Devadesátky teprve začínaly a opojení ze Sametové revoluce bylo všudypřítomné. V rámci konání jubilejní Všeobecné československé výstavy byl na Letné instalován Stroj času, dnes známý jako Metronom. Kinetické sochařské dílo Vratislava Karla Nováka se rozpohybovalo přesně 15. května 1991. V roce 2021 slaví Pražský Metronom své třicáté narozeniny. Je ztělesněním nové éry, ale i neoddělitelnou součástí historie Letenských sadů, která byla vždy odrazem své doby.
Co se Stalinem?
Rok po vítězném únoru slavil Josif Vissarionovič Džugašvili, známý jako Stalin, sedmdesáté narozeniny. Státy východního bloku soutěžily v tom, kdo mu se mu pokloní hlouběji. Československo nebylo výjimkou. Nejdříve soudruzi rozhodli, že mu devět milionů lidí z tehdy čtrnáctimilionového Československa blahopřeje. Devět milionů osobně podepsaných gratulací však bylo málo. Následovalo rozhodnutí o výstavbě největšího pomníku světa, na počest generalissima. Jeho místo bylo na Letenských sadech, tam, kde předtím měla stát socha T. G. Masaryka. Nový stadion fotbalové Slavie, který se v tu dobu na Letné nacházel, musel ustoupit.
Video: Stalinův pomník na Letné, YouTube
Zatímco obstarat podpisy ke gratulaci trvalo čtyři dny, od rozhodnutí po slavnostní dokončení obludného monumentu – Stalinova pomníku uběhlo šest let. Stalin se slavnostního dokončení 1. května 1955 nedožil. Nedočkal se ho ani jeho tvůrce sochař Otakar Švec. Nedlouho předtím spáchal sebevraždu. Žulový kolos přezdívaný „fronta na maso“ měl letenský horizont zdobit na věčné časy, ovšem zasáhla Chruščovova kritika Stalinova kultu osobnosti. A tak musel patnáct metrů vysoký Stalinův pomník k zemi, ve vší vážnosti a tajnosti. Trvalo to několik týdnů, ale nakonec se povedlo.
Video: Historie demolice Stalinova pomníku, YouTube
Po nechvalně proslulém sousoší zbyl jen podstavec Jiřího a Vlasty Štursových se základy, do kterých byly uloženy kameny ze všech koutů republiky. Právě na něho byl později umístěn Metronom. Protože hrozilo narušení statiky železobetonové konstrukce, bylo nadrozměrné kyvadlo, ne nepodobné mechanickému taktoměru známému jako Mälzelův metronom M.M., na podstavec zasazeno pomocí obří helikoptéry.
Sedmitunový pohyblivý stroj
Autor ho nazval Stroj času, jako Metronom se stal jednou z ikon Prahy a v roce 2000 také kulturní památkou. A to přesto, že mělo jít o dočasnou instalaci. Mohutné kyvadlo s výškou 25 metrů a hmotností 7 tun se však nepohybuje zadarmo. Roční údržba vyjde asi na 150 tisíc korun. Zajišťuje ji společnost PSN, která je od roku 1996 vlastníkem a mecenášem objektu. Společnost PSN také v roce 2020 realizovala generální opravu stroje za za 1,5 milionu korun. I díky tomu může letos Pražský metronom oslavit své třicáté narozeniny plně funkční. Dokonce je slaví společně se společností PSN, která jako Pražská správa nemovitostí vstoupila na realitní trh právě v roce 1991.
Video: Pražský Metronom, YouTube
PSN dlouhodobě vytváří portfolio nemovitostí, které vedle Metronomu zdobí například Tančící dům (i ten v roce 2021 slaví narozeniny). Tím však výčet ikonických staveb ve vlastnictví PSN zdaleka nekončí. Mezi více než sedmdesátkou exkluzivních nemovitostí je k vidění Dům módy na Václavském náměstí, budova Albatros na Národní třídě, mrakodrap City Empiria nebo třeba pozemek po bývalém komplexu Transgas, který společnost koupila teprve nedávno. Chuť nakupovat tím PSN zdaleka neopouští, akviziční tým PSN stále hledá nové příležitosti.
Video: Tančící dům, PSN, YouTube
Literatura:
- Kocourek, O., Kocourková, P.: Praha. Karmášek, 2008. ISBN: 978-80-87101-05-6
- Praha: Průvodce s mapou. Praha: CPress, 2008. ISBN: 978-80-2641-475-9
Internet:
/1/ Metronom. PSNkupuje.cz [online]. Praha: PSN, 2021 [cit. 2021-07-04]. Dostupné z: https://psnkupuje.cz/nemovitost/24-metronom
/2/ Léblová, K.: Pražský metronom slaví třicátiny. Jeho provoz stojí 150 tisíc ročně. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 9. května 2021 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prazsky-metronom-slavi-tricatiny-jeho-provoz-stoji-150-tisic-rocne-40359534
/3/ Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2021 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/metronom-na-letne-kyvadlo-nad-prahou
/4/ Metronom a podzemní prostory pomníku. Praguecityline.cz [online]. Praha: Rozvoj cestovního ruchu, 2021 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/metronom-a-podzemni-prostory-pomniku
/5/ Kadeřávek, Š.: Fronta na maso, která přinesla zkázu svému tvůrci. Před 65 lety komunisté odhalili Stalinův pomník na Letné. Reflex.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 1. května 2020 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/101016/fronta-na-maso-ktera-prinesla-zkazu-svemu-tvurci-pred-65-lety-komuniste-odhalili-stalinuv-pomnik-na-letne.html
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Metronom na Letné, původně dočasná instalace, měří čas již 30 let
V rámci konání jubilejní Všeobecné československé výstavy byl na Letné instalován Stroj času, dnes známý jako Metronom. Kinetické sochařské dílo Vratislava Karla Nováka se rozpohybovalo přesně 15. května 1991. V roce 2021 slaví Pražský Metronom své třicáté narozeniny.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.