Dobré zprávy z jihu Moravy: Letošní mláďata orla královského

Orel královský je kriticky ohroženým druhem. Na území Česka se vyskytuje v jediné lokalitě. Jeho českým domovem je jich Moravy, kde ornitologové letos napočítali celkem 13 párů. Těm se podařilo odchovat sedm mláďat. Dobré zprávy přinesla Česká společnost ornitologická, která se v Česku snaží pro orla vytvořit bezpečné útočiště.

Orel královský v Česku

Orel Královský patří dle Davida Horala z České společnosti ornitologické mezi naše nejvzácnější hnízdící dravce. Patří také k nejohroženějším dravcům Evropy. Na celém kontinentu nenajdeme více než čtyři tisíce hnízdících párů, především v Rusku, v Kazachstánu a Turecku. Severozápadní hranice výskytu orla zasahuje i do Česka, na jižní Moravu. A právě tady letos orli odchovali sedm mláďat. Rozhodně však u nás nemá tento pozoruhodný dravec s rozpětím křídel až dvou metrů na růžích ustláno.

Orlická televize: Orel královský

Video: Orel královský (YouTube)

Bohužel, i v Česku na orla číhá největší nebezpečí – člověk. Člověk je pro orly královské hrozbou kvůli vyrušování v hnízdním období, na které jsou opeřenci nanejvýš citliví. Často je vyruší nepozorní turisté, rybáři nebo lesníci. Nezřídka přitom vyrušení hnízdícího páru vede k opuštění snůšky. Nejde však jenom o vyrušení, hrozbou pro ptáky jsou i sloupy elektrického vedení, ale i nelegální pronásledování. V Česku vzácné dravce lidé dokonce cíleně zabíjí. Orel královský navíc patří rovněž mezi druhy ohrožené otravami jedem Stutox II, používaným proti hrabošům polním.

Česká společnost ornitologická proti pytlákům, střelcům a travičům snaží bojovat, v terénu jí přitom pomáhají i speciálně vycvičení psi, kteří vyhledávají otrávené návnady. Psí jednotky, které preventivně navštěvují místa výskytu dravců, fungují v rámci projektu PannonEagle Life, jehož hlavním cílem je podpora populace orlů královských v Česku, Maďarsku, Rakousku, Srbsku a na Slovensku, tedy panonské oblasti.

Orel královský

Orel královský je původně stepním druhem, v Česku se poprvé usídlil až v roce 1998. Své druhové jméno dostal podle majestátního rozpětí křídel. Královský majestát však připomíná i jeho bílé skvrny na lopatkách, vypadají totiž jako královský hermelín.

PannonEagle Life – ochrana orlů královských v panonské oblasti

Projekt PannonEagle Life, financovaný evropským programem Life, se po dobu pěti let (2017 – 2021) snaží podporovat populaci orla královského v panonské oblasti. Klade si za cíl snížit úhyn dravců zapříčiněných člověkem. Zvyšuje intenzitu potírání ptačí kriminality a věnuje se aktivitám na ochranu orlů i dalších dravců na území Česka, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Srbska.

Literatura:

  • Mebs, T.: Dravci Evropy. Víkend, 2012. ISBN: 978-80-7222-816-4
  • Bednář, J.: Dravci. Bednář Jiří, 2015. ISBN: 978-80-260-8641-3
  • Šťastný, K.: Dravci, sokoli a sovy. Aventinum, 2017. ISBN: 978-80-7442-086-3
  • Hume, R.: Ptáci Evropy. Universum, 2016. ISBN: 978-80-242-5539-2

Internet:

/1/ Sychrová, V.: Orli královští v roce 2020 vyvedli v Česku sedm mláďat. Birdlife.cz [online]. Praha: Česká společnost ornitologická, 10. prosince 2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/orli-kralovsti-v-roce-2020-vyvedli-v-cesku-sedm-mladat/

/2/ Orli královští letos na jižní Moravě vyvedli sedm mláďat. V Česku už je 13 hnízdících párů. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 11. prosince 2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3239298-orli-kralovsti-letos-na-jizni-morave-vyvedli-sedm-mladat-v-cesku-uz-je-13-hnizdicich

/3/ Horal, D.: Orel královský na jižní Moravě. Našiptáci.info [online]. Našiptáci.info, 2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: https://www.nasiptaci.info/orel-kralovsky-na-jizni-morave/

Dobré zprávy z jihu Moravy: Letošní mláďata orla královského

Orel královský je kriticky ohroženým druhem. Na území Česka se vyskytuje jen na jihu Moravy, kde ornitologové letos napočítali celkem 13 párů a 7 nových mláďat. Dobré zprávy přinesla Česká společnost ornitologická, která se v Česku snaží pro orla vytvořit bezpečné útočiště.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *