Nový rok, nové příležitosti něco změnit a udělat svůj život lepší

Nový rok je časem oslav a setkávání se s přáteli a rodinou. Novoroční tradice reprezentuje přípitek o půlnoci nebo novoroční ohňostroj, který však lahodí lidskému oku, ne tak zvířatům. Přívětivější tradicí jsou tak novoroční představení, se kterými také startuje plesová sezóna. První dny, týdny a měsíce nového roku tak můžeme doslova protančit, nabízí se také příležitost pro změny. Můžeme si je vytyčit jako novoroční předsevzetí, i ta jsou jednou z novoročních tradic.

Co si přát do nového roku?

Zhubnout, více cvičit, zlepšit svoji finanční situaci, být šťastnější, méně se stresovat, přestat se špatnými návyky jako kouření, anebo si naopak osvojit návyky nové, zdravější. To všechno bývá náplní novoročních předsevzetí, která v praxi bohužel nemívají o mnoho delší trvání než novoroční kocovina.

Ať už si každý z nás přeje pro nový rok cokoli, ať je to s novoročními předsevzetími jakkoli, každý den v roce nabízí příležitost něco změnit, příležitost k lepšímu životu. Přejme si tedy všichni především hodně zdraví. A pokud je to alespoň trochu možné, zkusme své předsevzetí formulovat tak, abychom každý den dělali něco dobrého pro sebe a pro druhé.

Tipy na novoroční předsevzetí

 • Vyzkoušet něco nového. Klidně můžete opustit novoroční tradice a pustit se do toho hned na Nový rok! Může to být cokoli počínaje novým sportem nebo koníčkem po osvojení si nového jazyka, počítačového programu, aplikace nebo třeba osvojení nové kuchyně. Co třeba indická kuchyně, která mimochodem s oblibou využívá jako ingredienci i čočku?
 • Zlepšit svoji ekologickou stopu. Můžete se zaměřit na omezení spotřeby plastu nebo odpadu obecně, můžete začít konečně používat ekologičtější produkty (často jsou ekologické a ekonomické současně).
 • Věnovat se něčemu, co vás baví. Můžete si dát předsevzetí, že se budete věnovat něčemu, co je pro vás skutečně zábava, ať už je to zmiňovaný tanec, hudba nebo třeba kreslení. Můžete si předsevzít, že se více budete věnovat svým domácím mazlíčkům, ať již je to kočka nebo pes.
 • Věnovat se osobnímu rozvoji. Předsevzetí se může týkat i osobního rozvoje, ať už je to čtení knih, různé kurzy a workshopy, kde si osvojíte nové dovednosti.
 • Přestat se zlobit. Pro někoho může být novoročním předsevzetím zlepšit svůj vztah k ostatním lidem tím, že se naučí vyjadřovat své emoce lépe nebo přestane reagovat výbušně.
 • Přestat se stresovat. Můžete si dát předsevzetí, že se budete více snažit zvládat stres a naučit se techniky, jako je dýchání nebo meditace, které vám pomůžou uklidnit mysl. Pro zklidnění můžete využít třeba i vykuřování, třeba s pomocí omamně vonícího dřeva Palo Santo.
 • Zlepšit svoje zdraví. Jak na to? Můžete si dát předsevzetí začít pravidelně cvičit, začít se stravovat zdravěji nebo se více hýbat.
 • Zlepšit své finanční zázemí. Každý krok i malý krůček se počítá. Můžete si dát předsevzetí začít lépe hospodařit s penězi, sledovat a optimalizovat své výdaje, anebo se poohlídnout po novém výdělku. A nezapomeňte nový rok odstartovat novoroční čočkou!
 • Uklidit si v životě. S novým rokem můžete vyzkoušet třeba úklid podle Marie Kondo či nové úklidové metody. Můžete uklízet nejenom byt, ale také virtuální svět, počítač, nebo si vyčistit sociální sítě od lidí, kteří vám neprospívají. Nabízí se také úklid přírody, také v podobě různých hromadných akcí.
 • Přestat se snažit všem vyhovět. Co se tak s novým rokem začít více zaměřovat na své vlastní potřeby a přestat se snažit vyhovět všem (stejně se všem zavděčit prostě nejde). S tím souvisí i další předsevzetí, které si můžete dát:
 • Přestat se předhánět s ostatními. Přestat soupeřit a zaměřit se na sebe.

A ještě něco?

 • Můžete přestat mluvit o počasí. Nebaví vás tzv. small talks? Tak se do nich prostě nepouštějte. Takové počasí je sice jistota, ale také nuda.
 • Přestat se mračit. Jasně, sluníčko nesvítí pořád. To však neznamená, že se nemůžete pořád usmívat, anebo se o to alespoň pokusit, dát si to jako novoroční předsevzetí.
 • Být více vděční. Vděčnost je součástí štěstí a přitom se dá docela jednoduše naordinovat. Jen prostě zkuste hledat věci, za které můžete být vděční. A dělejte to opakovaně, každý den. S vděčností si začnete užívat každodenní malé radosti. Nezní to příjemně? Nový rok je ideální příležitost s tím začít.
5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *