O vzácné mládě hadilova pečuje v Zoo Dvůr Králové maňásek

Dvě letošní mláďata hadilova písaře doplnilo v Safari parku Dvůr Králové třetí. Vylíhlo se až 23. října, tedy netradičně pozdě. Rodiče vejce snesli do venkovní voliéry, navíc snůšku záhy opustili. Chovatelům tak nezbylo než vejce umístit do líhně.

Umělý odchov se neobejde bez maňáska

Zoolog Michal Podhrázký vysvětluje, že se pokoušejí o umělý odchov. Aby se mládě pozoruhodného afrického dravce mohlo začlenit mezi svůj druh, je nutné eliminovat jeho fixaci na člověka. Je důležité zachovat si odstup, ovšem stejně tak se mládě neobejde bez krmení. Aby si ptáče nevtisklo člověka jako vlastní druh, eliminují zoologové kontakt. Ptáče hadilova tak odchovávají v uzavřené kabině, aby mělo minimální kontakt s člověkem, i ten vizuální. Krmení pak probíhá s pomocí speciálního maňáska.

Díky maňáskovi si ptáče myslí, že je v péči hadilova a v dospělosti bude vyhledávat hadilovy jako vlastní partnery.

Krmení mladého hadilova

Ošetřovatelé navlékají na ruku maňáska pětkrát denně. Potravu mladému hadilovovi podávají z pinzety a čekají, že časem začne zobat z misky z masem, kterou má k dispozici. Prostřednictvím šedé ponožky vyzdobené pírky, doplněné o zobák a oči se mládě snaží povzbudit k tomu, aby jedlo samo. Pak se bude moct připojit k odrostlejším mláďatům z léta (o jejich narození jsme psali tady). Jde o samičky, které už krmit nepotřebují, sami si berou maso z misky. Právě od nich pak bude moct nový přírůstek pozorovat i další přirozené chování svého druhu. Přestože jde o umělý odchov, stále je cílem odchovat mládě s chováním afrického dravce nikoli domestikovaného mazlíčka.

Video: Hadilov písař (Secretary Bird), Youtube

Safari Park: Světová velmoc v chovu hadilovů

Přestože v dvorské zoologické zahradě a safari letos přibyla hned tři mláďata hadilova, stále platí, že odchov tohoto pozoruhodného dravce je vzácností. Safari park tím potvrzuje svoji výjimečnou pozici světové špičky v chovu hadilovů, což potvrzují i čísla. Za celý rok se ve všech zoo světa narodilo pouze jedenáct hadilovů, z toho hned tři ve Dvoře Králové. Jedno vzácné ptáče se přitom narodilo také v Zoo Praha.

Hadilov k adopci

Zaujal vás hadilov? Můžete ho na dálku adoptovat a podpořit tak Safari park, který se stejně jako další české zoo potýká v roce koronavirové pandemie s omezením vstupu a zásadním poklesem klasických příjmů ze vstupného.

K adopci jsou i další zvířata Safari parku, za příspěvek, který slouží na nákup krmení pro adoptované zvíře. V seznamu zvířat k adopci jsou uvedený i roční náklady na vybrané zvíře. Každé zvíře však může mít více adoptivních rodičů, protože ne každý si může dovolit zaplatit celé roční krmení, které na takového slona vyjde například ve výši 150 tisíc korun. Safari park proto nechává na každém, jaké zvíře k adopci si vybere a jakou výší přispěje na jeho krmení. Adoptovat zvíře může jednotlivec, firma nebo kolektiv, již od 500 Kč za rok.

Video: Hadilov písař v Safari parku Dvůr Králové (Youtube)

Hadilovové v Safari parku

Safari park Dvůr Králové se specializuje na zvířata Afriky. A právě hadilov písař, dravec extravagantního vzhledu na dlouhých nohách, je typickým představitelem africké živočišné říše. Safari park odchovává hadilovy od roku 2009, kdy je rozmnožil jako první zahrada v Česku a na Slovensku. Aktuální říjnové ptáče je již osmnáctým, které se tu chová.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ O ptačí poklad se stará maňásek. Safari park odchovává mládě hadilova. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové: Zoo Dvůr Králové, 12. listopadu 2020 [cit. 2020-11-13]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/o-ptaci-poklad-se-stara-manasek.safari-park-odchovava-mlade-hadilova

/2/ Pokračování úspěšné ságy: Dvorští hadilovové vychovávají dvě mláďata. Rodiče pocházejí přímo z Afriky. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové: Zoo Dvůr Králové, 25. července 2020 [cit. 2020-11-13]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/pokracovani-uspesne-sagy-dvorsti-hadilovove-vychovavaji-dve-mladata.rodice-pochazeji-primo-z-afriky

…a vlastní poznatky a zkušenosti

O vzácné mládě hadilova pečuje v Zoo Dvůr Králové maňásek

Dvě letošní mláďata hadilova písaře doplnilo v Safari parku Dvůr Králové třetí. Vylíhlo se až 23. října, tedy netradičně pozdě. Rodiče vejce snesli do venkovní voliéry, navíc snůšku záhy opustili. Chovatelům tak nezbylo než vejce umístit do líhně a postarat se o jeho umělý odchov.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *