Která zahradní lavička je ta nej?

Zahradní nábytek představuje širokou nabídku nejrůznějších sedátek, sedaček, houpaček i stolů. Mezi všemi těmi kousky je jeden výjimečný. Ano, je to právě zahradní lavička, funkční i designový doplněk každé zahrady.

Která je ta nej?

Zahradní lavička je nezbytným prvkem každé zahrady. Je přitom jedno, zda máte zahradu venkovského stylu nebo supermoderní zahradu. Mezi mnoha variacemi zahradních laviček si jistě vybere každý. Zahradní lavičky jsou dostupné v různých tvarech a rozměrech. Zpravidla nabízejí posezení pro dva až tři sedící. Dostupné jsou také menší lavičky pro děti.

V základním dělení rozlišujeme dle použitého materiálu zahradní lavičky dřevěné, plastové, kamenné a kovové. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Každá z laviček má nějaké nej.

Nejoblíbenější zahradní lavičky

Klasické lavičky se vyrábějí ze dřeva. Čím tvrdší dřevo, tím lepší odolnost lavičky. Vybírat můžeme mezi tuzemskými dřevinami jako je smrk či borovice z těch měkčích, nebo z tvrdších dřevin například dub, buk nebo akát. K dispozici jsou také lavičky z exotických dřevin, jako je teak nebo meranti, tyto lavičky se pyšní vyšší odolností. Dřevo přesto nadále zůstává přírodním materiálem, který čas od času potřebuje vhodné ošetření a impregnaci. Není bezúdržbové, na rozdíl od jiných materiálů.

Obliba dřeva je dána zejména jeho vzhledem. Dřevěné lavičky zapadnou téměř do jakékoliv zahrady, nabízejí venkovský, romantický, ale také moderní a minimalistický styl.

Dřevěné lavičky jsou pevné a stabilní, to se nedá říct například o plastových lavičkách.

Nejlevnější zahradní lavičky

Pokud se poohlížíte po cenově nejdostupnějších lavičkách, jistě neminete lavičky plastové. Nezřídka je doplňují také zahradní křesla, stoly a další zahradní nábytek, který zaujme nejenom svoji cenou, ale také hmotností. Díky nízké hmotnosti se dá plastový zahradní nábytek snadno přenášet.

Výhodou plastového nábytku je odolnost vůči vodě. Naopak nedokáže odolávat větru, plastový nábytek není stabilní. Stabilitou vynikají lavičky kamenné nebo betonové.

Nejstabilnější zahradní lavičky

Kamenné lavičky představují výjimečný zahradní prvek. Hodí se především ke starým vzrostlým stromům, které skvěle doplňují. Jde o luxusní lavičky s odpovídající cenou. Obdobné vlastnosti nabízejí i lavičky betonové, které jsou levnější a méně honosnou variantou.

Jakkoli je na pohled efektní, má kamenná lavička i své nevýhody. Vedle vysoké ceny jde také o nadměrnou hmotnost. Kamenná lavička je také natolik těžká, že se s ní téměř nedá manipulovat. Navíc je studená, takže v chladnějších dnech nemůže nabídnout dostatečný komfort. Komfort a pohodlí přitom od zahradního posezení očekáváme.

Nejodolnější zahradní lavičky

Kovové lavičky mohou být zdobené, pak zapadnou do zahrad romantického stylu. Jednoduché kovové lavičky se zase hodí do moderních zahrad.

Z praktického hlediska patří kovové lavičky k těm nejvýhodnějším, nejenom kvůli své variabilitě. Kovové lavičky jsou zpravidla pevné a stabilní, vykazují vysokou odolnost a nepotřebují téměř žádnou údržbu.

Kovový zahradní nábytek bývá vyrobený buď přímo z hliníku, nebo ze slitin hliníku. Hliníkovou kostru pak často doplňují pohodlí skýtající textilie nebo umělý ratan.

Vyšší stabilitou se mohou pochlubit lavičky z ocele, nerezu, případně litiny. Všechny tyto kovy však neobstojí v komfortu. V zimě studí, v létě se zase až příliš zahřívají. Kovovou kostru proto doplňují sedáky z jiných materiálů. Sedáky mohou být textilní, ale také dřevěné.

Zahradní lavičky v kombinaci materiálů kov – dřevo patří k těm klasickým.

Vybrali jste si lavičku a nevíte, kam ji umístit?

Pomůže vám náš další článek: 5 pravidel pro umístění zahradní lavičky…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *