Mláďata lva jihoafrického v Hodoníně marně čekají návštěvníky zoo

Přišla na svět 19. srpna 2020. V Zoo Hodonín udělala hned čtyřnásobnou radost, ovšem ukázat se návštěvníkům zoologické zahrady nešlo hned. Novorozená lvíčata potřebují klid, a tak se Zoo Hodonín svými novými přírůstky mohla pochlubit jen zprostředkovaně. Mláďatům lva jihoafrického a jejich matce dopřávali v Hodoníně klid v ubikaci chráněné před nežádoucími okolními vjemy nátěrem.

Ve chvíli, když už mohl být nátěr poodkryt a lvíčata se tak pomalu dostávala na výsluní zájmu návštěvníků zoo, přišly další restrikce v souvislosti s koronavirovou nákazou a Zoo Hodonín, stejně jako další česká zoo, byla uzavřena.

Úvodní foto: autor: Josef Petrica, Zoo Hodonín

Bílá lvíčata: hvězdy, které září zatím jenom na dálku

Mláďata se kvůli plošnému uzavření zoologických zahrad návštěvníků hned tak nedočkají, resp. návštěvníci si mláďata v Hodoníně naživo jen tak neprohlédnou. Zoo Hodonín proto poslala všem kočičím a zvířecím nadšencům do říjnových dnů pro potěšení alespoň roztomilé fotografie. Doplnily je pozitivní zprávy o tom, že mláďata se vzácnou smetanově bílou barvou se mají čile k světu.

Mláďata jsou aktuálně v ubikaci společně s matkou i otcem, dvě z nich už několikrát vyrazila zkoumat okolní terén. Opustila bezpečí vnitřní ubikace, aby se přes spojovací koridor podívala do venkovního výběhu. Zooložka Zdenka Vavrysová uvedla, že jde o tři samce a jednu samičku s váhou okolo deseti kilogramů. Už mají za sebou odčervení, čipování nezbytné pro identifikaci zvířat a první očkování.

Video: Výlet do Zoo Hodonín (Youtube)

Bílá lvíčata ze Zoo Hodonín zdraví celé Česko

Přestože je Zoo Hodonín pro návštěvníky uzavřená, do ubikace lvů i jejich výběhů se dá nahlédnout online. Na webu Zoo Hodonín najdete online kamery ze zoo:

S trochou štěstí se vám lvíčata dřív nebo později na kamerách předvedou.

Protože návštěvníci, resp. vstupné bude v rozpočtu uzavřené zoo jistě chybět, můžete zoo na dálku také podpořit. Místo vstupenky můžete poslat DMS anebo můžete přímo přispět na chov některého zvířete a stát se tak jeho adoptivním rodičem. Na seznamu zvířat určených k adopci najdete i lva jihoafrického, také jaguára amerického, rysa ostrovida nebo tygra ussurijského. Nejsou to však jen šelmy, můžete adoptovat také ptáky, jako je labuť černá, ara kaninda, jeřáb panenský, ledňák modrokřídlý, mandelík hajní, nandu pampový, plameňák růžový, sovice eněžní, výr velký zoborožec šedolící aj., také ryby a paryby jako klaun očkatý (Nemo), muréna hvězdovitá, trnucha skvrnitá, piraňa Nattererova, zřalok černoploutvý nebo celé jezero Tanganika, příp. korálový útes. K adopci jsou i plazi jako gekončík noční, hroznýš královský, kajmánek jemenský, leguán kubánský, želva nádherná nebo chameleon jemenský, ale i další.

Lvi v Zoo Hodonín

Lvi se v Zoo Hodonín chovají téměř od počátku, pojí se tak nedílně s její existencí. První se do zoo dostali lvi pustinní, k těm v roce 2008 přibyli v přírodě vyhynulí lvi berberští. Loni je zcela nahradil pár lvů jihoafrických smetanově bílé barvy, kteří se do zoo dostali již v roce 2013. Nejprve přišel tehdy osmiměsíční samec, za měsíc se k němu nastěhovala stejně stará samička. Pár se sžil bez potíží, samice v minulosti zabřezla několikrát, dvakrát však bohužel porodila mrtvá mláďata. Odchov byl úspěšný až napotřetí. Na konci roku 2018 se v Zoo Hodonín narodily dvě samičky. Ty se letos v červenci odstěhovaly do litevské zoo Klapeida. A už jsou tu koťata nová!

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Mláďata lva jihoafrického. Zoo-Hodonín.cz [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2020 [cit. 2020-10-13]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/novinky/222-mladata-lva-jihoafrickeho.html

/2/ V naší zoo se opět narodila mláďata lvů jihoafrických. Zoo-Hodonín.cz [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2. září 2020 [cit. 2020-10-13]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/novinky/215-v-nasi-zoo-se-opet-narodila-mladata-lvu-jihoafrickych.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Úvodní foto: Zoo Hodonín

Mláďata lva jihoafrického v Hodoníně marně čekají návštěvníky zoo

Bílá lvíčata se narodila 19. srpna 2020. Zoo Hodonín mláďatům zajistila klid, ovšem když mohli potěšit návštěvníky zoo, všechna česká zoo se kvůli koronaviru uzavřela.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *