Mushing neboli psí spřežení – druh přepravy, sport i způsob života

Mushing je bezesporu jedním z nejstarších druhů přepravy. Nebyli to jen koně, velbloudi, soby, sloni…, i psi v těch starších i novějších obdobích dějin pomáhali a pomáhají lidem s přepravováním z místa na místo. V arktických podmínkách dokonce patří k těm nejefektivnějším pomocníkům.

V drsném podnebí severu, království sněhu a ledu, jsou výhradně psi těmi, kdo dokážou obstát. Pro tah saní jsou díky své odolnosti, pracovitosti, ovladatelnosti, ale i nenáročnosti dokonale vybavení, zvláště pokud jde o plemena jako je aljašský malamut, sibiřský husky, samojed, grónský pes, indiánský pes, kanadský eskymácký pes, český horský pes nebo křížence evropský saňový pes či alaskan.

Co je to mushing?

Dnes máme pro přepravu k dispozici množství motorových dopravních prostředků.

Mushing, psí spřežení se přesto nadále využívá k přepravě v extrémních arktických podmínkách. Obecně však jako prostředek přepravy ustupuje, aby ho nahradil mushing, musherství (mašérství), jízda se psím spřežením jako sport, jedno z odvětví kynologického sportu.

Pod mushingem se dnes rozumí zejména jízda mushera na speciálních saních, vozíku či káře, taženém dvěma či více psi ve speciálních postrojích. Jedná se o sportovní využití síly psa nebo více psů v tahu.

Jak vypadá psí smečka mushera?

Psí spřežení mohou být různě početná, vždy však platí, že úplně vepředu běží vedoucí pes, nejinteligentnější z celé smečky. Psí lídr udává směr a tempo ostatním psům, přesně dle pokynů mushera.

Za vedoucím psem jsou psi zkušení, ale slabší oproti zadním psům, kteří mívají vysokou výkonnost, jsou silní, ale nezkušení. Učí se od starších psů před sebou.

Kdo je to musher?

Musher (mašer, mašér) je člověk, který řídí psí spřežení. Je to člověk, který rozumí svým psům a dokáže je ovládat. Vztah mushera a jeho psí smečky je založený na vzájemném respektu a důvěře.

Tento vztah příhodně popisuje mushing manuál:

Psí smečka a člověk jsou oboustranně hluboce propojeny opravdovým poutem, které tvoří vzájemná důvěra, také odhodlání a dokonalá spolupráce.

Bez toho to nejde.

Souhra mushera a jeho psů není záležitost jednoho závodu nebo tréningu.

Pro mushera jsou jeho čtyřnozí svěřenci rodinou a stejně tak je pro psi musher jedním z nich. Není tady místo pro žádné falešné vztahy. Ty tady nefungují, a pokud ano, tak jen krátce a brzy jsou prostě zlomeny.

Musher nemusí být pouze muž

Psí spřežení mohou s úspěchem vést i ženy. Jednou z těch nejúspěšnějších českých musherek je Jana Henychová.

Jana je první Češka, která se svým spřežením dojela nejsevernější závod planety dlouhý tisíc kilometrů, norský Finnmarkslopet. Stala jsem také první ženou, která dokončila tento závod se sibiřskými psy husky.

Jako jediná z Čech absolvovala Jana hned tři nejtěžší evropské longové závody, vedle Finnmarkslopet na 1000km také Finnmarkslopet na 500km a závod Femundlopetna trati dlouhé 600km. Jana Henychová je nejenom úspěšnou musherkou, ale také chovatelkou psů plemene sibiřský husky, vede HUSKY ŠKOLU a pořádá HUSKY KEMPY pro děti.

Video: Cesta je cíl. Česká musherka Jana Henychová sdílí své zážitky ze extrémního závodu psích spřežení dlouhého tisíc kilometrů.

Co říkají musheři?

Mašérství vyžaduje nejenom fyzické, ale i psychické síly a přirozenou autoritu. Je to více životní styl než koníček, už kvůli finanční a časové náročnosti.

To potvrzuje i další český musher, který okusil drsné podmínky skandinávského závodu Finnmarkslopet a je se svoji smečkou také pravidelným účastníkem české obdoby prestižního závodu Šediváčkův long Roman Habásko.

Ani Roman nedopustí na psy plemene husky, se kterými žije v Podbořanech na Lounsku. Odtud ve své speciální upravené dodávce vyjíždí za sněhem na sever. Trénuje v obci Abertamy, kde také působí Krušnohorský sportovní klub psích spřežení (KSKPS). Sbírá medaile na české, evropské i světové úrovni a pro server Aktuálně.cz se podělil o tajemství úspěchu.

Roman Habásko vysvětluje své úspěchy v mushingu takto:

Není to žádné tajemství, je to poctivý trénink a život sdílený se psy. Vím, co potřebují, oni vědí, co od nich já očekávám. Trávíme spolu všechen volný čas.

Video: Siberian Husky training v podání mushera Romana Habáska

Ve psích stopách

Přestože Česko nenabízí optimální podmínky pro mushing ve své ryzí podobě, dokázali se čeští musheři se svými psy probojovat do světové špičky. Důkazem je i Jiří Vondrák z Rudníku v Podkrkonoší, hvězda jednoho z dílů série ČT Náš venkov – Ve psích stopách.

Jiří Vondrák v roce 2017 již podruhé vyhrál prestižní, mimořádně náročný desetietapový závod psích spřežení La Grande Odyssée ve Francii. K mushingu se přitom dostal jen čirou náhodou. Je tomu už přes dvacet let.

