Minimalismus v bydlení: Zjednodušte si život!

Jeho zrod se pojí s uměním poloviny dvacátého století. Jednoduché geometrické tvary v sochařství nebo malířství tehdy reagovaly na extravagantní díla, příliš složitá na to, aby byla pochopena. Pochopení je ve složitém světě žádoucí. I proto se jednoduchost minimalismu záhy začala odrážet i v dalších oblastech, na řadu se dostal i minimalismus v bydlení.

Minimalistická lehkost bytí

Jako životní styl nabízí alternativu konzumu a všudypřítomnému zahlcení. Minimalismus zjednodušuje život tím, že směřuje pozornost k tomu podstatnému, ať již v oblasti informací, myšlenek, vztahů, nebo vybavení bytu. Nabízí lehkost, která v dnešním hektickém světě tolik chybí. Ulevuje od stresu a všech druhů zátěže. Nabízí prostor, obrazně i doslova.

Jak vypadá minimalistický byt?

Prostornost, vzdušnost a světlo. To jsou základní parametry, které definují minimalistický styl bydlení a minimalistický byt. Kvalita v něm vítězí nad kvantitou, a tak tu najdeme dokonale funkční nadčasový nábytek jednoduchých tvarů. Interiéru vládnou přírodní materiály, primárně dřevo, případně kámen nebo kov. Materiály se také zrcadlí v barevném ladění.

Minimalistický byt využívá především vzdušnost a čistotu bílé barvy, stejně jako její schopnost prostor opticky zvětšovat. Útulnost pak interiéru dodává kombinace bílé a přírodních odstínů béžové či hnědošedé. Zapovězený přitom není ani barevný kontrast. Prostor tak oživují i syté odstíny hnědé, červené, modré či dalších barev, vždy však jen na minimální ploše, například jako bytové doplňky. Počet barev je pochopitelně omezený, a tak se k základní bílé minimalistického bytu přidávají vždy jen maximálně dvě až tři barvy.

V jednoduchosti je krása

Minimalistický byt nehýří barvami, nábytkem ani doplňky, zato vyzdvihuje význam toho nábytku a zařízení, které v něm je. Stejně jako celý minimalismus i minimalismus v bydlení nás směřuje k tomu, co je pro život skutečně důležité, co opravdu potřebujeme a co nás naplňuje. Nechybí mu proto praktičnost, funkčnost, ale ani útulnost, protože i ta je pro naplnění v životě důležitá.

Estetická čistota minimalistického bydlení má navíc tu výhodu, že usnadňuje úklid. Udržovat čistotu minimalistického interiéru, který je založen na jednoduchosti, je jednodušší více než kde jinde.

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *