Kdysi se netřesky vysazovaly na střechy kvůli pověře. Věřilo se, že do míst, kde je netřesk, blesk neuhodí – netřeskne. Kdo ví, co je na tom pravdy? Jisté je, že netřesky se na střechách objevují i dnes. Zdobí funkční zelené střechy, ale také zahrady, zahradní zídky, skalky a další místa, kde je alespoň trochu místa pro trochu chudé půdy a dostatek slunce.
Nezdolné růžice různých velikostí, tvaru a barev se dokážou uchytit téměř všude, střechy, spáry mezi kameny a další místa, nelákavá pro většinu jiných rostlin, budou netřeskům vyhovovat. Jejich krása vynikne i v truhlících a dalších dekorativních nádobách.
Nespočet netřesků, nespočet krás
Nejenže ozdobí nejrůznější místa a nádoby, netřesky umožňují i vytváření nejrůznějších kompozicí, dokonce i kruhů, pruhů a obrazců.
Netřesky jsou variabilní i co do samotného vzhledu. Existuje několik desítek botanických druhů rodu netřesk (Sempervivum), ale je známo několik tisíc šlechtěných kultivarů netřesků, celkem asi 4500 tisíce. Různé druhy a odrůdy se navíc mezi sebou snadno kříží, a tak netřesk nabývá stále nových a nových podob.
Ať už jsou to klasické zelené netřesky, šedozelené, modrozelené, hnědozelené, hnědé, červené, fialové nebo dokonce černé či žluté, ať už jsou to netřesky jednobarevné, s barevnými špičkami nebo žíháním, ať už jsou to netřesky malé či velké, s ochlupením nebo bez, s pavučinkou nebo bez pavučinky, všechny jsou zajímavé svoji obyčejnou – neobyčejnou krásou.
Všechny netřesky jsou charakteristické přízemní růžicí dužnatých listů. Růžice netřesku může být velmi drobná, ale také může dorůst až do velikosti desítek centimetrů. Již samotná listová růžice vypadá jako zajímavý květ, a to netřesk občas vyrazí do stonku nesoucího růžové, bílé nebo žluté květy. Po odkvětu bohužel celá rostlina odumírá, mezitím však stačí vytvořit mnoho odnoží s mladými růžičkami, že celá kompozice vypadá stále atraktivně.
Pěstování
Netřesky řadíme mezi venkovní sukulenty, bez problémů zvládnou místní zimu, dokonce i v zimě patří mezi několik málo ozdobných rostlin. Jako sukulenty jsou netřesky suchomilné rostliny, které si vystačí s minimální zálivkou a snesou i největší sluneční žár.
Netřesky mají rádi slunce, ale přežijí i ve stínu. Na místech, kde je méně slunce, zpravidla dorůstají větší růžice, ale jsou řidší a světlejší. Čím více světla, tím je netřesk barevnější.
Netřesky jsou nenáročné a vděčné rostliny. Ideálním místem jsou pro ně spáry mezi kameny, dokonce dokážou přežít i na téměř holém kameni. Naopak kvalitní půda a klasický záhon jim vyhovovat nebude, příliš živin a vláhy jim nesvědčí. Jen málokdy netřesk uschne, zato na nevhodném místě uhyne hnilobou v důsledku přemokření.
Netřesky vypadají úchvatně především v kombinaci s kameny, a život vedle kamenů jim také maximálně vyhovuje. Naopak, pokud leží růžice přímo na zemině, trpí. Při vysazování je tak vhodné netřesky podložit alespoň drobnými kamínky.
Vyplatí se také odstraňovat odkvetlé růžice, protože, jak bylo řečeno, netřesk po odkvětu odumírá.
Netřesk netrpí chorobami ani škůdci. Dělá radost i tím, jak rychle se rozrůstá (ačkoli to neplatí pro každou varietu netřesku). V paždí listů vytváří netřesk zpravidla mnoho dceřiných růžic, a tak se rychle rozrůstá do polštářovitých porostů. Má jenom slabý, mělce uložený kořenový bal, proto se také velmi snadno přesazuje.
Kam dát netřesky?
Pokud máte na zahradě místo, kde svítí slunce, je to místo vhodné pro netřesky. Netřesky oživí i plot nebo kamennou zídku, přinesou nadčasovou krásu s nádechem patiny solitérním kamenům a balvanům. Své místo si najdou na každé skalce. Stačí jim trocha rašeliny smíchané s pískem, mělká prohlubeň nebo spára. Nepotřebují zalévat ani hnojit.
Netřesky skvěle zapadnou i do minizahrádek, pěstovat se dají také v nádobách. Jsou zdrojem inspirace. Stanou se zajímavou živou dekorací v nejrůznějších truhlících a miskách. Hodí se i do starých korýtek, suchých pařezů či kamenů.
Netřesk je nezmar. Bez problémů poroste i na ploché nebo mírně nakloněné střeše. Protože nepotřebuje mnoho zeminy, nezatíží střechu více, než je zdrávo. Zato bude užitečný pro klima pod střechou. Z nevzhledné střechy vytvoří mistrovské dílo přírody (a člověka), které se dnes označuje pod pojmem „zelená střecha“.
Aloe vera severu
Aloe vera severu – i tak se někdy netřesk nazývá. Nese totiž léčivé účinky, podobné rostlině Aloe Vera. Gel z listů netřesku je hojivý, dá se využít k potírání nejrůznějších hmyzích bodanců a kousanců, tak jako zklidňující gel po opalování, dokonce i k ošetření popálené pokožky. Čistí drobná kožní poranění, ale také zjemní ztvrdlou pokožku.
Vymačkanou šťávu netřesku lze uchovávat v mrazničce. Léčivé účinky si tak netřesk zachová.
Netřesk je fascinující.