Sám vítěz La Grande Odyssée, který nabízí jízdu se psím spřežením pro širokou veřejnost, popisuje start své kariéry na svém webu:

V roce 1992 potkal ve vrchlabském sedlářství mushera Honzu Chluma. K Honzovi si šel původně jenom koupit vodítko a obojek na německého boxera.

Z další návštěvy Honzy, tentokrát na jeho farmě, již Jirka odcházel domů nejen s prvním štěnětem alaskána, ale také se zažehlým zápalem pro mushing. A díky Honzovi se vnořil do tajů mushingu zcela a na celý život.

Začínal postupně od bikejoringu, přes skijoring… hned po první jízdě se psím spřežením však objevil svou opravdovou cestu. Právě kvůli jízdě se psím spřežením rozšířil chov psů aljašských husky. V současnosti jich má více než čtyři desítky. Starost o psy je Jirkovou prioritou.

Video: Jak se Jiří Vondrák vrátil z La Grande Odyssée jako vítězný musher.

Život se psy

Své o drsném životě mushera ví i Jirka Mencák.

Jirka Mencák se specializuje na krátké tratě, na mushingových závodech jde o tzv. sprint. Se svou smečkou psů plemene evropský saňový pes žije na úpatí Orlických hor. Odtud vyráží na závody po celém světě, aby ukázal, že čeští musheři obstojí i ve světové konkurenci. 

Z Mistrovství světa mushingu IFSS v Kanadě v roce 2017 si Jirka se svým čtyřspřežím dojel pro stříbrnou medaili, loni, na mistrovství světa psích spřežení IFSS na suchu v Polsku získal zlato a stal se mistrem světa. Svoji pozici bude koncem ledna 2019 obhajovat na mistrovství světa IFSS onsnow ve Francii.

Jirka Mencák má vlastní definici mushingu. Popsal ji pro web Bering:

Mushing je pro mne především životní styl.

Ráno vstanete, jdete ke psům, v poledne přijedete na oběd a jdete ke psům, v podvečer trénink… děti vyrůstají se psy… psi žijí s dětmi… život se psy je jiný. Bohatší, nehledě na to, co máte.

Video: SÍLA SPŘEŽENÍ – Mushing Jak Jirka Mencák zvládá svoji smečku psů?

Není mushing jako mushing

Pojem mushing vychází s anglického slova „mush“. Jde o povel k běhu, který byl vlastní hledačům zlata na Aljašce. Dnes mushing zdaleka nepatří jenom k hledačům zlata nebo Aljašce, dokonce se nemusí pojit ani se sáněmi a sněhem.

Mushing dnes existuje v onsnow i offsnow podobě.

  • Pes může táhnout sáně na sněhu stejně dobře jako kárku na suchu.
  • Mushing lze provozovat v zimě i v létě, za všech klimatických podmínek.

Onsnow mushing – mushing na sněhu

Pokud jde o závody, základní onsnow disciplínu sleddog – psí spřežení se sáněmi a musherem doplňují i další musherské disciplíny.

Jednodušší formou mushingu je skijöring (skidog), kdy psi netáhnou sáně, ale pouze člověka na lyžích. Skijöring může provozovat lyžar s jedním nebo dvěma psi. Mezi psem a lyžařem mohou být i speciální sáně se zatěží, tzv. pulka.

Dryland mushing – mushing na suchu

V létě psi netáhnou sáně, ale vozík nebo kárku s musherem – dryland psí spřežení.

Místo lyží může člověk tažený psi využít v létě kolo – bikejöring, koloběžku – dog scootering nebo běžet po svých – canicross, dogtrekking.

Jak vypadají musherské závody?

Musherské závody nabývají různých podob, jde především o to, zda se jezdí na sněhu nebo na suchu.

V základním členění rozlišujeme:

  • individuální závody, kdy se jezdí s jedním nebo dvěma psy,
  • nebo týmové závody, kdy člověka provází větší psí spřežení.

Dlouhé tratě

Pokud jde o větší psí spřežení již byla řeč o longtrailových závodech jako Finnmarkslopet, Femundlopet nebo La Grande Odyssée. Mezi ty nejprestižnější evropské závody se řadí i závod Trophée des Montagnes ve francouzských Alpách.

Nejvyšší metou všech musherů na dlouhých tratích je jistě legendární závod na Aljašce Yukon Quest. Podobného věhlasu dosáhl i aljašský Iditarod.

Střední a krátké vzdálenosti

Existují však i musheři specializující se na kratší tratě. Pro ně pak existují závody se střední délkou tratě (mid) nebo závody na krátkou trať (sprint). Tyto závody bývají zpravidla vícekolové, tzn. že se jezdí více kol a jednotlivé časy se sčítají.

I tyto závody na kratších tratích mohou mít světový význam. Pod záštitou IFSS jde o mistrovství světa a mistrovství Evropy IFSS. Mistrovství Evropy pořádá také organizace ECF.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 10x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje: 

/1/ Bohemian Rhapsody. Cinemart.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.ceskejseveranek.estranky.cz/clanky/mushing-manual.html

/3/ SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Ať Mercury zpívá. Muzika přebíjí v Bohemian Rhapsody banality. iDnes.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.huskies.cz/

Práce se severskými psy a dětmi.

https://magazin.aktualne.cz/cestovani/mam-patnact-psu-takze-kdyz-jedu-na-dovolenou-tak-jedine-s-ni/r~5966efca069a11e8b8efac1f6b220ee8/

Jirkova cesta k mushingu?

http://www.bering.estranky.cz/clanky/kdo-je-kdo-v-musherskem-sportu/jiri-mencak.html

Obrázky:

Zdroj úvodního obrázku: Instagram Jamese Middletona

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.