Není TESLA jako Tesla: Speciální výstava seznamuje (nejen) s technikou TESLA

Technické muzeum v Brně představuje fenomén Tesly. Při příležitosti 80. výročí úmrtí významného fyzika a vizionáře Nikoly Tesly připravila speciální výstavu. Připomíná život a dílo legendárního vynálezce, ale i historii bývalého národního podniku TESLA. Samozřejmě tady nechybí ani prezentace výrobků značky nebo elektrotechnických součástek z podniků a závodů TESLA.

TESLA v Brně

Technické muzeum v Brně sídlí od roku 2003 právě v jedné z budov komplexu bývalého podniku TESLA Brno na Purkyňové ulici v Brně – Králově Poli. Instalace výstavy je umístěna ve 3. patře muzea na ploše více než 600 m² a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 30. prosince 2023.

Výstava provádí děti i dospělé zájemce krok za krokem úžasným světem elektřiny. Optické vjemy návštěvníka hned po vstupu do hlavního sálu přímo pohltí. Fialový odstín, do kterého je celá výstava laděná, evokuje oblohu sršící elektřinou při bouřce.

popisují na webu výstavy, která je první ucelenou prezentací přístrojů TESLA ze sbírek TMB.

Hi-fi magnetofon, barevná televize i počítač

Výrobky TESLA provázely každodenní život několika generací v Československu doslova na každém kroku. Výstava to dokládá exponáty, kterým vévodí mj. bakelitový rozhlasový přijímač Tesla 308U Talisman ve stylu art deco nebo kufříkový kotoučový magnetofon TESLA Sonet Duo z šedesátých let nebo hi-fi magnetofon TESLA B73.

K vidění je v Brně i první barevný televizor TESLA Color z let 1973–1976, který vyráběla TESLA Orava. TESLA Liberec a Blatná zase psaly historii výpočetní techniky v Československu, když vyráběly počítač TESLA typ SPO 186 Ondra. I ten je na výstavě k vidění. Ovšem jsou zde i výrobky značky TESLA z tehdejší Jugoslávie.

Výstava Není TESLA jako Tesla vznikla jako mezinárodní projekt za spolupráce se zahraničními muzei. Podílejí se na ní: Muzej nauke i technike Beograd, Srbsko; Tehnički muzej Nikola Tesla, Záhřeb, Chorvatsko; Technisches Museum Wien, Rakousko; Slovenské technické múzeum Košice, Slovensko.

Český podnik i americká laboratoř

Výstava návštěvníkům představuje interaktivní exponáty, kde si lze přímo vyzkoušet výrobky československé TESLY i Teslovy vynálezy. Přibližuje osobnost Nikoly Tesly také prostřednictvím 3D modelu jeho laboratoře v Colorado Springs v USA nebo interaktivních exponátů, jako je Kolumbovo vejce, plazmová koule či dva Teslovy generátory uvnitř Faradayovy klece.

Přestože dal vynálezce jméno i podniku TESLA, později se název vykládal i jako zkratka TEchnika SLAboproudá. Ostatně základní výrobu veškeré slaboproudé techniky v tehdejším Československu – od součástek až po samotné produkty, jako např. rádia, televize, žárovky, ale i mikroskopy, měřicí přístroje, vysílací techniku a další výrobky podnik  zajišťoval.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *