Nejdelší visutý most na světě Dolní Morava otevřela před měsícem. Sky Bridge již přešlo 45 tisíc lidí

Do května 2022 byl nejdelším visutým mostem na světě portugalský most Arouca 516 ve stejnojmenném parku, zapsaném v seznamu UNESCO. Visutý most v severní části Portugalska nad řekou Paivou ve výšce 175 metrů s délkou 516 metrů byl otevřen v květnu 2021 po dvouleté stavbě. O rok později ho překonal most dlouhý přes 700 metrů, spojující dva vrcholy kralického Sněžníku. Jako Sky Bridge Dolní Morava se stal nejdelší lávkou svého druhu na světě.

Vzhůru na Dolní Moravu!

Sky Bridge 721 ve výšce 95 metrů spojuje horský hřeben Slamník a hřeben Chlum ve výšce 95 metrů nad údolím Mlýnského potoka. Megalomanská stavba vyšla na 200 milionů a vedle 1030 krychlových metrů betonu ji tvoří i 158 tun ocelových lan a 20 tun pomocných konstrukcí. Hlavní lano má průměr přes sedm centimetrů. Otevření mostu na Dolní Moravě předcházely dva roky výstavby a deset let plánování, které nyní sklízí úspěchy.

Sky Bridge 721 - nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě

Video: Sky Bridge 721, YouTube

Sky Bridge 721 Dolní Morava, který doplňuje nedalekou Stezku v oblacích, za první měsíc od přešlo 45 tisíc lidí. Dolní Morava se i díky Sky Bridge dostává mezi nejzajímavější turistické cíle v Česku, které se jinak soustředí převážně v Praze. Ovšem zdaleka neláká jenom Čechy.
„Kromě češtiny a polštiny, která tady před covidovou dobou byla naprosto normální, se nyní přidala holandština, němčina, angličtina Jsou tu auta z Nizozemska, Belgie, Francie Velké Británie, je tady také hodně Japonců Má to skutečně světový přesah,“ uvedl pro ČTK marketingový manažer skicentra Sněžník v Dolní Moravě Tomáš Drápal.

Hra MOST ČASU trailer

Video: Hra Most času, YouTube

Most času

Na ty, kteří lávku ve výšce přes tisíc metrů nad mořem odvážně přejdou, čeká na druhé straně odměna v podobě naučné stezky. Naučná stezka má název Most času a sestává z devíti naučných panelů. Její součástí je i objekt lehkého opevnění na začátku hry, tzv. řopík. Od řopíku vede po dva kilometry dlouhé trase s výchozím bodem v podobě chaty Slaměnka.

Naučná stezka Most času se věnuje ochraně přírody i historii Dolní Moravy na příběhu konkrétní rodiny od roku 1935 do současnosti. Je propojena s hrou s prvky rozšířené reality.

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Do května 2022 byl nejdelším visutým mostem na světě portugalský most Arouca 516 ve stejnojmenném parku, zapsaném v seznamu UNESCO. O rok později ho překonal most dlouhý přes 700 metrů, spojující dva vrcholy kralického Sněžníku. Jako Sky Bridge Dolní Morava se stal nejdelší lávkou svého druhu na světě.

, ,

Křivánková, R.: Nejdelší visutý most na světě Dolní Morava otevřela před měsícem, již ho přešlo 45 tisíc lidí. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 16. červen 2022 [cit. 2022-06-16]. Dostupné z:

ČESKO · VÝLETY · ZDRAVÝ DOMOV · OBJEVUJTE!

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *