Září, potažmo říjen jsou měsíce jako stvořené pro houbaření. Houbařská sezóna je v plném proudu, avšak na houby nemusíte chodit pouze do lesa. Podzim je také obdobím houbařských výstav a dalších mykologických akcí. Na houby se dá narazit na mnoha místech Česka, ne náhodou je houbaření českým národním sportem…
Houby dřevěné i kamenné – Lokalita – Výstavy hub – Houbaření v Česku
Houby dřevěné i kamenné
Na houby se nezaměřují jenom mykologové, jsou také hlavním tématem zábavného parku s příhodným názvem Houbový park Roseč u Jindřichova Hradce. Houby, konkrétně hřib se pojí i s Památníkem básníka Antonína Sovy. Ten totiž sídlí v pohádkovém domečku, kterému se říká příhodně Hříbek. Stojí v Lukavci na Vysočině. Na dřevěné houby narazíte i jinde v Česku, například v lesoparku Debř u Mšena je altánek zvaný Muchomůrka, stejně tak v Krkonoších u Janských lázní.
Jsou tu i houby kamenné, zvláštní skalní útvary se nazývají Pokličky a narazíte na ně poblíž hradu Kokořín v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Kamenné hřiby jsou k vidění i v Broumovských stěnách.
Video: Kokořínsko, Pokličky (Youtube)
Lokalita, kde si hřiby chrání
V Česku najdete i chráněnou lokalitu hřibovitých hub, konkrétně ve Stachách na Šumavě. Po zrušení benzínové pumpy v parku na náměstí u kostela sem byla v šedesátých letech navezena nová zemina, zřejmě i s podhoubím. A tak zde brzy začaly růst hříbky, konkrétně hřiby smrkové, později je nahradil hřib koloděj. A rostou tady dodnes, vedle hřibů i lišky nebo holubinky. Ovšem houbaře potěší jenom na pohled. Houbaření, tedy sbírání hub je tady přísně zakázáno, na houby zde dohlíží kamera i místní obyvatelé. Každé houby si tady váží, chtějí totiž překonat rekord. I proto každá nová houba dostává cedulku s pořadovým číslem. Největší úroda byla v rezervaci Stachy zaznamenána v roce 1984, bylo to celkem 246 kusů hřibů.
Video: Stachy, Šumava (Youtube)
Výstavy hub a setkání s mykology
Houbařské úlovky pro potěšení oka bývají součástí různých mykologických výstav. Ty umožňují také poznat nové druhy hub. Pro návštěvníky výstavy bývá dostupná mykologická poradna a zkušení mykologové, kteří poradí i v těch nejzapeklitějších houbařských případech. Návštěvníci výstavy si sem mohou přinést houby, které odborníci spolehlivě určí.
Tradiční podzimní výstavu hub pořádá například Šumperské vlastivědné muzeum. V roce 2020 byl termín stanoven na 10. až 12. září. První výstava hub se v Šumperku konala 1999, na popud prof. RNDr. B. Hlůzy, CSc. Letos jde již o 21. ročník akce, kterou Česká mykologická společnost vyhlásila celostátní mykologickou výstavou.
Video: Na houby, Youtube
O týden po šumperské se koná tradiční mykologická výstava v Přerově, kde bývá k vidění více než tři sta druhů hub. Místní mykologové za exponáty vyrážejí do lesů v v okolí Přerova, do Oderských vrchů, Jeseníků, Beskyd a Javorníků. Loni se jim tak podařilo na expozici obstarat hřib zavalitý, který se u nás vyskytuje jen výjimečně. Dokonce byl teprve nedávno objeven jako nový druh pro Českou republiku.
Výstava hub probíhá také v Zámecké galerii Státního zámku v Třeboni, a to od 12. do 20. září 2020. Od 15. do 16. září se koná Tradiční výstava hub a jiřinek v Praze Kunraticích.
Video: Velké hřiby (Youtube)
Až na konci září se pak za houbami můžete vydat do Českých Budějovic. Jihočeské muzeum a Mykologický klub při Jihočeském muzeu pořádají tradiční podzimní výstavu hub od 30. září do 4. října 2020. Návštěvníkům představí podzimní houby, řazené po systematických skupinách. Připravují také několik krátkých prezentací pro děti a mládež, odborné přednášky mykologů, komentovanou prohlídku výstavy nebo doprovodnou výstavu fotografií hub. Chybět nebude ani stálá mykologická poradna. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích navíc u příležitosti konání výstavy připravilo speciální karetní hru kvarteto Houby v jižních Čechách, kterou je možné zakoupit na recepci muzea.
Mykologická výstava se koná i v Botanické zahradě v Táboře, a to od 11. do 12. října. V říjnu můžete na výstavu také do Jihlavy, Klatov, Žacláře (2. – 3. října), dále do Mariánských Lázní, Ústí nad Labem, Valašského Meziříčí, Poděbrad, Šluknova, České Třebové, Lysé nad Labem, Tachova aj.
Kompletní přehled mykologických výstav nabízí web České mykologické společnosti tady. Dozvíte se tam například, že výstava hub se chystá i v Plzni, Arboretu Sofronka 11. a 12. září, v Letohradu 11. a 13. září, v Lesnické škole Šluknov 12. září, ve Frýdku-Místku 13. – 18. září, v Náchodě 17. – 18. září, v Dobré u Dobrušky 17. – 20. září, v Přerově 18. – 19. září, v Žatci 18. – 19. září, v Praze na Hanspaulce, na Faře u sv. Matěje 19. září, v Jemnicích 19. – 20. září, v Prachaticích 23. – 26. září, v Polici nad Metují 24. – 25. září, v Chocni 25. – 27. září nebo Salaši u Velehradu 26. – 27. září.
Houbaření v Česku
Houbaření je jedním z nejoblíbenějších koníčků Čechů. Je to zábava a relaxace současně, také radost při sbírání hub, jenže také riziko, když se houby jedlé zamění za ty jedovaté. Češi ročně nosí z lesů tuny hub, v houbaření jsou přeborníky, každým rokem se však bohužel objeví i případy otrav houbami.
Literatura:
- Mikšík, M.: Houby – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6286-4
- Knauerová, M., Slavíček, J., Urubová, L.: Atlas hub: Průvodce českou přírodou. Praha: Edika, 2020. ISBN: 978-80-266-1552-1
- Antonín, V., Baier, J., Hagara, L.: Houby: velká encyklopedie. Praha: Aventinum. ISBN: 80-7151-236-2
- Baier, J., Vančura, B.: Zaměnitelné houby. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-7442-032-0
- Gminder, A.: Určujeme houby: 340 druhů středoevropských hub. Praha: Knižní klub, 2016. ISBN: 978-80-242-5063-2
- Schneiderová, Ch., Schuster, G.: 10 hub: Jak najít a určit nejbezpečnější druhy. Praha: Mladá fronta, 2019. ISBN: 978-80-204-5148-4
- Svrček, Mirko: Houby. Praha, Aventinum. ISBN: 80-86858-08-1
- Socha, R.: Houbaříme od jara do zimy. Praha: Brázda, 2019. ISBN: 978-80-209-0428-7
Internet:
/1/ Česká mykologická společnost, webové stránky Myko.cz [online]. Praha: Česká mykologická společnost, 2020 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://www.myko.cz/
/2/ Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 12. září 2020 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/houby-kolem-nas-jmena-po-houbach-prirodni-utvary
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Na houby do lesa? Vydat se za houbami můžete i jinam, třeba na mykologickou výstavu
Září, potažmo říjen jsou měsíce jako stvořené pro houbaření. Houbařská sezóna je v plném proudu, avšak na houby nemusíte chodit pouze do lesa. Podzim je také obdobím houbařských výstav a dalších mykologických akcí. Ovšem na houby se dá narazit na mnoha místech Česka.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…
Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.