Délka přes metr a pěkných pár kilogramů, které se pronesou. Jak velká je největší kočka světa?

Malí domácí mazlíčci, kteří tiše spí v koutě? I to je jedna z mnoha tváří, které kočky domácí mají. Ta druhá je podstatně větší, největší kočka světa má přes metr a dokazuje, že kočky jsou zvířaty protikladů. Jednou jsou uctívaná, podruhé nenáviděná. Jednou jsou to mistři spánku, podruhé dokonale ohební atleti s mimořádnými pohybovými schopnostmi. Jednou je to kotě jako malinkatý uzlíček roztomilosti, podruhé chlupatý kočičí obr Maine Coon, kterého pro jeho velikost rozhodně nepřehlédnete.

Mainská mývalí kočka dobývá svět

Zatímco v minulosti vévodila žebříčku nejpopulárnějších plemen huňatá perská kočka, v současnosti pro domácí kočky platí: čím větší tím lepší. Na výsluní se tak hřeje Maine Coon, mainská mývalí kočka původem z USA, která však má mít předky v podobě norské lesní kočky. A ta je údajně zase příbuzná s lesními kočkami z Ruska sibiřskou kočkou a něvskou maškarádou.

Maine Coon, nejpopulárnější kočičí plemeno je současně největší, ačkoliv je typické také razantním rozdílem mezi tělesnou konstitucí kočky a kocoura. Mainská mývalí kočka dle standardu váží 5 až 7 kilogramů. Mainský kocour má standardně hmotnost od 7 do 12 kilogramů. Ovšem najdou se i kocouři, kteří se standardům vymykají. Příkladem je italský kocour Omar, internetová kočičí celebrita s hmotností 14 kilogramů. Na paty mu šlape i ruský kocour Kefír, který ve dvou letech váží 12,5 kilogramů a dá se očekávat, že ještě nabere. Mainky mohou růst až do třech až čtyř let věku.

THE BIGGEST MAINE COON CATS

Video: Největší mainské kočky (YouTube)

Největší a nejdelší kočky světa

Titul největší kočky světa však nemá jednoznačně dané parametry. Důvodem je i to, že by se největší snadno dala zaměnit s nejtlustší kočkou světa, což pochopitelně není žádoucí. Guinessova kniha rekordů proto primárně měří délku a výšku koček. I tuto kategorii ovládá mainský kočičí obr.

The World's Longest Domestic Cat - Guinness World Records

Video: Nejdelší kočka na světě (YouTube)

Titul Nejdelší domácí kočka světa více než dekádu náležel s délkou 120 centimetrů mainskému kocourovi z Itálie jménem Barivel. V roce 2010 Barivela trumfnul 123 centimetru dlouhý Stewie, celým jménem Mymains Stewart Gilligan, zase Mainský kocour, tentokrát z USA. V USA žil i mazlíček jménem Cygnus Regulus Powers. Byla to stříbrná mainka, která se v roce 2018 zapsala do Guinnesovy knihy rekordů jako kočka s nejdelším ocasem. Huňatý ocas dosahoval délky 44,66 centimetrů.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *