Minimalismus v bydlení: Zjednodušte si život!

Jeho zrod se pojí s uměním poloviny dvacátého století. Jednoduché geometrické tvary v sochařství nebo malířství tehdy reagovaly na extravagantní díla, příliš složitá na to, aby byla pochopena. Pochopení je ve složitém světě žádoucí. I proto se jednoduchost minimalismu záhy začala odrážet i v dalších oblastech, na řadu se dostal i minimalismus v bydlení.

Minimalistická lehkost bytí

Jako životní styl nabízí alternativu konzumu a všudypřítomnému zahlcení. Minimalismus zjednodušuje život tím, že směřuje pozornost k tomu podstatnému, ať již v oblasti informací, myšlenek, vztahů, nebo vybavení bytu. Nabízí lehkost, která v dnešním hektickém světě tolik chybí. Ulevuje od stresu a všech druhů zátěže. Nabízí prostor, obrazně i doslova.

Jak vypadá minimalistický byt?

Prostornost, vzdušnost a světlo. To jsou základní parametry, které definují minimalistický styl bydlení a minimalistický byt. Kvalita v něm vítězí nad kvantitou, a tak tu najdeme dokonale funkční nadčasový nábytek jednoduchých tvarů. Interiéru vládnou přírodní materiály, primárně dřevo, případně kámen nebo kov. Materiály se také zrcadlí v barevném ladění.

Minimalistický byt využívá především vzdušnost a čistotu bílé barvy, stejně jako její schopnost prostor opticky zvětšovat. Útulnost pak interiéru dodává kombinace bílé a přírodních odstínů béžové či hnědošedé. Zapovězený přitom není ani barevný kontrast. Prostor tak oživují i syté odstíny hnědé, červené, modré či dalších barev, vždy však jen na minimální ploše, například jako bytové doplňky. Počet barev je pochopitelně omezený, a tak se k základní bílé minimalistického bytu přidávají vždy jen maximálně dvě až tři barvy.

V jednoduchosti je krása

Minimalistický byt nehýří barvami, nábytkem ani doplňky, zato vyzdvihuje význam toho nábytku a zařízení, které v něm je. Stejně jako celý minimalismus i minimalismus v bydlení nás směřuje k tomu, co je pro život skutečně důležité, co opravdu potřebujeme a co nás naplňuje. Nechybí mu proto praktičnost, funkčnost, ale ani útulnost, protože i ta je pro naplnění v životě důležitá.

Estetická čistota minimalistického bydlení má navíc tu výhodu, že usnadňuje úklid. Udržovat čistotu minimalistického interiéru, který je založen na jednoduchosti, je jednodušší více než kde jinde.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.