Meditace levou zadní?

Meditace? Zkoušela jsem to, už několikrát. Ještě jsem se ani pořádně nezaměřila na sledování dechu, a už jsem se přistihla při myšlenkách na kuřecí játra od paní Trinciové. Anebo na to, jak nepohodlně sedím. A někdy jsem myslela dokonce na obojí zároveň. Obecně se má za to, že my kočky jsme velmi pozorná stvoření a že neustále žijeme v přítomném okamžiku… Popisuje Dalajlámova kočka v knize Davida Michieho, ale také dodává, že kočky také velkou část času tráví přemýšlením, ač to navenek nedávají příliš znát.

Vnitřní svět

Kolik z vašich myšlenek je vidět? A kdyby byly vaše myšlenky vidět, zbyli by vám ještě nějací přátelé? Ptá se Dalajlámova kočka s tím, že není pochyb o tom, že i kočičí společnice mají vlastní vnitřní svět. Jsme také myslící bytosti. V mém případě bohužel myslící až příliš. Shrnuje Dalajlámova kočka spolu se závěrem, ke kterému došla. Tím je přesvědčení, že ačkoliv je meditace užitečná a je to cvičení s neobyčejným transformativním potenciálem, kterému se jistě vyplatí věnovat, není to alespoň prozatím nic pro ni.

Jak začít s meditací?

Svět je plný aspirantů meditace, kteří to vyzkoušeli a vzdali, anebo načetli mnoho knih, ale nemeditují pravidelně. Dalajlámova kočka přiznává, že byla jedním z nich, než se přihodilo, něco, co to změnilo. Jen pár lidí se narodí s vrozenou schopností meditovat. Ostatní si tuto dovednost osvojí postupným učením. Doplňuje Dalajlámova kočka a pokračuje vyprávěním o tom, jak se dostala k meditaci…

Uvelebte se ve svém oblíbeném křesle nebo na gauči. Předem si připravte své oblíbené pití a něco dobrého k zakousnutí. Vypněte telefon, nebo lépe, odložte ho do úplně jiné místnosti. Přivolejte svoji milovanou kočku, aby se k vám přidala. A zaměřte svoji pozornost.

Takový úvod si připravil David Michie v knize Dalajlámova kočka. Právě tak by mohla začínat i lehká meditace pro začátečníky.

Jak projasnit mysl?

Kde hledat odpovědi? Podněty a inspiraci nenabízí jenom Dalajlámova kočka (prostřednictvím knihy Davida Michieho), ale všechny kočky. Kočičí inspirace spočívá jejich nekonečné zvídavosti, právě té, která je žene do každé prázdné krabice. Je to také kočičí schopnost dosáhnout zenového klidu takřka kdykoliv a kdekoliv. I v tom se můžeme od koček učit.

Vaše vědomí je ve skutečnosti ničím neomezené a zářivé. Ve svém bezmezném jasu umožňuje jakékoliv myšlence nebo pocitu, aby vznikly, projevily se a pominuly. Jakmile proniknete za vřavu a zmatek, ke kterým dochází na povrchu, zjistíte, že pod tou vší vnější bouří zůstává vaše mysl stejně klidná a vyrovnaná jako tichá hladina oceánu. Popisuje Dalajlámova kočka, resp. David Michie, a přidává ještě jeden postřeh:

Ve svém srdci jste bytostí, jejíž vlastní přirozeností není nic jiného než čistá veliká láska a čistý veliký soucit. Já, kočka, jsem taky taková!

Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda?

Tak se ptá David Michie ve své další knize s podtitulem Průvodce na cestě k vědomému životu. I tady autor navádí k uvědomění si vlastní mysli a meditaci jako povznášejícímu stavu lehkosti bytí. Praktikování meditace nám ukazuje, že mysl je nejen přirozeně jasná, čistá a plná nekonečných možností, ale že je také prostoupena přirozeným altruismem, integritou a soucitem – byť nám to třeba zatím odhaluje jen v kratičkých jasných okamžicích mezi převažujícím neklidem.

Meditace nás znovu napojuje na zdroj naší lepší přirozenosti. A pokud jsme s tímto zdrojem ve spojení pravidelně, začneme podle toho přetvářet i své prožívání skutečnosti. Vědomě hledáme příležitosti, jak sloužit druhým. Poznáváme hodnotu pravdy, že rozdáváme-li štěstí těm, kdo jsou kolem nás, jsme první, kdo z toho má prospěch.

Jeví se vám meditace jako příliš vzdálená? Vůbec nemusí jít o tradiční jogínský sed nebo absolutní absenci myšlenek.

Stačí je na chvíli zastavit, zklidnit a načerpat novou energii hlubokým nádechem. I to je meditace.

Meditace nemá žádnou ideální pozici, nejde o jedinou správnou techniku, neexistuje univerzální návod. Každý má možnost si ji přizpůsobit a postupně zdokonalovat, třeba tak že k hlubokému nádechu přidáte výdech s představou, že vydechujete všechny starosti, obavy a stres. Zpomalte, zastavte se, nechte vše včetně vlastních myšlenek jenom plynout. Dopřejte si pár minut pro sebe, i to stačí k tomu, aby se dostavily pocity úlevy.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *