- Leden studený, duben zelený.
- Roste-li tráva v lednu, sahá bída ke dnu.
- Teplý leden, k nouzi krok jen jeden.