Planeta Země se permanentně vyvíjí a proměňuje. Jen zdánlivě jsou zemské desky pevné. Plují totiž nad oceánem žhavého tekutého magmatu, aby do sebe narážely. Během 600 milionů let trvajícího cyklu se zemské desky opakovaně oddělují a zase srážejí. Oceány a kontinenty, které známe dnes, za dalších 250 milionů let budou vypadat zcela jinak. Vznikne nový superkontinent, pro savce však přívětivý nebude. Možná nebude přívětivý pro život vůbec.
Superkontinent Pangea Ultima
V oblasti okolo rovníku by měl v budoucnu vzniknout superkontinent Pangea Ultima. Bude obrovský, takže ochlazovací efekt oceánů na pevnině bude minimální. Bude také zachycovat více záření ze Slunce. To bude starší a kvůli stárnutí vyzařovat o 2,5 % více záření než dnes. V důsledku sopečné činnosti bude dle vědců navíc atmosféra kontinentu zaplavena větším množstvím oxidu uhličitého.
Vědci, kteří předpovídají podmínky pro život na novém kontinentu na základě předpovědi pomocí klimatického modelu dospěly k závěru, že pro savce bude neobyvatelný. Dle nové studie, která byla publikována v časopise Nature Geoscience, savci s nejvyšší pravděpodobností s novým superkontinentem z planety zmizí.
„Superkontinent zdánlivě vytváří podmínky, které snadněji vedou k masovému vymírání,“ uvedl hlavní autor studie Alexander Farnsworth, klimatolog z University v Bristolu ve Spojeném království pro magazín Live Science. „Formace superkontinentu se v geologické minulosti spojuje se čtyřmi z posledních pěti masových vymírání druhů,“ dodal vědec.
Špatná i dobrá zpráva
Potní žlázy nebo oběhový systém, které organismus savců využívá k regulovaní teploty přestávají při teplotách nad 40 stupňů Celsia stačit. Pangea Ultima tak nebude přívětivá pro celý živočišný řád. Existuje však i varianta, že nový superkontinent bude tak horký, že tady nebudou moci existovat ani rostliny. Nebudou tady moci realizovat fotosyntézu a tím znemožní existenci veškerého života.
Vědci předpovídají, že za 250 milionů let by vznikem nových superkontinentů mělo být 92 procent planety nevhodných pro život savců. Na druhé straně by však v budoucnu měly dle počítačových modelů vzniknout i další, o poznání chladnější superkontinenty. Superkontinent Amasia, který znikne spojením Ameriky a Asie v oblasti polárního středu, by možná mohl být nadějí, nadějí pro život jako takový i pro savce.