Kde se vlastně vzala modrá kočka? V Británii to nebylo. Původem je to Francouzka

Když se řekne modrá kočka, v našich končinách si zpravidla vybavíme kočku britskou, resp. britskou krátkosrstou. Toto kočičí plemeno se však vyskytuje v celé paletě barev a modrá je pouze jedna z mnoha. Již v 18. století přitom přírodovědec Georg-Lous Leclerc de Buffon registroval ve Francii kočku šedomodré srsti, tak odlišnou od běžné kočky, že jí dal i samostatné označení – modrá kočka.

Dnes se tato francouzská kočka dle mezinárodní chovatelské organizace koček FIFe označuje jako kartouzská kočka, chartreux (viz úvodní foto).

Úvodní foto: Pixabay.com

Modrá je dobrá, někdy bohužel až moc

Kartouzská kočka má vždy typicky modrošedou srst a v moderním šlechtění 20. století se stala příbuznou britské kočky. Dávno předtím se však proháněla po francouzské pevnině i na ostrovech, již v 16. století měla dělat společnost kurtuziánskému řádu mnichů. Jde však pouze o legendu. Legend kolem francouzské modré kočky existuje hned několik. Není divu, v historii se s touto úchvatnou kočičí kráskou Francouzové potkávali téměř na každém kroku.

Georg-Lous Leclerc de Buffon označil francouzskou modrou kočku, později známou jako kočku kartouzkou nebo jen chartreux, jako Felis Catus Coeruleus, jednoduše jako modrou kočku. Tak ji oddělil od kočky domácí Felis Catus Domesticus. Právě na francouzské přírodovědce navázaly sestry Suzanne a Christine Légerovy, když se v chovatelské stanici nazvané de Guerveur snažili vytvořit samostatné plemeno kartouzské kočky. Bylo to v Bretani, na ostrově Belle-Ile-en-Mer, kde se ještě před válkou pozoruhodné modré kočky vyskytovaly přirozeně.

Atraktivní, nadmíru bohatý kožíšek koček byl bohužel natolik ceněný, že dnes již francouzské modré kočky najdeme pouze ve šlechtěných chovech. V minulosti se totiž kočky chovali a lovili pro hřejivou kožešinu. Plemeno zásadně poznamenala i válka, podobně jako i jiná kočičí plemena. Po válce byly kvůli zachování plemene kříženy i s modrými britkami. V současnosti je kvůli rozpoznání obou plemen křížení britské kočky a chartreux pochopitelně nežádoucí.

Cats 101 - Chartreux

Video: Kartouzská kočka Chartreux (Youtube)

Francouzský šarm a oči jako mandle

Přestože jsou si kočky podobné, při bližším pohledu se dají britská modrá a kartouzská kočka rozeznat. Obě kočky sice mají robustnější postavu, což je odlišuje od štíhlejší ruské modré kočky, avšak kartouzská kočka má přece jenom delší končetiny. Ve srovnání s britkou nemá kartouzka tak zavalitou postavu. Zásadní rozdíly však najdeme zejména na hlavě.

Kartouzská kočka má široký a rovný nos, britka ho má lehce prohnutý. Uši kartouzky jsou větší a vysoko nasazené, uši britské kočky jsou menší, dál od sebe a na koncích více zakulacené. Oči britky jsou typicky velké a kulaté, oči kartouzské kočky mají mandlovitý tvar, v koutcích jsou lehce protažené, nezapřou tak francouzskou krásu.

Modrá kočka, Britka, Francouzka nebo Ruska?

Modrá, resp. modrošedá či stříbřitá srst je typická hned pro několik kočičích plemen. Zatímco britská kočka může mít i mnoho jiných zbarvení, kartouzská kočka má srst vždy modrou. Stejně tak i ruská modrá kočka, o jejímž původu vypovídá samotný název. Ruská modrá kočka má však postavu atletky. Prozradí ji také barva očí.

Barva očí britky či kartouzky nabývá odstínů oranžové a žluté. Tím se také odlišují od ruské modré kočky, která má oči vždy typicky zelené. Ale to už je jiný příběh, příběh kočky se smaragdovýma očima, miláčka carských rodin i drsných Vikingů…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Zajíčková, Radka: Kočičí plemena: Ruská modrá carevna. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 17. května 2019 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

https://www.holidaycat.cz/plemena-kocek-ruska-modra-kocka-elegantni-osobnost-rozhovor-s-chovatelkou/

https://primanapady.cz/clanek-12-ruska-modra-kocka-dobrosrdecna-kocka-s-vyrovnanou-povahou

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_modr%C3%A1_ko%C4%8Dka

https://krmeni.cz/ruska-modra-kocka-96193 …

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kde se vlastně vzala modrá kočka? V Británii to nebylo. Původem je to Francouzka

Když se řekne modrá kočka, na mysl přijde většinou britská kočka. Toto kočičí plemeno se však vyskytuje v celé paletě barev. Naopak ve Francii mají opravdu modrou kočku. Označuje se jako kartouzská kočka, chartreux.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *